Športy a kondícia (II.): Nohy sú vždy poruke

|text: ERIK RÉDLI |foto: M&F, IAAF.org

Chôdza je základný lokomočný pohyb človeka a ovláda ju každý z nás. Zároveň to je aj najjednoduchší spôsob rozvoja kondície. Nie sú pri nej prudké dopady ako pri behu a preto je vhodná aj pri problémoch s kĺbmi alebo pre ľudí s nadváhou. Už len samotný pohyb udržiava naše svaly, kĺby a šľachy v aktivite a zabraňuje ukladaniu škodlivých látok. Tie sú vyplavované krvou, ktorá sa pri chôdzi rozprúdi, aby rozvážala kyslík. Chôdza je totiž aeróbna aktivita a výkon závisí od kapacity srdcovo-cievneho systému. Preto ľudia, ktorí pravidelne chodia pešo, majú lepšie ukazovatele pulzu a krvného tlaku.

Za hodinu chôdze rýchlosťou 5,5 km/h spálite asi 200 kalórií. Pri rýchlosti 7 km/h to môže byť až 300.

Pri chôdzi sa ako zdroj energie využíva podkožný tuk, pretože mierne tempo umožňuje organizmu dodať dostatočné množstvo kyslíka na jeho spracovanie.

Preteky v chôdzi na 50 km zaberú okolo 4 hodín, čo znamená, že väčšinu energie pretekár pokryje z telových tukov. Pre organizmus by bolo zbytočné páliť sacharidy, keďže intenzita nie je vysoká a tuky sú oveľa bohatšie na energiu ako sacharidy. Na začiatku však organizmus bude kombinovať oba spôsoby získavania energie a až približne po 30 minútach začne prevažovať rozklad tukov. Preto ak chcete znásobiť účinok chôdze, zvoľte správne tempo a snažte sa v ňom vydržať aspoň hodinu.

Ideálna pulzová frekvencia je okolo 120 úderov za hodinu, alebo tempo, pri ktorom dokážete bez problémov povedať 2-3 súvislé vety.

Toth iaaf org

Športová chôdza je odlišná od základného lokomočného pohybu. Pretekár musí dodržiavať správnu techniku – stále musí byť aspoň jedno chodidlo v kontakte s podložkou. Niekedy pri nej vyskytujú problémy s kĺbmi, čo je prirodzené, keď sa istý pohybový vzorec opakuje príliš často a dochádza k jednostrannému preťaženiu. Preto sa odporúča striedať aktivity a povrchy venovať sa strečingu a doplnkovým športom.

Chodci zároveň musia mať vysoký stupeň psychickej odolnosti. Dôležitá je aj strava a schopnosť organizmu efektívne využívať tuky ako zdroj energie.