Tomáš Tabačiar. Cesta na Mr.Olympia. Objemový tréning chrbta

Slovenský profesionálny kulturista Tomáš Tabačiar je v príprave na najprestížnejšiu súťaž v kulturistike – Mr.Olympia. Ak sa nič nestane, celú svoju prípravu smeruje na túto súťaž. Už sme priniesli video z jeho tréningu nôh na našom webe tu: Profesionálny kulturista Tomáš Tabačiar začal prípravu na Mr. Olympia!

Tomáš Tabačiar – objemový tréning chrbta

Tentokrát sme sa pozreli na jeho tréning chrbta. Tomáš sa nachádza ešte stále v objemovke, keď je jeho snahou maximalizovať objem svalov, aj keď si nemôže dovoliť obrovské prírastky, skôr sa zameriava na kvalitu svalov. Kategória do 212 libier mu neumožňuje naberať výrazne viac svalov, preto ide skôr o kvalitu.

Chrbát nebol vždy Tomášovou najlepšou partiou a v minulosti mu aj rozhodcovia vyčítali, že by na ňom mal zapracovať. Tomášov tréning preto musel nabrať vyššie obrátky aby sa mohol zaradiť medzi najlepších profesionálnych kulturistov.

V tomto objemovom tréningu sa Tomáš zameriava na cviky na hrúbku ale aj šírku chrbra. Vyhovujú mu pákové stroje Hammer, ktoré ako jediní v Žiline majú v Mozolani fitness, ktoré sa stalo domácou Tomášovou posilňovňou. Pri tréningu niekedy Tomášovi asistuje Andrej Mozoláni, ktorý mu vytvoril výborné podmienky na prípravu na Mr. Olympia.

Tomášov objemový tréning chrbta

Tomášov objemový tréning chrbta obsahuje 6 cvikov po 5 sérii. Základ tvoria ťažké váhy, ale začína pullovrom na hornej kladke s ľahkou váhou na prekrvenie a zohriatie svalov. Potom nasledujú príťahy na Hammer v rôznych uhloch – zhora aj z dola.

Na záver tréningu sa Tomáš zameriava aj na spodný chrbát. Ako sám hovorí, ak chce v ťažkej konkurencii profesionálnych kulturistov zabodovať, musí mať chrbát perfektný. Na spodný chrbát robí 2 cviky – „doťahy“ teda mŕtvy ťah v obmedzenom rozsahu – od polovice hore a hyperextenzie na stroji.

Cviky:

  1. Pullover na hornej kladke
  2. Príťahy na stroji Hammer zhora širokým úchopom
  3. Príťahy na stroji Hammer zdola každou rukou zvlášť
  4. Príťahy na stroji Hammer zpredu dozadu
  5. Príťahy nas troji Hammer zhora dole
  6. „Doťahy“ teda mŕtvy ťah v hornej časti pohybu
  7. Hyperextenzie na stroji

Tomáš Tabačiar – začiatok prípravy na Mr. Olympia a tréning nôh

Ak ste ešte nevideli predchádzajúce Tomášove video z prípravy, tu je. Tomáš v ňom trénuje nohy a rozpráva o príprave na Mr. Olympia. Momentálne sa nachádza v objemovom období, zakrátko však už nastúpi na diétny režim a račne rysovať.