O Meč Matúša Čáka

l foto: BORIS BÁRDOŠ

salata_x.jpgVíťazom jubilejného 10. ročníka súťaže strongmanov O Meč Matúša Čáka sa 27. septembra stal Jan Šalata (na obr.) z Teplic. Tradičné zápolenia o rytiersku trofej sa tohto roku po prvý raz nekonali v Trenčíne, ale v neďalekej Dubnici nad Váhom.

Šalata tak zostáva aj po piatom kolem tohtoročného Česko-Slovenského pohára silných mužov naďalej bez prehry a má nakročené k jedinečnému výsledku. Ako vôbec prvý pretekár v histórii československej ligy má totiž reálnu šancu dosiahnuť prvenstvo vo všetkých jej kolách. Najmä ak má životnú formu, do konca celej série zostáva už len jediná súťaž (GP Brno, 6. 11.) a jeho najvážnejšieho súpera Zdeňka Sedmíka vyradila z hry komplikovaná zlomenina členku, ktorú utrpel začiatkom augusta ako vysokoškolák na kurze telesnej výchovy…

Suverénny Šalata prešiel súťažou bez najmenšieho zaváhania a vyhral päť zo šiestich disciplín. Prvenstva sa ujal v úvodnom teste sily, kde ako jediný dotiahol 8-tonový kamión až do cieľa. Vytýčených 18 metrov prekonal v mierne stúpajúcom teréne za 54,83 sekundy.

Zvyšok 11-členného štartového poľa prekonal v časovom limite jednej minúty len časť dráhy, pričom najďalej sa dostali Michal Petrík (13,74 m) a Braňo Golier (14,31 m).

Menoslov na medailových priečkach zostal rovnaký i v nasledujúcich dvoch disciplínach. Prenášanie 370 kg vážiaceho jarma (superyoke) na 22 metrov vyhral časom 12,59 sekundy opäť Šalata – pred Golierom (16,26 s) a Petríkom (18,04 s).

Šalata zvíťazil i v kombinácii prenášania 340-kilovej drevenej ohrady a nosenia 150-kilového „meča“ (dráha v oboch prípadoch po 20 m), kde dosiahol čas 18,88 sekundy. Golier s Petríkom si však vzájomné poradie vymenili, keď Michal časom 20,34 sekundy o 33 stotín predbehol Braňa, mimochodom svojho trénera.

Ako priebežný líder nastupoval Šalata počnúc druhou disciplínou do siláckych súperení vždy ako posledný. To mu dávalo relatívnu výhodu znalosti dovtedajšieho vedúceho výkonu a – aspoň teoreticky – priestor na taktizovanie. Keďže však až do štvrtej disciplíny sa hodnotil vždy výsledný čas, pri vyrovnanosti konkurencie bolo i pre favorita prakticky jedinou možnosťou ísť zakaždým naplno. Určité taktizovanie tak mohol využiť až pri premiestnení a výraze 125-kilového súkolia. Keď teda Lukáš Svoboda zvládol 8 opakovaní, Šalata (ktorému, pravdupovediac, vyhovujú viac vyššie záťaže) sa uspokojil s deleným prvým miestom a jeho výkon „len“ vyrovnal.

V nasledujúcej disciplíne – schody sily (vynášanie postupne 180, 220 a 260 kg závaží po štyroch schodoch) – však už stál na pomyslených stupňov víťazov najvyššie opäť sám (31,73 s) – pred Golierom (37,16 s) a Svobodom (38,11 s).

Vedúce postavenie si Šalata poistil v záverečného prehadzovaní 150-kilovej gule, ktorú ponad horizontálnu priečku dostal v ležérnom tempe päťkrát. Rovnaký počet opakovaní dosiahli v časovom limite 60 sekúnd aj Ľuboš Pevný, Petrík a Gabriel Kowalski z Poľska, o jedno viac zvládol Imrich Havér.

Prvenstvo v šiestej disciplíne si za sedem prehodení pripísal Golier, ktorý obsadil aj druhú priečku v celkovom hodnotení súťaže. Tretí v konečnom poradí skončil perspektívny Michal Petrík, pre ktorého ide o prvé medailové umiestnenie v súťaži náležiacej do Česko-Slovenského pohára.

VÝSLEDKY:

1. Jan Šalata (ČR) 62 bodov, 2. Braňo Golier 55, 3. Michal Petrík (obaja SR) 49,5, 4. Gabriel Kowalski (Poľ.) 41, 5. Lukáš Svoboda (ČR) 39, 6. Ľuboš Pevný (SR) 38,5, 7. Ákos Nagy (Maď.) 31,5, 8. Jiří Žaloudek (ČR) 28, 9. Imrich Havér (SR) 24, 10. Adam Zmyslowski (Poľ.) 16, 11. Alexander Szoboszlai (SR) 10,5

 

golier.jpg

Braňo Golier (ťahanie kamiónu) 

petrik.jpg

Michal Petrík (superyoke) 

golier_2.jpg

Braňo Golier (nosenie ohrady) 

pevny.jpg

Ľuboš Pevný (nosenie meča) 

salata_x.jpg

Jan Šalata (dvíhanie klady) 

pevny_2.jpg

Ľuboš Pevný (schody sily) 

salata_xx.jpg

Jan Šalata (prehadzovanie betónovej gule) 

svoboda.jpg

Lukáš Svoboda (dvíhanie klady) 

zaloudek.jpg

Jiří Žaloudek (nosenie meča)