Tomáš Mahrík: slovenský zabijak obrov o svojom živote kulturistu

Ahoj Tomi. Ďakujem ti za tvoj čas a poprosil by som ťa, aby si sa predstavil čitateľom Muscle&Fitness.

Tomáš Mahrík

Takže ahojte, zdravím všetkých čitateľov Muscle&Fitness, moje meno je Tomáš Mahrík, o pár dní budem oslavovať 35 rokov. Narodil som sa v Trenčíne, na čo som aj patrične hrdý. V roku 2006 som odišiel do Anglicka, kde som strávil 12 rokov života. V roku 2018 som sa vrátil späť na Slovensko, ale tentokrát som zostal v našom hlavnom meste Bratislava, kde som si našiel aj prácu v Činkárni Čambal, pracujem na recepcii. Medzi moje najväčšie hobby patrí kulturistika, ktorej sa venujem už od roku 2005. V podstate až doteraz, aj keď tam boli kratšie či dlhšie prestávky. Aj keď poslednú súťaž som absolvoval v roku 2012, cvičiť som nikdy neprestal a ani som neprestal sledovať dianie v kulturistike.

Tomi, ty si sa vrátil na Slovensko v roku 2018. Od roku 2006 do roku 2018 si býval v Anglicku. Prečo si sa rozhodol vrátiť?

Áno, tak ako hovoríš, 12 rokov som strávil v Anglicku. Celú dobu som žil v Londýne a musím povedať, že začiatky tam vôbec neboli jednoduché. Bolo to spôsobené aj tým, že som nevedel anglický jazyk, ale myslím, že časom sa všetko zlepšilo. Začal som hovoriť po anglicky, našiel si aj dobrú prácu a opäť som začal cvičiť naplno a dokonca aj súťažiť v kulturistike. Všetko bolo ako má byť, ale po čase som začal mať pocit, že mi stále niečo chýba a bol to domov, chýbala mi rodná vlasť. Anglicko bolo pekné, ale nikdy som tam nemal ten pocit domova a to bol ten hlavný dôvod, prečo som sa v roku 2018 rozhodol vrátiť domov na Slovensko.

Aký bol život v Anglicku v porovnaní s tým slovenským?

V Anglicku bol život hlavne odlišný tým, že človek tam viacej zarobil a náklady na život boli v podstate veľmi porovnateľné ako tu na Slovensku, tým pádom nebol vyvíjaný taký tlak na ľudí z nedostatku finančnej rezervy. Ďalší príklad môžem uviesť, napríklad banky ponúkali všetky služby zadarmo, zdravotníctvo taktiež väčšinou veci zadarmo a aj napríklad, čo sa rodiny týka, tak veľká pomoc od štátu, či napríklad príspevky na dieťa to sú len také porovnania tu a tam. No bohužiaľ, ani to ma neprinútilo zotrvať tam a som šťastný, že som sa vrátil späť na Slovensko.

Ricardo Correia a Tomáš Mahrík

Začal si súťažiť v roku 2005 na slovenskej scéne. V roku 2006 si začal súťažiť v NABBE a v roku 2012 si začal súťažiť UKBFF. Ako by si porovnal SAKFST (IFBB), NABBA/WFF a UKBFF (IFBB)? Kde sa ti súťažilo najlepšie?

No, najlepšie sa mi určite súťažilo v UKBFF. Tam sa mi hlavne páčil systém, akým bolo všetko riešené. Každý tam bol slobodný, mohol sa prihlásiť na ktorúkoľvek kvalifikáciu a na základe víťazstva sa nominoval na British Championships. Nemusel chodiť na žiadne zrazy, aby mu kázali kedy a kde môže ísť na súťaž, ako tomu bolo vo federácii SAKFST. Vtedy to bola len SAKST tuším a mal som s tým osobnú skúsenosť sa zúčastniť jedného takéhoto zrazu, kde mi bolo povedané, že ak sa chcem dostať do repre, musím sa riadiť ich podmienkami, ako napríklad, aké veci mám brať, aby ma mali pod kontrolou, tak ich musím brať len od nich a ak budem poslušný a zúčastňovať sa všetkých zrazov, tak na ďalší rok by som mohol štartovať na nejakej medzinárodnej súťaži. No po tejto skúsenosti som už za takú federáciu súťažiť nechcel, tak ďalšia možnosť bola jedine NABBA, v ktorej som súťažil od roku 2009, ale tam to bol tiež jeden veľký chaos. Strávil som tam dva roky a potom som začal súťažiť od roku 2011 v UKBFF a ako som povedal bol som veľmi spokojný.

Za tvoje roky súťaženia si súťažil s mnohými zvučnými menami. Mohol by si spomenúť niektoré z nich a spomenúť čitateľom tvoje doterajšie súťažné úspechy?

Tomáš Mahrík a Vojta Koritenský

Áno, pár pretekárov by stálo za zmienku, ktorí sú v súčasnosti už profíci a veľmi kvalitní, ako napríklad český profesionál Vojta Koritenský, ktorého som mal rád a súťažilo sa mi proti nemu veľmi dobre, aj keď ma vždy porazil, ale zaslúžene. Ďalšieho môžem spomenúť Ricardo Correia, s ktorým som sa stretol v 2012 na North East Championships, kde sme spolu bojovali o absolútneho víťaza. Samozrejme musíme to brať realisticky, že v tej dobe ešte nebol tak dobrý ako je teraz a tuším o rok nato sa stal profíkom. Ale aj na našej slovenskej scéne som si zasúťažil s veľkými menami, síce títo pretekári už nie sú aktívnymi športovcami, ale svojho času patrili medzi špičku na Slovensku. Ako Adam Cibuľa, Vlado Flimel, dokonca aj Patrik Štiglic, s ktorým som dobrý kamarát a momentálne má pauzu, ale určite si myslím, že sa ešte na súťažné pódia vráti. No a medzi svoje úspechy rátam účasť na majstrovstvách sveta 2009 vo federácii NABBA , vicemajster Česko-Slovenska vo federácii NABBA, víťaz North East Championships vo federácii UKBFF, vicemajster na British Championships vo federácii UKBFF a taktiež 2x vicemajster Slovenska do 65kg medzi mužmi. Vo federácii SAKST je ich ešte niekoľko, ale tieto sú také, ktoré si ja najviac cením.

Ty si plánoval tento rok comeback. Bohužiaľ sme netušili, ako veľmi túto súťažnú sezónu ovplyvní vírus SARS-CoV-2. Tvoja najbližšia súťaž mala byť Olympia Amateur v Španielsku (NPC). Aký je momentálne plán?

No, po pravde, už mi ten môj comeback nevyšiel dvakrát po sebe, pretože minulý rok to mal byť EVLS, ktorý zrušili a tento rok to mala byť Olympia Amateur v Španielsku. Bohužiaľ pre Covid-19 sa to opäť zrušilo, takže teraz si  ejaký plán nedávam, pokiaľ sa situácia nezlepší, ale vidím to asi až na budúci rok. Snáď do tretice sa mi to už podarí.

Ak sa nemýlim vždy si sa pripravoval sám. Plánuješ sa pripraviť sám aj na tvoj veľký comeback?

 

Ja sa rád pripravujem sám. Vždy to tak bolo, asi preto, aby som niekoho nesklamal, keď náhodou výsledok nebude taký, ako má byť. Myslím si ale, že ak príde ten čas na prípravu znova, tak nájdem veľkú podporu vo svojom sparingovi.

V Bratislave si známy tvojou prezývkou “GIANT KILLER“, čo znamená v slovenčine zabijak obrov. Ako si prišiel k tejto prezývke?

Áno, tú prezývku som mal už v Anglicku a prišiel som k nej veľmi jednoducho a to kvôli mojej výške, ktorá je len 158cm a pri hmotnosti 80 kg to bola kategória, v ktorej som súťažil a pôsobil som veľmi objemne a vyzeralo to, že mám minimálne cez 90 kg a každý si ma v tej kategórií všimol.

Ďakujem ti za rozhovor! Chcel by si niekomu poďakovať alebo odkázať na záver niečo čitateľom Muscle&Fitness?

Ďakujem aj ja za túto šancu niečo o sebe povedať. Je to môj prvý takýto rozhovor. Poďakovať môžem hlavne teda svojej rodine a svojej priateľke Miške, ďalej aj svojmu sparingovi, ktorý je zároveň aj môj dobrý kamarát a pomáha mi nielen pri tréningoch, ale aj čo sa doplnkov výživy týka, v neposlednom rade aj finančne mi veľakrát pomohol a za to mu patrí veľké ďakujem. Myslím, že on by bol najradšej, keby som už stál na pódiu a ukazoval svoj potenciál naplno. Menovať ho netreba, on sa v tom článku určite nájde. Čitateľom Muscle&Fitness chcem zaželať všetko len to dobré a hlavne veľa dobrého čítania.

Rozhovor s Tomášom vypracoval Mário Crkoň

Tomáš Mahrík