Problémy s trávením bielkovín

l text: GÜNTER SCHLIERKAMP

 

BORIS

 

Nie si sám, kto má podobné ťažkosti. Problémom pravdepodobne bude, že tvoj tráviaci trakt nevie bielkovinu plnohodnotne využiť. Je možné, že sa to bude nepriaznivo prejavovať nielen na tvojom trávení, ale aj raste svalovej hmoty. Odporúčam ti preto do pozornosti niekoľko tipov, ako čo najviac zhodnotiť proteíny.

Znížiť dávku. Je dosť možné, že prijímaš viac proteínov, ako je tvoje telo schopné stráviť. Skús prejsť z 40g dávky na 20–25 g. Jedz častejšie a menšie porcie. Optimálne je skonzumovať 6–8 menších porcií denne.

Vyberaj si kvalitné zdroje proteínov. Proteínové prášky a nápoje sú výrazne odlišnej kvality. Produkty rôznych výrobcov znáša organizmus človeka rôzne. Niekto dokáže lepšie stráviť sójovú bielkovinu, iný zas mliečnu. Takže jediná cesta, ako zistiť, čo komu vyhovuje, je otestovať viaceré produkty.

Vyskúšaj probiotické produkty. Zdravá črevná flóra je závislá na špeciálnych bakteriálnych kultúrach. Tieto baktérie však poškodzuje stres, nesprávna výživa, lieky a iné chemikálie. Ich úbytok sa podpisuje pod zhoršené trávenie. Mnohé z týchto dôležitých kultúr baktérií sa nachádzajú v jogurtoch (napríklad Lactobacilus acidophilus či bifidobaktérie). Preto lekári a výživoví odborníci odporúčajú skonzumovať denne aspoň jednu porciu jogurtu. Najlepšie nesladeného a nízkotučného.

Obmedz mäso. V rámci obmedzenia porcií jedla a tvojich zažívacích problémov by si mal obmedziť príjem mäsa.

Konzumuj viac zeleniny a ovocia. Balastné látky síce spôsobujú zo začiatku zvýšenú plynatosť a nadúvanie, ale telo si na ne rýchlo zvykne. Potom už vláknina napomáha lepšiemu zhodnoteniu bielkovín. Odporúčaná denná dávka vlákniny je 30–45 g.