Maškrtením k lepšej postave

l text: STEVE STIEFEL

Ivana Mertlová, Bratislava

 

Maškrťte menej a nehnevajte sa na seba. Pokiaľ sa nedokážete maškrteniu vyhnúť, berte ho ako súčasť svojho stravovacieho režimu. Pomôže vám v tom i nasledujúcich pár tipov.

Striktné dodržiavanie dokonalého jedálnička nie je otázkou života a smrti. Keď máte chuť na dezert alebo nejakú sladkosť, doprajte si to v primeranom množstve. Príjem 100 či 200 „nevhodných“ kilokalórií nebude mať podstatný vplyv na telo športujúceho človeka. Držte sa rozumnej strednej cesty vo všetkých aspektoch kulturistiky či fitness a všetko bude v poriadku.

Pokleskom sa vám bude ľahšie predchádzať, ak nebudete nevhodné jedlá držať doma. Svoje obľúbené pochúťky si kupujte v menších množstvách a pokiaľ neskonzumujete celé balenie na jedno posedenie, zvyšok vyhoďte. Vyzerá to ako plytvanie, ale povedzte – je lepšie mať čokoládové keksíky v odpade alebo na stehnách a bokoch?

Uvedomte si, že príležitostné maškrtenie môže byť aj užitočné. Ak držíte diétu, kalórie navyše (pokiaľ to nie je častejšie ako raz za týždeň) dokážu roztočiť metabolizmus na vyššie obrátky a potlačiť pocit hladu na niekoľko nasledujúcich dní.

Dôležité je tiež časovanie. Ak nejakú dobrotu skutočne musíte mať, dobrou stratégiou je dopriať si ju hneď po tréningu (hlavne po takom, ktorý obsahoval aeróbnu zložku strednej intenzity). V tom čase je telo nastavené na využívanie tuku ako zdroja energie, takže časť maškrty ihneď spáli a neuloží do tukových zásob. Ako vidíte, maškrtenie vám v konečnom dôsledku môže pomáhať v zdokonaľovaní postavy. Keď sa ho naučíte vnímať pozitívne, bude vás možno aj menej lákať.