Strongmani v Heľpe

l text a foto: PAVOL GUGA

prvom a druhom kole bolo vzájomné skóre českého a slovenského družstva 1:1, v malebnej dedinke neďaleko Brezna sa teda mali misky váh vychýliť na jednu stranu.

Členovia oboch národných tímov si zmerali sily v piatich disciplínach.

Prvou bolo dvíhanie nápravy, ktorá nahradila kladu z predošlých dvoch kôl. S náčiním, vážiacim 110 kg, sa pretekári oboch družstiev striedali počas dvoch minút. Slováci dostali bremeno nad hlavu 23-krát a zaznamenali tak o štyri platné pokusy viac než Česi.

Druhou disciplínou bola kombinácia prenášania páru 120-kilových kufrov a vzápätí i 110-kilových šín. Každý z pretekárov musel s oboma náradiami zvládnuť dráhu 20 metrov. Víťazstvo si s náskokom necelých šesť sekúnd pripísal český tím a priebežný bodový stav sa vyrovnal.

Nasledovalo prevracanie pneumatiky po dráhe tridsať metrov. Český výber predviedol opäť svoje kvality a priklonil víťazstvo na svoju stranu, keďže o deväť sekúnd predstihol Slovákov. Ako štvrté nasledovali mŕtve ťahy so zadnou nápravou automobilu. Autá, naložené štyrmi krásnymi dievčinami, dvíhali borci vo dvojici. O jeden platný pokus zvíťazil slovenský tím a stav sa opäť vyrovnal.

O víťazstve tak rozhodla až posledná piata disciplína – výdrž v rozpažení, čiže krucifix. Podobne ako v predošlom kole zvíťazili i tentoraz so značným rozdielom Slováci a pomerom 3:2 tak dosiahli i celkové prvenstvo v súťaži.

Podujatie moderovala známa moderátorka Adela Banášová, ktorá i zagratulovala víťaznému slovenskému tímu. Čerešničkou na torte pre víťazov boli dve pusinky od tejto šarmantnej dámy.