Športy a kondícia (I.): Telo ako veslári

|text: ERIK RÉDLI |foto: M&F, sci-mx.co.nz

PRÍKLAD SILOVÉHO TRÉNINGU CVIK SÉRIE  OPAKOVANIA PRESTÁVKY Drep s činkou vzadu      5             5   3 min Drep s činkou vpredu     5             5   3 min Príťahy činky v predklone s oporou     5             5   2 min Benčpres     5             5   2,5 min Silové premiestnenie     5             5   3 min Legpres     5             5   3 min Zhyby     5             5   2 min

Silový tréning kombinujte s kardiom v stálom tempe 2 krát do týždňa. Po šiestich týždňoch znížte váhy a na rozvoj špeciálnej vytrvalosti zvýšte počty opakovaní na 15 aj viac.

 

UKÁŽKA ZHADZOVANEJ SÉRIE

V tréningu veslárov majú svoje miesto aj zhadzované série, ktoré zlepšujú zásobenie svalov kyslíkom. Zároveň sa dajú využiť aj na prekrvenie a napumpovanie svalov v kulturistickom tréningu.

Príťahy hornej kladky k hrudníku 

Začnite na váhe, ktorá predstavuje 60 – 70 percent vášho maxima. Vykonajte 5 opakovaní a znížte váhu o 5 až 10 percent. Váhu znižujte celkovo 4 krát, až kým nenazbierate 25 opakovaní. Absolvujte 3 zhadzované série s 90 sekundovými prestávkami.

Zhadzované série zvýšia prílev krvi do svalov, pretože rozklad glykogénu na energiu si vyžaduje prísun kyslíka. Telo sa tým adaptuje na dlhšie trvajúcu záťaž a lepšie odoláva svalovej únave. Okrem tréningu je dôležitá aj správna výživa.