Olympia Weekend 2015 (Píše JURAJ VIŠNÝ)

banner_blog_visny_copy.jpg

Hotel New York Las Vegas V… A už tu bolo ďalšie, slnkom prežiarene ráno a vlastne s veľkým šťastím, lebo vraj ešte  deň pred mojím príletom do Las Vegas bolo celý deň zamračené a s hustým mrholením.

Tento deň, piatok, mal nabitý program, preto som po rannej rutine spucoval odloženú druhú polovicu obrovského croissantu, vypil malú fľašku džúsu a ponáhľal sa do hotelovej lobby. Pri našej” kaviarničke už Ruženka Majorová práve prichádzala na rad, tak som ju poprosil o dva banány – pre každý prípad, na rýchlu náhradu energie, čo som sa naučil voľakedy ako hobby tenista. Na to už prichádzal aj Ľudo Major, ovešaný plnou poľnou” t. j. s celou svojou fotografickou výzbrojou. S Ruženkou sme ho trochu odľahčili a už sme sa ponáhľali pred hotel k stanovisku taxíkov, kde stál pripravený aj shuttle bus” na expo. Tieto veľké autobusy pendlujú celý deň medzi hotelom Orleans a Convention Center a bezplatne vozia všetkých účastníkov Olympia Weekendu, od pretekárov, funkcionárov, novinárov, až po fanúšikov ubytovaných v hoteli.

S hrôzou sme zistili, že pred zatvoreným autobusom už stojí nekonečný rad ľudí. Zrazu však vidíme, ako na nás od autobusu kýva muž s rukami plnými listín a volá nás k sebe. Pozrel na naše visačky a s prianím pekného dňa nám otvoril dvere klimatizovaného autobusu. My sme s radosťou nastúpili k niekoľkým športovcom s podobnými visačkami. Po takýchto príjemných skúsenostiach som si moju visačku pomenoval “sezam otvor sa”, lebo naozaj vďaka nim sme mali všade otvorené dvere, a to ešte prednostne a bez čakania.

Ešte večer som si pozrel na iPade v Googlemaps, že ako ďaleko je to z hotela do Convention Center. Ukázalo mi to tri varianty cesty – v priemere 6 míľ, čo je cca. 10 km, a časove vraj 17 minút. Autobus sa postupne  zaplnil účastníkmi súťaží a fanúšikmi a keď boli všetky miesta na sedenie obsadené, vyštartoval na cestu a pre nás zároveň na malú prehliadku Las Vegas.

EXPO Convention Center LV 2015Convention Center Las Vegas a Ruženka a Ľudo Majorovci s plnou poľnou”. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Dobrým orientačným bodom sa pre mňa stal hotel New York s typickou panorámou mrakodrapov a k tomu aj so Sochou slobody. Časovo sme na tom boli dobre, lebo pri príchode na parkovisko neďaleko Convention Center – South Hall ostávalo do otvorenia Olympia Expo ešte 30 minút. O deviatej otvárali pre VIP vstupenky. Pre divákov Expa so vstupenkami za 30 dolárov otvorili brány až o 10:00. Vtedy sa začínali aj rôzne súťaže, napríklad v boxe, zápasení, v rôznych bojových umeniach a technikách, mnohých silových disciplínach, crossfite atď. Niektoré mali vopred určenú štartovú listinu, na iné sa zase mohol prihlásiť každý a získať okrem pocitu víťaza aj nejaké hodnotné ceny, väčšinou súvisiace s fitness.

EXPO Olympia 01Príchod na Olympia Expo – čakalo tam množstvo fanúšikov. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

CC South Hall podorys fotka textZ autobusu sme vystúpili do davu smerujúceho k viacerým vchodom, kde sa formovali nekonečne dlhé rady čakajúcich, a to bolo ešte vyše hodiny do otvorenia brán. Medzi ľuďmi stáli uvádzači, ktorí všetko usmerňovali, a keď videli naše visačky, ukázali nám, pri ktorom vchode nás hneď pustia dnu. Urobili sme dobre, že sme vošli do tej obrovskej haly ešte pred návalom ľudí, aj keď prvú hodinu to boli len majitelia VIP vstupeniek. Museli sme prejsť cez dlhočiznú halu, v prednej časti ktorej bolo javisko, ohradené miesta na sedenie pre VIP vstupenky a až za tým hľadisko pre stojace obecenstvo s Expo vstupenkami za 30 dolárov.

Konečne sme prišli k jednému vchodu k ohradeným miestam a prešli dôkladnou kontrolou podľa našich všemocných visačiek. V prvom rade, skoro v strede, hneď za rozhodcovskými stolmi, sme našli tri  rezervované sedadlá s našimi menami a s označením MUSCLE&FITNESS – Czech & Slovak. Bolo to dôležité, lebo tak mal  Ľudo na fotenie ideálne podmienky, no ešte bolo treba vyčkať, či si pred neho nesadne nejaký mimoriadne vysoký a rozložitý rozhodca s veľkou hmotnosťou (pre mňa skôr používaný výraz “ ťažká váha” lepšie vystihuje mohutné telo ako teraz spisovná veľká hmotnosť”).

Ľudo s Ruženkou sa vybrali pozrieť si stánky vystavovateľov ešte pred návalom prvých VIP návštevníkov na expo. Ja som ostal s celým fotografickým výstrojom a  taškami sedieť na našich super miestach. Vychutnával som si celú tú atmosféru pozorovaním funkcionárov, športovcov a ich pomocného sprievodu.  Mnohých som poznal z médií a niektorých už aj osobne. Keď sa Majorovci vrátili z obhliadky množstva stánkov, vybral som sa poobzerať si výstavu aj ja. Na obrovskom výstavisku bolo zhromaždené všetko čo len trochu súvisí s fitness, bodybuildingom a silovými športami.

Ten rozsah expa treba naozaj vidieť na vlastné oči, pre lepšiu predstavu je tu pripojený plán výstaviska a niekoľko fotografií. Čítal som na Wikipédii, že je to jedna z najväčších výstavných hál na svete. Trochu som si zašportoval a v dobrom tempe som predbehol veľkú časť expa. Ku koncu obchôdzky som zakúsil, že aký je to problém pohybovať sa v takom dave.

EXPO Olympia 03Už pred otvorením brán pre širokú verejnost obliehali VIP fanúšikovia stánky svojich obľúbených značiek. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Kým sa dalo, ochutnal som pri viacerých stánkoch rôzne proteínové drinky, ale presne o desiatej začali vpúšťať – aj keď v malých časových odstupoch a po skupinách  – čakajúcich návštevníkov a tí sa ponáhľali k stánkom po vzorky suplementov, alebo sa vyfotiť so sponzorovanými športovcami či získať ich autogram. A tak som sa prebíjal späť do ohradeného hľadiska pre VIP vstupenky na moje sedadlo, kde ešte nebola žiadna tlačenica, ale už vynikajúca atmosféra. Skoro všetky sedadlá boli obsadené a sem-tam ešte diskutovali malé skupinky. Aj rozhodcovia už sedeli na svojich miestach, a my traja za nimi, oddelení od nich len asi 1-metrovou uličkou…. Na expe vtedy už naplno bežali súťaže v spomínaných silových športoch, čo sme zistili z rôznych hlučných hlásení a povzbudzovania divákov.  Pomaly sa blížil čas, na ktorý čakali tisíce ľudí nielen na expe, ale určite i na celom svete pri obrazovkách počítačov a tabletov, aby mohli vďaka internetu sledovať priame prenosy.

EXPO Olympia 02A od 10.00 tu bola miestami doslova tlačenica – tak to bolo celý piatok a aj sobotu. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Presne o 10:30 sa na javisku ohlásil svojím hlbokým a pôsobivým hlasom Bob Cicherillo, a otvoril prvú súťaž na Olympia Weekend Joe Weidera 2015 – semifinále Figure Olympia, v ktorej súťažila aj naša reprezentantka Adela Ondrejovičová. Na súťaži štartovalo 28 pretekárok, ktoré sa kvalifikovali poprednými umiestneniami na rôznych súťažiach IFBB počas predošlého roku, od Olympie 2014. Až 24 pretekárok bolo z USA a len štyri z iných krajín. Do sobotňajšieho finále postúpilo 15 pretekárok, a medzi nimi aj Adela Ondrejovičová!

Olympia Figure semifinal 2015 Las VegasSemifinále Figure Olympia 2015. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Potom pokračovali ďalšie semifinálové súťaže a to Fitness Olympia, Bikini Olympia a Olympia Women´s Physique Showdown, ktoré sa skončili niečo pred druhou a o ktorých napíšem až po ich finále.

Ondrejovicova v semifinale Figure O. 2015Naša reprezentantka Adela Ondrejovičová bojuje o postup do finále. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Hľadisko sa trochu vyprázdnilo a tak sme sa vydali aj my traja na cestu cez dlhočiznú halu a chvíľami sme sa museli doslova predierať medzi množstvom návštevníkov výstaviska. Koľko tisíc ľudí sa tu muselo premlieť za celý deň, to si neviem ani len predstaviť! Konečne sme sa dostali von a blížili sme sa k stanovisku shuttle busu. Stál tam strašidelne dlhý rad na autobus, ktorý práve prichádzal. Po raňajších skúsenostiach sme išli dopredu,  kde už stálo niekoľko ľudí s visačkami. Mohli sme hneď za nimi nastúpiť do autobusu, ktorý sa rýchlo naplnil a hneď aj vyrazil. Sedeli sme hneď za šoférom a videl som, že ide celkom inou trasou ako bola tá ranná. Zrejme využíval cestu s menšou premávkou, lebo sme boli pomerne rýchlo v hoteli.

A tak sme zase zabočili už do “našej” francúzskej samoobslužnej reštaurácie, zase skoro tesne pred zavretím pokladne. Výborne sme sa napapkali a spokojní sa odobrali na izby trochu sa občerstviť (vonku, mimo klimatizovaných priestorov vládli teploty okolo 35°), odpočinúť si a pripraviť sa na prvý súťažný večer Olympia Weekendu v obrovskej Orleans Arene.

Stretli sme sa o pol šiestej v lobby a vybrali sa vonkajšou cestou, akože trochu “na čerstvom (rozpálenom) vzduchu” do susediacej Orleans Areny. Čakala nás pomerne prísna kontrola nielen našich visačiek, ale aj tašiek, ktoré prešli cez kontrolný tunel. Ľudov špeciálny stojan na fotoaparát s veľkým objektívom dokonca podrobnejšie prezreli. No ale už sme boli v prístupových priestoroch a zhora som obdivoval pohľad na obrovskú, ešte skoro prázdnu arénu, lebo do začiatku súťaží ostávalo ešte niečo vyše hodiny.

Orleans Arena hladisko LV 2015Hľadisko Orleans Areny hodinu pred začiatkom – a počas súťaží sa mi podarilo  odfotiť časť obecenstva na veľkej obrazovke. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

V oddelení pre fotografov  sme rýchlo našli kreslo s Ľudovým menom a bolo to naozaj výborné miesto – v prostriedku prvého radu, hneď vedľa svetového fotografa č. 1 pre bodybuilding a fitness, sympatického Švéda  Pera Bernala, ktorý pracoval pre M&F a FLEX USA.  Ruženka pomohla všetko perfektne pripraviť na fotenie aj písanie poznámok. Ja som zatiaľ našiel sedadlá s našimi menami a zaznamenal  som, že okolo nás sedeli mnohé kapacity bodybuildingu. Ako správny blíženec/zvedavec som sa vybral na výzvedy a popozerať si všetko, čo sa len dalo. Vďaka mojej visačke som mohol nakuknúť aj za javisko, kde sa už všetky účastníčky finále usilovne rozcvičovali.

Hladisko Orleans Arena LV Olympia 2015Naše dobré miestečka – rezervované pre M&F. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Hľadisko sa zatiaľ zaplnilo a presne o siedmej hodine otvorili prvý večer finálových súťaží  Bikini Olympia, Fitness Olympia a najviac očakávané semifinále Mr. Olympia, alebo ako stálo v programe – Mr. Olympia Judging.

Warm up backstage 2015 01Toľko vyšportovaných žien pokope som ešte v živote nevidel . 

Bob Cicherillo postupne vyvolával všetky finalistky-bikinárky a po hodnotení a prezentovaní rozhodcovia určili takéto poradie: zvíťazila Ashley Kaltwasser (a získala už tretí titul za sebou)  pred Janet Layug a Courtney King, všetky tri z USA. Tejto súťaže sa zúčastnilo 32 pretekárok, z toho 27 z USA a 5 z iných štátov. Jedna z nich bola Vlaďka Krásová z Česka na 16. mieste.

Bikini Olympia 2015 Las VegNa obrovskom javisku sa konala pri každej disciplíne užasná farebná show. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Olympia Bikini 2015 Las VegasPrvých šesť súťažiacich v kategórii bikini, už s obrovskými medailami. Na čele Ashley Kaltwasser. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Po slávnostnom vyhlásení poradia prvých šiestich  bikináriek a odovzdaní cien prišlo na rad finále ďalšej disciplíny žien, a to Fitness Olympia. V tejto náročnejšej disciplíne, kde rozhoduje okrem peknej postavy aj akrobatická šikovnosť a elegancia, nastúpilo “len” 14 pretekárok – 6 z USA a 8 z ostatného sveta. Zvíťazila Oksana Grišina, Ruska žijúca už dlhšie v USA. Na druhom mieste skončila Tanji Johnson a na treťom Myriam Capes, obidve z USA.

Oksana Grisina 2015 Až neuveriteľne pekná gymnastická póza z vystúpenia Oksany Grišiny. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Všetky výsledky, umiestnenia jednotlivých pretekárok a pretekárov s bohatou fotodokumentáciou i videami si môžete pozrieť v blogu Ľuda Majora TU.

Fitness Olympia 2015Prvých šesť fitnesiek na čele s Oksanou – veľmi sympatické a veselé baby. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Po toľkej ženskej kráse prišlo na rad to, na čo veľká obec fanúšikov bodybuildingu čakala celý rok, a to semifinále Mr. Olympia 2015, alebo ako je to uvedené v programe,  judging Mr. Olympia.

Za obrovských ovácií vyvolával postupne Bob Cicherillo všetkých 24 súťažiacich. Nakoniec nastúpili na javisko najväčší favoriti Mamdouh “Big Ramy” Elssbiay, Dexter Jackson, Dennis Wolf, Shawn Rhoden a na záver víťaz z predchádzajúcich rokov, Phil Heath. (14 kulturistov bolo z USA, štyria z Európy, štyria z arabských krajín a dvaja z Karibiku.)

Mr.Olympia 01

Mr.Olympia 02

Mr.Olympia 03Pár záberov zo semifinále najväčších kandidátov na titul Mr. Olympia 2015. (foto: JURAJ VIŠNÝ)

Bol to veľký zážitok, vidieť tie obrovské masy svalstva či už v kľude alebo v pohybe, a každý v obecenstve si už mohol v duchu urobiť svoje poradie a tešiť sa na sobotňajší súboj najlepších a najťažších profesionálov. Po ukončení programu obecenstvo postupne vyprázdňovalo hľadisko cez výborne organizované východy. Ako bolo vidieť a počuť, vo veľkom  hodnotili súťaž a diskutovali o svojich favoritoch a ich forme.  Visny a Phil HeathA ešte jeden záber s Philom Heathom, veľkým favoritom na ďalši titul Mr. Olympia. (archív JURAJA VIŠNÉHO)

Aj my sme sa pomerne rýchlo dostali späť do hotela a keďže bol už dosť pokročilý čas a pár minút pred pol desiatou, zastavili sme sa so všetkými našimi taškami v talianskej samoobslužnej reštaurácii. Našťastie sme nemuseli čakať a hneď sme si mohli objednať pri pultoch, na čo sme po celodenných zážitkoch mali chuť. A k tomu aj dobre studené pivečko, pri ktorom sme prebrali všetky zaujímavé momenty prvého dňa súťaží. Keď sme sa najedli a bolo už niečo po desiatej, ja som mohol ísť oddychovať a Ľuda čakala ešte na izbe dokumentačná práca pri počítači i telefonát z bratislavskej redakcie, kde v spolupráci s ním “kŕmil” webstránku M&F ONLINE jeho kolega Boris Bárdoš.

Ešte vo výťahu sme sa rozlúčili a dohodli raňajšie stretnutie podobne ako bolo to dnešné.  Konečne som sa dostal do svojej izby a prvé želanie hneď po odložení tašky bolo – ísť do vody!  Ľutoval som že swimming-pool už bol v nočných hodinách zatvorený, ale aj sprchovanie s pohľadom cez otvorené okno na večerné Las Vegas ma výborne osviežilo. Už som mal zapnutú telku na kanáli s perfektnou country music. Pri tej som popozeral maily, dal všetky prístroje na noc na nabíjačky, prečítal pár správ zo sveta cez internet, zaľahol a o chvíľu som už bol v ríši snov.

I tento deň bol bohatý na množstvo zážitkov! O tom ďalšom a najdôležitejšom dni Olympie 2015 napíšem v ďalšom pokračovaní môjho blogu.

Dovtedy prajem čitateľom MUSLE&FITNESS všetko najlepšie, vrátane úspešných a užitočných tréningov.

visny_podpis_kopie.jpg