Rybí tuk a vitamín D chránia srdce
l foto: archív M&F
Dariush Mozaffarian z Harvardskej univerzity tvrdí, že rybí tuk sa pri klinických testoch ako jediný z potravinových doplnkov ukazuje ako účinná ochrana ľudí trpiacich chorobami srdca. Obsahuje nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, schopné stabilizovať elektrický systém srdca, znižovať krvný tlak, redukovať telesný tuk, spomaľovať upchávanie ciev a brániť tvorbe opuchov. U pacientov trpiacich srdcovými poruchami je rybí tuk účinnejším prostriedkom prevencie úmrtí ako statíny, podávané k zníženiu hladiny cholesterolu.
Štúdie dokazujú aj význam vitamínu D ako prostriedku schopného oddialiť príznaky starnutia. Nedostatok tohto vitamínu zvyšuje až o 80 % riziko vzniku cukrovky a ochorenia periférneho cievneho systému. O vitamíne D sa hovorí ako o „vitamíne slnečného svetla“, pretože pobyt na slnku podporuje jeho prirodzenú produkciu v tele.
Zo štúdií uskutočnených v Európe vyplýva, že vitamín D tiež udržuje v kondícii mozog. Jedna z nich, ktorá sledovala 3300 mužov vo veku od 40 do 80 rokov, preukázala súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a spomalením mentálnej energie, obmedzením poznávacích funkcií a znížením koncentrácie. Výsledky tejto štúdie publikovali v Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.