SIMONA BABICOVÁ: Ja, čo? Ľúbim papať.

Simona, představ se prosím na úvod čtenářům M&F

Ahoj, volám sa Simona Babicová a o pár mesiacov dovŕšim svoje 27 narodeniny. Pochádzam zo stredného Slovenska, avšak väčšinu svojho času trávim v Bratislave a Trnave kde aj momentálne žijem a pracujem. Mám ukončenú vysokú školu v Košiciach na leteckej fakulte. Ako všetci dobre vieme, len malé percento z absolventov sa zamestná v obore, ktorý vyštuduje a ani ja nie som výnimkou. Takže pracujem v stavebnej firme na ekonomickom oddelení. Keby som to chcem zhrnúť, aj napriek všetkým skutočnostiam, ktoré sa väčšine ľudom zdajú byť zvláštne, som hrdá aj na svoje vzdelanie či zamestnanie. Každé naše rozhodnutie v živote by sme mali vidieť ako výzvu a príležitosť pre lepšie a nové veci, ktoré nás učia.

Čo sa týka mojich úspechov, mám za sebou síce len dve súťažné sezóny a to jeseň 2017 a jar 2018 v kategórií bikiny fitness do 169cm. Jarná sezóna bola pre mňa naozaj veľmi úspešnou kedy som na prvej súťaži v Liptovskom Mikuláši obsadila 3. miesto, na Majstrovstvách SR v Nitre to bolo taktiež 3. miesto a na pohárovej súťaži v Michalovciach z Extrifitcupu som si odniesla pohár z 1. miesta a taktiež som získala titul absolútnej víťazky súťaže v bikiny fitness kategórií.

Otázka na tělo. Máš radši tuky, nebo sacharidy?

Simona Babicová

Musím sa priznať, že som sa trošku zľakla, keď som si prečítala prvú polovicu otázky „Otázka na telo.“, keďže teraz celkom aktívne počúvam tvoje a aj Bucatalks podcasty.
Avšak, úprimne musím povedať, že sa neviem jednoznačne rozhodnúť, či mám radšej tuky a či sacharidy. Môže povedať, že túto prípravu má moja hlava chuť viac na tuky ako napr. orechy (mandle, vlašské orechy, kešu) a hlavne Kešu, ktorým som v minulosti vôbec nevedela prísť na chuť. Klamala by som, keby poviem, že sacharidy nemám rada, len ja sa vždy nad otázkou hlbšie zamyslím, ako napr. aj teraz a neviem či sa pýtaš na rýchlo alebo pomaly stráviteľné sacharidy. Mám rada sladké, ale už sú to len vybrané produkty z pomedzi všetkých tých sladkostí čo trh ponúka.

Radšej si niečo pripravím a upečiem sama doma. A už len samotné súťažné prípravy a aj prechod na zdravšiu stravu v minulosti kvôli tráviacim ťažkostiam ma odnaučili konzumovať enormné množstva sladkých pokrmov. Ale jasné, že zhreším aj ja keď to okolnosti umožňujú a nie som v súťažnej príprave. Čo sa týka tých „poriadnych“ sacharidov, z ktorých máme dostatok energie na fungovanie počas dňa, musela som sa postupne aj ja naučiť vnímať sacharidy ako dôležitý zdroj energie pre našu existenciu. Aktuálne si fičím hlavne na ryži a vločkách, sem tam ryžové chleby či ryžová krupica.

Svoj príjem tukov a sacharidov momentálne cyklujem podľa tréningu v daný deň (náročnosť na partiu apod.). A netréningový deň nakoľko som v predsúťažnej príprave. V netreningový deň to je približne 100-150g sacharidov, keď idem tréningy v cykle 3+1 počas tréningových dní je to približne asi takto. 1) chrbát/biceps (T-20g, S-0g). 2) nohy(T-0g, S-25g). 3) ramená/triceps (T-20g, S-0g). Bavíme sa o tukoch ako napr. z vajec, orechov a o sacharidoch z ryže či vločiek.

Veľa ľudí sa možno zhrozí, ale chcem povedať, že na každého funguje vždy niečo iné a na mňa aktuálne toto. Som schopná plnohodnotne fungovať, pracovať, trénovať, usmievať sa, zdravie mi slúži tak ako by žene malo (čo je pre mňa veľmi dôležité). Jediné čo mi asi chýba je dostatočná regenerácia, ale to by u mňa musel mať deň 48 hodín a nie 24.

Je jedno ako náročnú máte prípravu/dietu. To čo človek potrebuje na to, aby to všetko zvládal s prehľadom je podľa mňa o tom, ako má oddýchnutú hlavu a ako sa nastaví. Všetko so všetkým kooperuje.

Simona Babicová

Už se ti někdy stalo, že jsi měla problém ujíst off-season nálože jídla?

Nie, ja nepotrebujem mať vyslovene bullking off-season a jesť enormné porcie jedál a naberať, takže som sa s tým doslovne nestretla. Ale mne papanie ide, či som v sezóne alebo nie som, lebo ja, čo? Ľúbim papať. Takže, ja sa skôr učím disciplíne nad sebou a prijímať len toľko kalórií, koľko som reálne schopná aj vydať. Pamätám si, že ešte donedávna som bola lenivá si to napr. zapisovať do tabuliek, lebo mi to prišlo, že „veď načo“. Ale dalo mi to veľa odpovedí na moje otázky v hlave a hlavne veľmi dôležité je to, že som sa naučila sledovať seba a svoje telo. Dospela som napr. aj k takému záveru, že prioritou bude pre mňa vždy to tzv. „clean eating“ a nie to, dnes veľmi populárne „iifym“.

Co pro tebe znamená bikini fitness? Tvůj IG je plný úsměvů, ale také fotek formy, jídla nebo přírody. Myslíš si, že máš k BF zdravý přístup, nebo už je toho na tebe někdy moc?

Je to jedna z etáp môjho života, ktorá ma istým spôsobom napĺňa šťastím a radosťou. A práve to súťaženie či tá samotná príprava a všetko spojené s tým ma utvrdilo v tom, že športovať chcem a aj budem pokým mi to zdravie bude umožňovať. Veľa mi to dalo a aj zobralo, ale hlavne mi to vyselektovalo veľmi dôležité veci v živote. Teraz už viem lepšie rozanalyzovať čo chcem a čo nechcem, a som schopná zodpovednejšie čeliť svojim rozhodnutiam. Samotné pretekanie je už len taká čerešnička na torte, to že som svoje „JA“ objavila práve v gyme som vedela už pár rokov dozadu.
Nechcem byť tuctová bikiny fitness a ani sa zatiaľ nechystám o sebe tvrdiť, že som IFBB. Chcem, aby ma ľudia vnímali presne takú aká naozaj som. Usmiata, energická, plna optimizmu, spoločenská bytosť, ktorá má rada výzvy, miluje svoj život presne taký aký je. Aj keď je raz biely a niekedy aj čierny, a nesmiem zabudnúť, že som gurmán a´la foodlover, ktorý má rád dobre jedlo.
Takže, ja si myslím, že áno, mám zdravý prístup k BF, beriem ho ako súčasť svojho života. Prezentujem to čo prezentovať chcem a čo si myslím, že je hodne publikácie. Hlavne sa snažím, aby tie príspevky neboli silené, ale prirodzené.
Stretávam sa síce s tým, že ľudia si myslia, že vo fitku trávim 24/7, alebo že stojím za sporákom deň i noc, ale zdanie klame. Cvičím síce často, varím taktiež často (keďže príprava), ale mám aj svoj súkromný život, plnohodnotné zamestnanie či ľudí, ktorých mám rada a sú súčasťou môjho života. Myslím, že dôležité je mať dobrý manažment v hlave a všetko robiť so zdravým rozumom a nastavenými prioritami. Ale ako som už spomínala, zišlo by sa mi niekedy, keby deň mal 48 hodín a nie len 24.
Nemám rada tie silené IG kontá, a nepáči sa mi ani to ako sa veľa dievčat prezentuje a ako sa aj ľudia na základe instagramu porovnajú, ohovárajú, a vymýšľajú rôznorodé konšpirácie a pod., ale je to každého súkromná vec čo zverejní a čo nie. Priznám sa, že postupne začínam triediť svoj zoznam ľudí, ktorých sledujem nakoľko obsah, ktorý publikujú už nie je takým zaujímavým a prínosným pre mňa ako donedávna.

Jaké máš plány pro rok 2019 a s kým by sis třeba ráda zazávodila?

Plán na rok 2019 je aktuálne jarná sezóna a Majstrovstvá SR. Hlavne obhájiť to, čo som predviedla pred rokom a zároveň ukázať vylepšenie formy po polročnej pauze. A čo bude potom? Uvidíme až neskôr.
Neviem, ja „nás“ pretekárky beriem tak, že sme všetky na jednej lodi. Takže asi mi je aj úprimne jedno kto príde a bude pretekať so mnou na pódiu. Každá z nás, ktorá príde sa bude snažiť odprezentovať najlepšie ako vie. V konečnom dôsledku každá sme výnimočná a ani jedna nie sme dokonalá, dôležité je už len to ako to celé podáme publiku.
Ale skôr ako s KÝM by som si chcela zasúťažiť, by som povedala skôr, že KDE by som si chcela zasúťažiť a to na niektorej zo zahraničných súťaží ako napr. Majstrovstvá Európy.

Napadlo mě, jaká je tvá oblíbená fotka. Máš takovou?

Asi by som diskriminovala všetky svoje fotky, keby mam vybrať len jednu. Takže to zhrniem tak, že každú jednu svoju fotku mám ako obľúbenú, pretože každá je výnimočná a ukrýva v sebe spomienku či príbeh, ktorý sa spája k danej fotografií.

Simona Babicová