O pohár hejtmana Středočeského kraje

l text a foto: ROMAN MARŠÁLEK

fotoo.jpgV sobotu 2. října se v Městské sportovní hale v Mladé Boleslavi uskutečnil již 3. ročník mezinárodní pohárové soutěže v benčpresu O pohár hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Tato silová soutěž je určena všem silovým trojbojařům, benčpreserům nebo kulturistům, včetně zahraničních účastníků. Jako každý rok se ale nezapomnělo ani na amatéry, kteří mohli otestovat své síly v kategoriích bez speciálních dresů, které využívají profesionálové.

Na start se nakonec postavilo 54 závodníků z různých koutů republiky. Celá soutěž byla dobře zorganizovaná a připravená. Oproti loňsku přibyla signalizační světla avizující platnost či neplatnost pokusů, projektor, který na plátno promítal okamžitě výsledky a další vybavení, které celkově přispělo k urychlení a zpřehlednění soutěže. A to jak pro závodníky, tak diváky, kterých se během odpoledne ve sportovní hale vystřídalo na dvě sta.

Nejlepší mezi ženami v dresu byla Libuše Leiblová, držitelka světových rekordů a několikanásobná mistryně světa v silovém trojboji a benčpresu. V závěrečném pokusu předvedla, jak lze zdvihnout impozantních 130 kg. Na druhém místě skončila reprezentantka ČR Iva Drobná s pěkným výkonem 100 kg. Třetí místo získala domácí Alena Krčmářová, která si tlakem 70 kg zlepšila osobní rekord.

V kategorii ženy raw (tedy bez stahovacího dresu, který eliminuje možná zranění při použití submaximálních zátěží, a – je-li sportobvcem dobře zvládnut – výrazně zvyšuje výkonnost) podala hezký výkon 54 kg vážící Daniela Poláková, která vytlačila 75 kg. Porazila tak Evu Horňákovou, která sice vzepřela o 15 kg více, ale vzhledem k vyšší tělesné hmotnosti po přepočtu dle platných koeficientů byl její relativní výkon o málo bodů nižší. Na třetím místě skončila Hana Štechová se 67,5 kg.

V kategorii juniorů bez speciálního dresu vyčníval loňský vítěz Roman Paukert, který zvítězil úvodním pokusem se 160 kg. Dalších pokusů se, bohužel, nemohl zúčastnit, neboť si natáhl úpon prsního svalu. Druhé místo patřilo jeho jmenovci Vránovi za 125 kg, třetí pak Tomáši Mikulecovi za 115 kg.

U juniorů v dresu byla právem očekávána vyšší čísla. Domácí, jen necelých 70 kg vážící Marek Jelínek, letošní mistr republiky mezi juniory i muži (!), potvrdil roli favorita a zvítězil vynikajícím výkonem 170 kg. To, mimochodem, znamenalo pro něj i 7. místo absolutně napříč celým startovním polem.

Na druhém místě skončil Jiří Prášek ze Sedlčan s rovněž velmi solidním výkonem 182,5 kg, před varnsdorfským Ladislavem Žítkem, který předvedl 150 kg.

V očekávané kategorii mužů bez rozdílu vah a bez speciálního trikotu startovalo hned několik aspirantů na vítězství. Loňské účastníky, schopné zatlačit přes 200 kg (což je váha, kterou už zvládne jen několik desítek lidí v celé republice), příbramského Havrlíka a Hedjuka, Švehlu ze Vsetína a Bolfa z Rožnova, doplnil urostlý Kopřiva, který nakonec výkonem 200 kg skončil na čtvrtém místě. Bronz získal Adam Švehla za 210 kg, stříbro Petr Bolf (212,5 kg), který si od loňska polepšil o 2,5 kg. Zlato si zaslouženě odnesl Vladislav Havrlík, který vytlačil 220 kg. Hejduk skončil až na místě pátém – s platným prvním pokusem na 190 kg. Následující dva pokusy na 200 kg mu kvůli drobným technickým chybám mezinárodními rozhodčími nemohly být uznány…

Nově vzniklá kategorie masters, určená mužům nad 40 let, patřila nestárnoucímu Miroslavu Paukertovi z Nepomuku, který propnul paže s 220 kg těžkou činkou. Druhé místo vybojoval domácí Jiří Krčmář, reprezentant ČR, za excelentní výkon 240 kg. Pohár pro třetího získal Václav Vimmer, svěřenec známého trenéra Zdeňka Fanty.

V kategorii mužů s dresem do 100 kg zvítězil opět Havrlík, který využil možnosti startu v obou kategoriích. Vítězství si zajistil tlakem s 245 kg – před zraněným Pavlem Černákem, kterému se i přes handicap podařilo vzepřít 225 kg. Třetí místo bral Petr Myšák za benčpres 185 kg.

Poslední kategorie mužů nad 100 kg od začátku patřila dvěma mužům – několikanásobnému mistru světa a loňskému absolutnímu vítězi mladoboleslavského poháru Jaromíru Kratochvílovi, a vicemistru světa v benčpresu, silově mimořádně disponovanému Luboši Šosovi z Varnsdorfu.

Oba závodníci začali na 240 kg, které lehce zvládli. Třetím úspěšným pokusem s 250 kg se Kratochvíl na chvíli dotkl trofeje pro vítěze, když se Šosovi nepodařil zvednout ve druhém pokusu 270 kg. Na třetí pokus si ovšem Šos nechal naložit 285 kg, které po urputném a dramatickém boji – za hlasité podpory diváků – pokořil. Zajistil si tak nejen vítězství ve své kategorii, ale i pohár hejtmana Středočeského kraje pro nejlepšího benčpresera. Před vyhlášením výsledků proběhlo zajímavé exhibiční vystoupení UFT teamu, ukázka různých stylů bojového umění a sebeobrany pro ženy. Při vyhlášení výsledků předával ceny nejúspěšnějším závodníkům o pohár hejtmana Středočeského kraje Robin Povšík. Právě díky významné podpoře Krajského úřadu Středočeského kraje, který je sportovním aktivitám nakloněn, byla realizace projektu na dané úrovni vůbec možná.