TIP: Raňajky pred bežeckým výkonom

Prišlo teplé počasie a s ním aj sezóna bežeckých pretekov a podujatí. V Bratislave je tento na programe maratón a sprievodné podujatia, na ktorých sa zúčastnia tisíce bežcov.

Pred výkonom je dôležité dostať do tela kvalitné palivo. Jednoduché riešenia sú najefektívnejšie, hovorí profesionálny bežec Brendan Gregg. Ľahko stráviteľné, vyšší obsah sacharidov, približne hodinu pred výkonom – znie jeho rada.

Úspech vo vytrvalostnom bežeckom výkone záleží najmä od dodržiavania dlhodobého tréningového a stravovacieho režimu. Žiadne jedlo tesne pred pretekmi zázrak neurobí, ak sme niečo v procese zanedbali. Ako inšpirácia však môže poslúžiť táto kombinácia.

runnersbreakfast 1280

Biele pečivo s medom  V tomto prípade uprednostníme biele pečivo, ktoré má vyšší obsah jednoduchých cukrov. Nižší obsah vlákniny spôsobí, že sa cukry rýchlejšie uvoľnia do krvi. Podobne je na tom aj med.

Banán Okrem zdroja energie banán obsahuje aj draslík a vitamín B6, dôležitý pre obnovu energie.

Káva Kofeín receptory únavy v mozgu a výsledkom je lepšia koncentrácia a vyššia tolerancia voči nepríjemnému pocitu — napríklad aj proti páleniu svalov. Dajte si však záležať na kvalite kávy, prípadne skúste zelený čaj.

Šťava z cvikle Cvikla obsahuje dusičnany, ktoré zlepšujú transport kyslíka v krvi. Podľa štúdií dokáže zlepšiť vytrvalostný výkon až o 16 percent.