Tréner šampiónov Milan Čížek – rozhovor pre MUSCLE&FITNESS

Neviem, či má niekto na Slovensku viac skúseností s kulturistikou ako práve Milan Čížek. Začínal s gymnastikou, cyklistikou, hokejom, súťažil aj v kulturistike, najviac však dokázal práve ako tréner šampiónov – úspešných kulturistov a fitnessiek.

Alexander Sási, Hana Štepánková, Michal Rusnák, Jaroslav Horváth, Marietta Žigalová, Igor Kočiš, Štefan Havlík, Natália Lenártová, Katarína Verbovská, Andrej Mozoláni, Rasťo Solár… Iba niektoré mená, ktoré Milan Čížek úspešne doviedol k mnohým titulom od majstrov Slovenska, majstrov Európy až po majstrov sveta.

Na zraze a zároveň seminári organizácie Elite Pro, ktorej je zakladajúcim členom nám poskytol zaujímavý a obsiahly rozhovor, v ktorom priblížil nie len ako funguje slovenská vetva Elite Pro ale aj zaspomínal na svoje bohaté trénerské skúsenosti.

MVDr. Milan Čížek v rozhovore pre MUSCLE&FITNESS:

Priemerný kulturista, výnimočný tréner

So súťažením v kulturistike začal niekedy v 80-tych rokoch. Podľa vlastných slov výsledky, ktoré dosiahol v porovnaní s tým, čo dosiahli jeho zverenci ani nestoja za zmienku. Na Majstrovstvách kraja sa trikrát umiestnil na medailovej pozícii. V tom čase v kategóriách súťažilo 15-20 súťažiacich, takže doba bola úplne iná. Medailové umiestnenie na krajskej súťaži mu umožnilo súťažiť na celoštátnej úrovni, kde však trikrát skončil na šiestom mieste.

Prvú ponuku robiť trénera prijal v roku 1987 a odvtedy vychoval mnohých majstrov sveta. Najprv sa venoval juniorom, neskôr sa stal vyhľadávaným trénerom šampiónov a dlhé roky pôsobil ako štátny tréner.

Košický kulturistický klub (Veterinary bodybuilding Košice) patril medzi najúspešnejšie kulturistické oddiely, vychoval takých šampiónov akými sú Igor Kočiš, Jaroslav Horváth, Štefan Havlík… Zo žien určite musíme spomenúť Natáliu Lenártovú, Katarinu Verbovskú, Mariettu Žigalovú.

Vzhľadom na mnohoročné pôsobenie na poste štátneho trénera, funkcionára SAFKST alebo rozhodcu jeho trénerskou taktovkou prešli prakticky všetci súťažiaci posledných rokov.

Momentálne spolupracuje s pretekármi ako Michal Križánek, Adéla Ondrejovičová, Michaela Kohútová… Tí sú zastrešení v organizácii Elite Pro, ktorej je Milan Čížek zakladajúcim členom.

Z prezidenta SAFKST zakladateľ Elite Pro

Tí, čo sledujú dianie na domácej fitness scéne jeho meno určite dobre poznajú. Po odchode Michala Čaplu z pozície prezidenta SAFKST na jeho miesto nastúpil Milan Čížek, ktorého nahradil súčasný prezident Boris Mlsna (rozhovor s ním prinášame na našom webe tu: https://www.muscle-fitness.sk/prezident-safkst-boris-mlsna-v-rozhovore/). Pre názorové rozpory však Milan Čížek zo SAFKST odišiel a v tom čase sa (rovnako pre názorové rozpory) rozdelila aj IFBB na IFBB Pro Ligue (profesionálna), NPC (amatérska), IFBB International (amatérska) a Elite Pro (profesionálna).

To bolo pre Milana Čížeka novým podnetom ďalej aktívne venovať svoj čas kulturistike a spolu s Igorom Kopčekom (dobre známym z Eastlabs.sk) a Alexandrom Hlobíkom založili Slovenskú organizáciu Elite Pro Slovakia, ktorá sa neskôr premenovala na „Organizácia Elite Pro“.

Čo bude ďalej

Za rok fungovania organizácia Elite Pro zaznamenala vynikajúce úspechy. Adela Ondrejovičová v nej súťažila osem krát, zakaždým víťazne. Michal Križánek, momentálna kulturistická hviezda päť krát, zakaždým víťazne.

Záujem súťažiť v tejto organizácii už prejavili aj zahraniční pretekári, konkrétne z Česka, ale aj ázie. Podľa slov Milana Čížeka, organizácia chce pomáhať pretekárom po organizačnej stránke, ale poskytne pomocnú ruku aj po stránke trénerskej. Nové talenty treba hľadať už na začiatku, preto sú otvorení aj amatérskym pretekárom, ktorí neskôr môžu získať profesionálny status. Takým príkladom môže byť Dominik Antoš, prvý Slovenský profi physique.

Okrem toho, Milan Čížek organizuje tréningové semináre, zrazy a školenia. Ďalej sa venuje trénerskej práci a rozvíja organizáciu Elite Pro, ktorá už v prvom roku svojej činnosti zaznamenala výnimočné výsledky.

Sám som zvedavý, kam ďalej budú smerovať kroky Milana Čížeka a koľko nových talentov ešte privedie na najvyššie méty v kulturistike a fitness.