Pomôž si sám

l text: TIMOTHY C. FRITZ l foto: ROBERT REIFF

 

poradna_9.jpg

* V rámci zamestnania veľa cestujem, takže pre mňa nie je možné mať stáleho tréningového partnera a trénujem sám. Nezdá sa mi vhodné žiadať o dopomoc pri cvičení niekoho cudzieho. Čo mám robiť, aby som aj bez dopomoci vyťažil z tréningu maximum?

 

Nahradiť dobrého tréningového partnera, osobitne jeho dopomoc pri tréningu, je ťažké. Za predpokladu určitého štandardu vybavenosti posilovne a osobného vkladu môže človek bezpečne trénovať i sám bez toho, aby prišiel o výhody cvičenia s dopomocou. Ponúkame niekoľko myšlienok:

 

Smithov stroj

Smithov stroj, čiže stroj s činkou vo zvodidlách je najlepším priteľom sólo-cvičenca. Podstata je, že tento „činkostroj“ umožňuje pohyb záťaže len vo vertikálnej rovine. Zvodidlá síce čiastočne obmedzujú voľnosť pohybu, ale to bohato vyváži možnosť zastaviť pohyb činky jednoduchým otočením zápästí. Na Smithovom stroji možno odcvičiť pestrú paletu cvikov na takmer všetky svalové partie a vďaka bezpečnostným poistkám nemusíte mať strach ísť v sériách až do zlyhania v záverečnom opakovaní. Takže do toho, cvičte toľko opakovaní koľko vládzete alebo priložte ďalšie kotúče a dajte si pár skutočne ťažkých opakovaní. Zistíte, že Smithov stroj je prispôsobivý a spoľahlivý. V jednom si môžete byť istý: Nenachytáte ho, ako civí na slečny práve vtedy, keď vy náhle potrebujete dopomoc.

 

Iné stroje

Voľné váhy sú prvou voľbou každého kulturistu snažiaceho sa maximalizovať svalový rozvoj, ale aj posilňovacie stroje majú svoj čas a miesto. Takýto čas nastáva napríklad vtedy, keď cítite potrebu ťažkého tréningu a nemáte dopomoc v osobe tréningového partnera. Moderné stroje majú premyslenú konštrukciu a dokážu efektívne stimulovať cieľovú skupinu. Ich využitím zvýšite pestrosť tréningu a zaťažíte svaly odlišným spôsobom ako sú zvyknuté.

 

Jednostranné cviky

Prv než sa vzdáte tréningu len preto, lebo nemáte dopomoc, zvážte či si neviete dopomôcť sám sebe. Áno, čítate správne! Vezmite si cviky, ktoré vykonávate jednoruč či jednonož a zistíte, že jedna končatina je pri cvičení vždy voľná. Prečo ju nevyužiť? Či už používate kladku, stroj alebo jednoručku, v momente, keď cvičiaca končatina dosiahne bod vyčerpania, voľná končatina môže asistovať.

 

Iné techniky

Možno trčíte v niektorom z tých hotelov, kde majú len starý multifunkčný stroj alebo pár vytriedených jednoručiek. Nemá zmysel trénovať pri takomto vybavení? Omyl. Práve nastal ten najvhodnejší čas pre trochu zmeny a prekvapenie svalov čímsi, čo neočakávajú. Prečo nepoužiť menšiu záťaž a nezvýšiť počet opakovaní? Dajte si výdatný vytrvlostný tréning alebo kruhový tréning zaťažujúci postupne všetky hlavné svalové skupiny. A čo tak dať si dnes kardio? Ideálne je, ak má váš hotel bazén či aeróbne stroje a ak nie, ešte vždy sú tu schody alebo krásny parčík vedľa.

V akejkoľvek situácii sa nachádzate, nezabúdajte, že absencia tréningového partnera nie je pádnym dôvodom k vynechaniu tréningu. Využite svoju fantáziu s náradím, ktoré máte k dispozícii a určite nájdete spôsob ako spestriť svoj tréningový plán.