Športy a kondícia (III.): Šprintom k rozvoju sily

|text: ERIK RÉDLI

I. Šprint aktivuje rýchle svalové vlákna, ktoré tréning nôh s vyššími počtami opakovaní a stredne ťažkou záťažou často nezasiahne. Aktivujú sa až keď podnet prekročí určitú hranicu.

Zaraďte štyri až šesť 50-metrových šprintov na začiatok tréningu nôh, aby ste aktivovali rýchle vlákna. Pokračujte ťažkými drepmi.

II.Metabolizmus počas šprintu stúpne až 120-násobne oproti bežnej spotrebe, pretože telo musí dodať svalom veľa energie za krátky čas. V závislosti od intenzity a kondície jednotlivca môže zvýšené spaľovanie pretrvať aj niekoľko hodín po tréningu.

 Šesť až desať 100 m šprintov s dvojminútovými prestávkami je dobrá forma intervalového tréningu v štýle HIIT.

III. Šprint buduje rýchlosť a výbušnosť, vďaka čomu zvýšite výkon v drepe a mŕtvom ťahu. Rýchlosť však využijete aj pri iných športoch a aktivitách.

Ak sa okrem posilňovania venujete aj športovým hrám alebo bojovým umeniam, vyčleňte si jeden tréning v týždni na šprinty, skoky a hody. Po dôkladnej rozcvičke a rozohriatí formou atletickej abecedy postupne absolvujte:

      Šprint na 50 m   6-8     120 s Skoky znožmo do diaľky   5   5   90 s Člnkový beh  6 x 5 m   5     90 s Zdvíhanie nôh vo vise   3   12-15   60 s Výdrž v podpore (plank)   3   30-60 s   60 s

Vo videu Usain Bolt vykonáva cviky na rozvoj výbušnosti a stability.