Klasický portrét: Pavol Ďuriš

duri.jpgJakmile březnové číslo časopisu Tréner z roku 1973 dorazilo k předplatitelům, mnoha čtenářům zajisté údivem poklesly brady a oči povylezly z důlků; nejprve nad fotografií na zadní straně obálky a pak z článku uvnitř, který kromě obvyklých vět o „úspěších ve škole i ve sportu“ nepřinesl o majiteli 48 cm paží prakticky nic. Jak trénoval? Co přesně jedl? Jakou měl sílu?

Nadaný matematik Pavol Ďuriš (nar. 1949 v Zohore) soutěžil krátce a byl majitelem dvou medailí z mistrovských soutěží na Slovensku. Jako žák a dorostenec hrál fotbal za Slovan Bratislava, pak začal posilovat, zprvu doma a nakonec v činkárně oddílu Vinohrady BSP Bratislava. Zkušenosti sbíral od starších závodníků a jména jako Pavol Jakab, Ľudovít Major, Peter Wagner, Marián Juráš, Ľubomír Kadlec nebo Jan Záhradský znamenala pro jeho růst mnoho.

V roce 1970 skončil třetí na přeboru SSR v kategorii juniorů nad 173 cm (1. Vlado Miško, 2. Pavol Jakab), na V. ročníku časopisu Tréner byl taky třetí a získal I. výkonnostní třídu. V roce 1972 jezdil na pohárové soutěže, vyhrál kategorii vyšších mužů na Ceně Macochy v Blansku i na Poháru 7. listopadu v Ostravě, na Poháru města Zvolena skončil druhý za Laco Klérim. Ve třiasedmdesátém studoval už pátý ročník Přírodovědecké fakulty UK v Bratislavě se specializací na numerickou matematiku. Přesto dokázal zvítězit na přeboru západoslovenského kraje a dobýt 2. místo z přeboru SSR; vítěz Kléri měl 63,49 bodu, Ďuriš 58,59 bodu.

duri2.jpgPavol byl vysoký 178 cm, vážil 88 kg, měl pas 78 cm, stehna 65 cm a lýtka 40 cm. Ve zmíněném článku se rovněž zmínil o steroidech: „Mladí kulturisté si shánějí anabolika, aby urychlili růst svalové hmoty, ale neuvědomují si, jak jsou tyto látky pro ně škodlivé, zejména bez porady s lékařem. Později možná své nerozvážnosti budou litovat.“

Pavol loni oslavil šedesátku…jenže to není vše; náš šéfredaktor Ľudo Major zjistil, že Doc. RNDr. Pavol Ďuriš, CSc. dodnes působí na Fakultě matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě a je například členem komise pro rigorózní zkoušky z informatiky!

Na dolním snímku jsou zleva: Pavol Ďuriš, Ladislav Kléri z Košic a Ladislav Csinger z Komárna.