Strongmani v Piešťanoch

l text: PAVOL GUGA l foto: IVAN HORÁČEK l video: DANIEL LIBEZŇUK

Už šiesty rok sa na námestí Slobody v Piešťanoch organizujú preteky silných mužov. Tohto roku však – namiesto zápolenia jednotlivcov – videli prizerajúci sa diváci súťaž družstiev. V sobotu 6. augusta malo v známom kúpeľnom meste druhú zastávku podujatie Česko-Slovenského pohára tímov. Český tím, ktorý zvíťazil v úvodnom kole v Starej Kremničke, prišiel takmer v rovnakom zložení, len Edwarda Vojtěcha nahradil Honza Pluháček. České kvarteto (okrem Pluháčka ešte Tomáš Vicherek, Jiří Janda a Miroslav Brabenec) malo ambíciu zvíťaziť i v Piešťanoch.

Zo Slovákov nastúpili Jaroslav Daňo, Marek Kmoško, Peter Kaszab a Jozef Masaryk. Samozrejme, slovenskí pretekári chceli vyrovnať skóre tímov na priebežný stav 1:1.

V prvej disciplíne – za povzbudzovania asi sedemsto divákmi – predviedli domáci borci impozantnú silu pliec a tricepsov. Spoločne dvihli 120-kilovú kladu 21-krát! Keďže českým borcom sa až tak nedarilo, prvý bod patril slovenskému výberu.

Nasledovalo prevracanie pneumatiky po dráhe 30 metrov. Na piešťanskom námestí vládlo teplé letné počasie. A možno práve to zapríčinilo, že Petrovi Kaszabovi sa zo spotených rúk pneumatika vyšmykla. Slováci tak stratili cenné sekundy a český tím ich vo finiši predbehol o viac než šesť sekúnd. Skóre sa vyrovnalo. Mimochodom, v prestávkach si mohli náradie vyskúšať i zvedaví diváci.

Nosenie kufrov, ako v poradí tretiu disciplínu, začínali slovenskí borci. Vzdialenosť 40 metrov museli spoločne zvládnuť za čo najkratší čas. Znamenalo to, že každý z tímu musel so 120 kg vážiacimi kuframi prebehnúť desať metrov. Problémy sa tentoraz nevyhli českým hosťom: Jiří Janda sa zamotal a Honzovi Pluháčkovi sa v ruke nešťastne pretočil kufor. To rozhodlo o víťazstve Slovákov, ktorí sa tak ujali vedenia so skóre víťazných disciplín 2:1.

Ťahanie kamióna je bežnou súčasťou zápolení strongmanov. Aby to však borci nemali príliš ľahké, v Piešťanoch sa ťahal traktor s návesom s hmotnosťou 17 ton! O túto netradičnú a najmä superťažkú „rekvizitu“ sa postaral generálny sponzor, spoločnosť Moreau Agri. (Vďaka nej mohli diváci v Piešťanoch sledovať silákov i tento rok.) Pretekári ťahali traktor vo dvojici, no nerovnosť terénu a teplé počasie zapríčinili, že nikto ho nedotiahol až do cieľa… Väčšiu časť dráhy napokon prekonal českí tím, čím vyrovnal priebežné skóre na 2:2.

Poslednou, a teda i rozhodujúcou disciplínou bola výdrž v predpažení s tzv. piešťanskou barlou (na štandardnú barlu bol pripevnený kotúč z činky). Siláci držali 15-kilové bremeno oboma rukami vo výške očí. Najmä vďaka Jozefovi Masarykovi, ktorý vydržal neuveriteľné dve minúty, pripadlo víťazstvo (v disciplíne i celkove) Slovákom.

Šiesty ročník Piešťanského siláka a zároveň druhé kolo Česko-Slovenského pohára tímov amatérov sa skončilo víťazstvom družstva SR. Vďaka spoločnosti Moreau Agri, generálnemu partnerovi akcie, mohli diváci vidieť súperenia dvoch susedských krajín, kvalitné výkony a i štipku športového šťastia, ktoré sa tentoraz priklonilo na stranu domáceho výberu.

Vzájomné skóre oboch tímov sa tak vyrovnalo na 1:1 a už teraz sa môžeme tešiť na finálové dvojkolo v Partizánskom (2.9.) a v Prievidzi (3.9.).

 

masaryk_klada.jpg

Dvíhanie klady v podaní Jozefa Masaryka.

 

esk_tm-pneu.jpg

Členovia českého tímu sa striedajú pri prevracaní pneumatiky.

 

kaszab-kufre.jpg

Peter Kaszab pri farmárskej chôdzi s kuframi. Povzbudzujú Jozef Masaryk a Marek Kmoško.

 

traktor.jpg

Ťahanie traktora prinútilo pretekárov (v tomto prípade z českého výberu) siahnuť si až na dno síl.

 

barla.jpg

Predpaženie s barlou. Najdlhšie vydržal Jozef Masaryk (vľavo).

 

 

Ťahanie traktora

Predpaženie s barlou