Laco a Maco

banner_blog_major.jpg

 

1.4. 2010

csurma.jpgSme uprostred 20. ročníka vychádzania nášho časopisu, v týchto dňoch intenzívne pracujeme už na obsahu čísla 5/2010… Jubileum je každopádne príležitosťou i na pripomenutie si ľudí, ktorí sa v priebehu tých dvoch desaťročí dlhodobo podieľali na našej tímovej práci.

S výtvarníkom Lacom Csurmom, rodákom z Košíc, inak tiež zanieteným karatistom a najmä invenčným, vtipným a príjemným človekom som sa zoznámil v roku 1985. V bratislavskom vydavateľstve ŠPORT Laco vtedy už ilustroval knižky Fera Šebeja o karate a strečingu. A tak mi ho „dohodili“ aj na metodické kresby cvičiacich postavičiek do mojich publikácií o kondičnej kulturistike mužov a žien, ktoré vychádzali v druhej polovici 80. rokov vo veľkých nákladoch.

Naša kooperácia bola úspešná a tak o pár rokov neskôr nám obom pripadalo samozrejmé, že som ho v roku 1990 oslovil s návrhom na výtvarnú spoluprácu v pripravovanom magazíne telesnej kultúry. Laco sa stal autorom prvého loga (v roku 1991 začal vychádzať časopis pod názvom FIT-plus) a prvého posteru (Arnold ako Conan) v prvom čísle. A tiež vytvoril aj nášho maskota, milú zvieraciu postavičku s menom MACO (pre čitateľov v Česku Méďa) FIT.

A od čísla 1/1991 plných päť rokov vymýšľal do každého vydania – na veľkú radosť najmladších čitateľov, ale i na pobavenie dospelých – kreslené komiksy o príhodách Maca Fita pri rôznych športových a iných aktivitách. Dlho ich posielal do redakcie (neraz za veľmi hektických uzávierkových finišov, ale vždy spoľahlivo) aj zo zahraničia, keď pracoval na kreslených filmoch pre renomované firmy v Luxembursku či Taliansku… „Spolupráca s M&F je moja srdcovka,“ dôvodil Laco.

Bodku za tento obľúbený seriál dalo nakoniec jeho mimoriadne pracovné zaťaženie, ale s Lacom Csurmom sme dodnes dobrí kamaráti. Zavše zavíta i do redakcie (viď foto), aby sme si trochu posedeli a podebatovali o najrozličnejších témach života… A tiež s trochou nostalgie si pripomenuli aj éru Maca Fita. Naposledy nám Laco Csurma opäť priniesol i zopár nových skíc. Nenechávame si ich pre seba, pobavte sa i vy!

podpis_copy.jpg

 

 

0.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg