Tomáš Tabačiar. Cesta na Mr. Olympia. Objemový tréning hrudníka

Tomáš Tabačiar sa svojimi výsledkami na súťažiach v roku 2018 kvalifikoval na Mr. Olympia 2019 a celú svoju prípravu smeruje na túto súťaž. Jeho cieľom je štartovať v kategórii do 212 libier. 17 týždňov pred súťažou sme sa boli pozrieť na jeho tréning hrudníka.

Tréning v Mozolani Fitness

Tomáš trénuje už 3 roky u Andreja Mozolániho v Žiline. Podľa Tomášových slov tu má vynikajúce podmienky na svoju prípravu a Andrej Mozoláni, ako skúsený profesionálny kulturista robí všetko pre to, aby sa Tomášovi príprava na súťaž podarila čo na lepšie. „Momentálne je Tomáš v medziobdobí medzi objemovým a rysovacím tréningom, onedlho začne diétu a jeho forma sa bude ešte zlepšovať. Aj tak to už teraz vyzerá veľmi nádejne“ povedal vo videu.

17 týždňov pred Mr. Olympia je Tomáš Tabačiar pripravený a motivovaný. Postaviť sa medzi najlepších kulturistov na svete je snom každého pretekára.

Tomáš tréning hrudníka berie svedomito. Má dostatok skúseností aby vedel, čo mu najlepšie vyhovuje. V jeho tréningu môžeme nájsť osvedčenú klasiku aj špecifické tréningové metódy profesionálnych kulturistov.

Objemový tréning hrundíka začína dôkladným rozohriatím predlaktí, s ktorými mal problém – tvrdé tréningy s ťažkými váhami spôsobovali bolesti šliach a kĺbov. Špeciálnou fyzioterapeutickou pomôckou (pozrite na videu) dokázal tieto bolesti úplne odstrániť.

Ďalej pokračuje dôlkladným rozcvičením ramien. Jeho cieľom je na súťaži pôsobiť „trojrozmeným“ domom, teda chce mať plné svaly. Ramená preto rozcvičí špeciálnou trojsériou na všetky svalové snopce ramien.

Superséria na rozohriatie ramien Tomáša Tabačiara:

  1. „Flexove rozpažky“ (stredná a predná časť ramien) 10 op
  2. Upažovanie s JČ do strany (stredná časť ramien) 10 op
  3. Rotácie paží dopredu 10 op/Rotácie paží dozadu 10 op

 

Touto trojsériou v krátkom čase napumpuje svaly krvou, čím sa rozohrejú a pripravia na ťažký tréning. Tomáš medzi sériami pridáva izometrickú kontrakciu – teda napína svaly pózovaním, čím do svalov ženie ešte viac krvy!

Tréning hrudníka Tomáša Tabačiara

  1. tlak na lavičke (rôzne rýchlosti opakovaní – veľmi pomalé, pomalé s podržaním 2s v dolnej pozícii aj rýchle) 5 sérií
  2. rozpažovanie na protismerných kladkách 4 série po 12 op s podržaním 2 sek v kontrakcii
  3. pec dec/kliky na zemi

 

Tomáš sa skôr ako na ťažké váhy zameriava na dokolalé precvičenie svalov a izometrickú kontrakciu – stláčanie a napínanie svalov. Aj s ľahkými váhami dokáže vynikajúco odcvičiť svaly, obzvlášť ak sa sústredí na negatívnu fázu pohybu a zadržanie pohybuv kontrakcii.

Kompenzačné cvičenia

Tomáš Tabačiar tréning hrudníka

Tomáš Tabačiar využíva vo svojom tréningu osvedčenú klasiku aj špecifické metódy, ktoré nie sú bežné.

Skúsený kulturista akým Tomáš Tabačiar nepochybne je svoj objemový tréning hrudníka berie vážne. Znamená to aj zapojenie kompenzačných cvičení, čím sa vyhne zraneniam alebo svalovým disbalanciám. Tomáš robí takéto cvičenia pred aj po tréningu.

Pred začiatkom tréningu hrudníka dôkladne rozcvičí ramená špeciálnou trojsériou uvedenou vyššie. Na konci tréningu ešte precvičí zadné časti ramien na obrátenom pec decu a s gumenným expanderom. Tieto tréningové metódy nie sú v kulturistike bežné, Tomáš však vie, že ak chce byť najlepší, musí pre svoj tréning urobiť všetko.

Tomáš Tabačiar – cesta na Mr. Olympia

Tomáša sme s kamerou počas jeho prípravy navštívili už viackrát. Sleduj náš web aj náš YouTube kanál pre viac videí (nie len) z prípravy Tomáša Tabačiara.