Poranenia menisku

l text: ROBERT MARX l foto: ADAM PRETTY

113-001.jpgKeď budete najbližšie drepovať, skákať alebo kopať, poďakujte sa svojim chrupavkám. Tieto elastické tkanivá umiestnené na koncoch stehennej kosti a píšťaly umožňujú kolenám plynulé a vláčne ohýbanie a krčenie. Tento typ chrupavky je podobný hladkému povrchu na konci kuracích kostí. V kolennom kĺbe však existuje aj iný typ, ktorý sa nazýva meniskus. Nachádza sa medzi oboma koncami kostí a funguje ako tlmič nárazov a stabilizátor. Je to štruktúra, ktorú by ste si mali chrániť – štúdie totiž ukázali, že po odstránení celého menisku sa v kolene môže vyvíjať artróza.

 

Ako sa to stane

Napriek našim najlepším predsavzatiam, meniskus sa pri športovaní často poraní. Poranenie najčastejšie vzniká ako dôsledok prudkého vytočenia kolena. Môže však vzniknúť aj pri iných pohyboch – násilná flexia – napríklad keď pri drepe rýchlo dosiahnete spodnú polohu a snažíte sa prudko zmeniť smer pohybu nahor. Niekedy nemusí ísť o špecifické poranenie. Meniskus sa môže jednoducho natrhnúť v dôsledku opakovaných zaťažení a chronickej degenerácie.

 

113-061.jpgAko sa prejavuje

Natrhnutý meniskus je často bolestivý, pretože odtrhnutý koniec chrupavky sa môže zacviknúť v kolene. Takýto odtrhnutý kúsok môže spôsobiť mechanickú blokádu kolena, čo si vyžaduje špeciálne manévre na „odomknutie“ kĺbu a obnovenie pohybu. V iných prípadoch sa môže kúsok menisku uvoľniť a voľné teliesko uviazne a spôsobí blokádu kolena. Užitočným diagnostickým prostriedkom na zistenie stavu a stanovenie spôsobu liečby je magnetická rezonancia.

 

Ako sa lieči

Po vzniku symptómov sa spravidla začína s komplexnou fyzikálnou liečbou podávaním protizápalových liekov. Blokádu možno vyriešiť jedine tak, že sa uvoľnený, blokujúci fragment artroskopicky odstráni. Táto procedúra sa vykonáva cez dva malé otvory (oba menšie ako 1 cm). Prostredníctvom jedného z otvorov sa do kolena vsunie kamera a druhým chirurgické nástroje. Poškodený alebo odtrhnutý kúsok menisku sa buď zošije alebo odstráni.

 

Ako prebieha zotavovanie

Po operácii pacient absolvuje rehabilitáciu pod vedením skúseného fyzioterapeuta. Úvodné kroky sú zamerané na zmiernenie opuchu a obnovu celého rozsahu pohybu kolenného kĺbu. V úvodných dňoch sú na podporu spravidla potrebné barle, väščina pacientov je však schopná normálnej chôdze v priebehu jedného až dvoch týždnov po operácii.

Dôležitou súčasťou rehabilitačného procesu je posilňovanie. Športovci sú zväčša schopní vrátiť sa k svojim aktivitám v priebehu troch mesiacov.