Terry Hollands: svetový rekord v ťahaní autobusu

|text: NICK ENGLISH

Britský silák Terry Hollands v Londýne ustanovil nový svetový rekord v ťahaní autobusu. Dvanásťkilový londýnsky double decker ­— poschodový autobus potiahol na vzdialenosť dvadsať metrov za 17,41 sekundy, čím prekonal predošlý rekord o päť sekúnd.

Terry sa najbližšie predstaví na súťaži Ultimate Strongman Summermania v Southamptone 10. júna, kde jeho súpermi budú ajZydrunas Savickas z Litvy, Poliak Krzysztof Radzikovsky a Marins Licis z USA. Okrem sily sa Hollands snaží aj o formovanie postavy a uvažuje aj nad štartom na kulturistickej súťaži.

Terry Hollands

Terry prináša pár tipov na tréning ťahania kamióna

Tlak a ťah

Ťahanie kamióna alebo autobusu patrí medzi divácky najatraktívnejšie disciplíny. Do programu súťaží bola zaradená v roku 1997. Najskôr siláci ťahali automobil len za pomoci postroja. Dnes sa využíva aj lano, po ktorom sa pretekár priťahuje. Je to kombinácia tlakových pohybov nohami a priťahovania sa po lane, preto zapojí svaly celého tela a v priebehu niekoľkých sekúnd vyskočí tep až na maximálne hodnoty.

Petrik Kamion LogoIgor Petrík 

Obuv a povrch

Najideálnejšie na ťahanie kamiónov sú horolezecké topánky, ktoré dobre sa zapierajú do zeme. Trenie je často rozhodujúci faktor, rovnako ako povrch, na ktorom súťaž prebieha. Aj menšia nerovnosť alebo hrboľ môže výrazne ovplyvniť výkon a stáva sa, že kamión nejde rozhýbať. Čo sa týka techniky, ťažisko tela musí byť počas celého výkonu čo najviac pri zemi a hrudník paralelne s povrchom. Pripomína to polohu šprintéra pri vybiehaní z blokov. Vtedy dochádza k ideálnemu pôsobeniu sily priamo dopredu. Pri vzpriamení sa by sa jej pôsobisko vychýlilo hore, v neprospech pretekára.

Nohy sú základ

„Najskôr potrebujete dobrý drep,“ hovorí Terry. „Tlaková sila nôh je základ.“ Okrem rozvoja maximálnej sily sa zameriava aj na silovú vytrvalosť, zaraďovaním sérii s vyššími počtami opakovaní. Vytrvalosť ďalej rozvíja ťahaním a tlačením saní — prowleru. To najviac pripomína samotné ťahanie kamióna, pretože ste pri tom v rovnakej polohe. Niekoľko sérii šesťdesiat sekundových šprintov zvyšuje anaeróbnu vytrvalosť a odolnosť voči laktátu. Pri podobných intenzívnych výkonoch vo svaloch dochádza k zakysleniu, čo cítime ako pálenie. Okrem tlačenia zaraďuje Terry aj priťahovanie saní rukami, čo rozvíja svalstvo chrbta a rúk a simuluje priťahovanie sa po lane.

GA SIma kamion tahaNiekedy sa na súťaži kamión priťahuje v sede. V plnom nasadení Čestmír Šíma.