Super paradajka

 

vyziva_37.jpg

Paradajka je taký malý, červený zázrak. Je to jeden z mála produktov prírody, ktorý možno využiť na akýkoľvek spôsob kuchynskej úpravy, snáď len s výnimkou koláča (i keď ktovie, možno niekto z vás pozná aj recept na paradajkový koláč).

Používa sa na prípravu predjedla, polievky, omáčky, dochucovadlo v podobe kečupu, na zapekanie, osvieži vtedy, keď ste smädní a pekne vás rozpáli ak si ju pripravíte na pikantný spôsob. Je ozdobou obložených chlebíčkov a nedeliteľnou súčasťou mís.

Paradajky sú príťažlivé nielen vďaka ich krásnej červenej farbe, ale aj kvôli obsahu lykopínu, ktorý nás chráni pred vznikom rakoviny. Lykopín, na rozdiel od mnohých iných prírodných látok, nestráca na svojich účinkoch tepelným spracovaním. Skôr naopak, tepelná úprava ho urobí využiteľnejším! Okrem toho obsahuje paradajka betakarotén a množstvo pre telo potrebných balastných látok.

Paradajku môžeme pokojne nazvať ideálnou fitness-potravinou. Veď 100 gramov tejto plodiny obsahuje len 19 g uhlohydrátov, 0,2 g tuku, ale 300 mg draslíka a 24 mg vitamínu C. A kalorická hodnota tohoto malého zázraku? Iba 19 kcal na 100 mg. Ideálny snack!

Je mnoho spôsobov úpravy paradajok, ale tie tepelné majú jedno spoločné: nepoužívame šupku a jadierka. Umyté paradajky zaparíte vriacou vodou a po niekoľkých sekundách ich preložíte do ľadovej vody. Šupka už pravdepodobne praskla a niekoľkými pohybmi ju jednoducho zlúpete.

 

Detská paradajková polievka

Ak chcete potešiť svoje ratolesti pripravte im polievku podľa nášho receptu. Ošúpte si paradajky podľa predchádzajúceho postupu, rozštvrťte ich a odstráňte jadierka. Urobte zápražku z jednej lyžice masla a jednej lyžice hladkej múky. Upražte ju do ružova, zalejte trochou vody a povarte. Pridajte vodu, na kúsky posekané očistené paradajky, dosoľte štipkou soli, pridajte niekoľko klinčekov a nalejte podľa chuti malinový alebo jahodový sirup. Varte pomaly pri občasnom miešaní až do rozvarenia paradajok. Deťom bude polievka určite viac chutiť, ak ju scedíte. Do paradajkovej polievky dajte vopred uvarenú cestovinu – abecedu (ocenia predovšetkým malí školáci) a pred podávaním pridajte na drobné kúsky pokrájanú pažítku (stačí len malé množstvo na spestrenie, ak jej pridáte veľa, prehluší chuť polievky). Na zahustenie však môžete použiť aj strúhaný syr alebo krupicové knedlíky (zavarené však do zeleninového bujónu).