Mýty o výžive

l foto: M&F

Vajíčka sú zlé. Tento dlho propagovaný názor je dnes už prežitý. Jedno vajce denne zjesť môžete, pretože obsahuje lecitín, ktorý je prevenciou proti skleróze. Ak však chcete zjesť viac ako jedno vajce denne, potom by ste z nich mali rozhodne uprednostniť bielok.

Rastlinné oleje sú zdravé. Sú, ale musíte ich používať v obmedzenom množstve. Šalát netreba polievať, stačí pokvapkať ho olejom. Platí to aj o najzdravšom zo všetkých olejov – olivovom oleji lisovanom za studena.

Sladký obed stačí. Palacinky sú dobré ako dezert po obede. Sladký obed však rýchlo zmetabolizuje, takže musíte čoskoro opäť siahnuť po jedle. Naviac ním prijímate veľa kalórií.

Nejesť minimálne hodinu pred spaním. Závisí to od toho, čo na večeru zjete. Pohár mlieka môžete vypiť hodinu pred spaním. Keď si však dáte guľáš, nechoďte spať skôr ako o 3–4 hodiny. Vaše večerné jedlo si dôkladne naplánujte s ohľadom na čas vášho ukladania k spánku. Ak totiž pôjdete spať hladní, spravidla sa vám nepodarí zaspať a nakoniec predsa len siahnete po niečom pod zub.

Jabĺčko pred spánkom nahradí úmývanie zubov. Kardinálny omyl! Nič totiž večerné (a ani žiadne iné) čistenie zubov nenahradí. Naviac jablko, rovnako ako iné ovocie, obsahuje cukor, ktorý sa počas spánku bude za pomoci slín rozkladať v každej, i tej najmenšej medzierke. Výsledkom nie je teda žiadna ústna hygiena, ale zvýšená kazivosť zubov.