Steak s horčicovou omáčkou

l text: LAURA CREAVALLE l foto: ROBERT REIFF

V časoch Arnoldovej najväčšej kulturistickej slávy sa bodybuilderi orientovali najmä na hovädzie mäso. Boli presvedčení, že červené mäso im zabezpečí veľké svalové prírastky. Červené mäso má však aj iné prednosti, než iba vysoký obsah bielkovín: obsahuje konjugovanú kyselinu linoleovú, zinok a železo. Pre pohybový aparát a svalový rast predstavuje červené mäso nenahraditeľný zdroj svalov budujúcich aminokyselín.

Odborníci v stravovaní vystríhajú pred módnym a jednostranným uprednostňovaním nízkotučných proteínových zdrojov, akými sú morčacie prsia, ryby či odtučnené syry, pred hovädzím mäsom. Červené mäso zostáva dlhšie v tráviacom systéme ako nízkotučné zdroje bielkovín a pomáha udržať hlad pod kontrolou a dodá viac energie. Extrémne nízkotučná diéta môže negatívne ovplyvniť hladinu krvného cukru, ktorá potom skáče hore-dolu. Jeho pokles spôsobuje únavu a potrebu stimulovať sa cukrom. Keď zjete chudé červené mäso spolu s komplexnými cukrami, čo predstavuje napríklad ryža alebo cestoviny, máte vyrovnanú hladinu krvného cukru. To vám pomôže udržať si dostatok energie a nenaberať pritom tuk namiesto svalovej hmoty. Ak dostanete chuť na mäso, nezájdite do najbližšieho bufetu a nedajte si hovädzí hamburger. Okrem mäsa v ňom totiž skonzumujete priveľa tuku. Namiesto toho vám ponúkame recept na prípravu chutného hovädzieho steaku, ktorý uspokojí nielen vaše chuťové bunky, ale poteší aj vaše svaly. Jeho prípravou nestratíte viac ako 30 minút a výsledok stojí za to.

 

Recept na 2 porcie

Suroviny

  • 1/4 čajovej lyžičky soli
  • 1/4 čajovej lyžičky mletého čierneho korenia
  • 0,5 kg hovädzieho zadného (odstráňte viditeľné kúsky tuku).

Na omáčku:

  • 1/3 šálky cibule
  • 1/4 šálky koňaku alebo brandy
  • 1/4 šálku hovädzieho vývaru
  • 1/3 šálky horčice (1 šálka = 250 ml)

Postup

Umyte a osušte mäso. Okoreňte ho a osoľte. Do panvice nalejte trochu oleja, rozpáľte ho a vložte steak. Opekajte ho z každej strany 5 minút. Vyberte steak z panvice a udržujte ho teplý. Do panvice nasypte cibuľu a pražte ju 1 minútu. Pridajte koňak (brandy) a priveďte do varu (ale nevarte). Pridajte hovädzí vývar a horčicu, pomaly varte a miešajte cca 2 minúty. Hotovú omáčku nalejte na mäso.

1 porcia obsahuje cca: 430 kcal, 40 g bielkovín, 20 g sacharidov, 15 g tuku, 1 g vlákniny. Koňak alebo brandy – aj keď dodajú jedlu vynikajúcu chuť – zvyšujú jeho energetickú hodnotu.