SIMON ORŠULA: Môj vzor je Pavel Beran

Simone, moc toho o tobě nevím. Představ se prosím mě i čtenářům M&F

V prvom rade chcem pozdraviť všetkých čitateľov M&F a fanúšikov kulturistiky. Moje meno je Simon Oršula, pochádzam zo Slovenska, presnejšie z Prievidze z kade určite každý z vás pozná Michala Križanka alebo Petra Kováča. Aktuálne mám 18 rokov a športujem celý život, predovšetkým som hral niekoľko rokov futbal, v 12 rokoch som popri futbale začal cvičiť doma kde sme mali pár jednoručiek a benchovu lavicu na ktorej cvičieval môj starší brat. Cvičeniu som okamžite prepadol, hneď po prvých par tréningoch brucha podľa YouTube videí a pár opakovaniach na benchi s prázdnou osou som začal hľadať na internete články o cvičení, začal som sledovať videa na YouTube a futbal veľmi rýchlo vytlačili články o bielkovinach a objemovom tréningu na hrudník podľa Phila Heatha, v 13 rokoch ma zobral do gymu môj kamarát ktorý robil Grécko-rímsky zápas a hneď sme sa v celej Prievidzi stali vyhlásenými šialencami ktorí trénovali v posilke 2 hodiny silové tréningy, potom sme si dali hodinu kardia a šli spolu po tréningu pozerať Generation Iron pri čom sme obaja poctivo zožral 2 vaničky ochuteného Rajo tvarohu. V 12 rokoch keď som začal som vážil okolo 57kg, v 14 rokoch to bolo okolo 70kg, vtedy som už vedel co Kulturistika stojí a keďže moji rodiča o tomto športe v tom čase nič nevedeli a neverili mi, že to myslím vážne, našiel som si prácu v Kebabe kde som pracoval cez víkendy od 9 rána do 10 večera a cez týždeň som makal každý deň vo fitku, takto započal moja prvá príprava na súťaž, v 16 rokoch som vážil už 90kg v „solídnej“ objemovke a po pekelnej diéte na 0 sacharidov som sa v v roku 2017 prvý krát postavil na pódium MSR dorastencov kde som súťažil ešte do 70kg. Takto som do toho spadol a každým jedným mesiacom, týždňom, tréningom sám seba uisťujem, že som na správnej ceste ktorá má formuje ako osobnosť, som silnejší po psychickej aj emocnej stránke a za toto všetko ďakujem šialenstvu s názvom KULTURISTIKA.

SIMON ORŠULA

SIMON ORŠULA

Výborně, je ti 18. To jsem věděl. Na 18 let vypadáš skvěle. Jaká je tvá dosavadní zkušenost s kulturistikou a celým tímto životním stylem?

Musím sa priznať, že som skutočný bodybuilding Freak aj keď to môže niekomu pripadať trápne, no ja týmto štýlom žijem celoročne. Tí ktorí ma sledujú určite vedia, že môj tréner je už 2. sezónu Matej Ryšavý ktorý je pre mňa stelesnením kulturistiky v tej najčistejšej podobe. Myslím, že je to tak trošku osud, že sme sa my dvaja spojili aj napriek tomu, že nás delí 8 hodín cesty vlakom, každý mesiac do neho sadnem a cestujem za ním a či som v objeme, oddychovej fázy alebo 4 týždne pred súťažou, vždy tam chcem prísť vo forme a s kockami na bruchu, pretože nikdy nechcem zažiť ten pocit, že budem sedieť vo vlaku 8 hodín na ceste domov s pocitom, že som nespravil progress. Takže režim celý rok na 100%.

Jak moc kulturistiku žereš a sleduješ? Všiml jsem si, že tvůj zájem nekončí v československých končinách.

Čo sa týka mňa ako fanúšika kulturistiky tak máš pravdu, sledujem prevažne zahraničných kulturistov a hlavne teraz v príprave keď človek šľape kardio tak mam prehlad o všetkých PRO súťažiach. Najviac ma momentálne baví UK scéna a ten kult ktorý sa tam vytvoril, vždy so závisťou sledujem ich tréningy, podcasty a podobne, aktuálne veľmi obdivujem Luka Sandoea, jeho forma bola neuveriteľná a jeho videa pre Redcon1 nemajú chybu, ďalej tu máme Hollingsheada alebo napríklad Samson Daudu ktorý ma okuzlil na EVLS. Keďže tento víkend bolo Toronto PRO tak mam v živej pamäti obraz svojho nového „objavu“ Al Durraha ktorý bol krásny a mal nádherný oldchool shape a neuveriteľne vákuum.

Jací kulturisté u nás a ve světě patří mezi tvé oblíbence a proč?

Aktuálne z našej CZ/SK scény musíme podľa mňa jasne vypichnúť Milana Šadka, Michala Križanka ako Open kulturistov a Tomáša Tabačiara ktorý sú aktuálne podľa mňa co sa týka výkonnosti a formy o level vyššie od všetkých svojich krajanov, samozrejme nepočítam Osladila keďže o ňom u nás nie je ani zmienka, preto ho už pomaly ako Čecha nevnímam. Co sa týka môjho vzoru u nás musím povedať meno Pavel Beran, ako 14 ročný som samozrejme ako každý v tej dobe hltal ich videá s Filipom a keď mám byť úprimný, ich videa ma naučili všetky základy na ktorých som staval svoje tréningy a ak mám niekomu poďakovať za to, že dnes som dnes kulturista tak je to práve Pavel Beran ktorý prešiel neskutočnú cestu ako kulturista a hlavne ako človek, je pre mňa vzorom disciplíny, pokory a jeho tréningy na hranice sú úplne na neuveritelne. Chcel by som vyzdvihnúť aj kulturistu ktorý si zaslúži možno visc pozornosti a to je Erik Malatin ktorý napriek chorobe a zraneniam spravil krásnu formu na svoj PRO debut na Arnold Classic Afrika

Jaký je tvůj zatím nejlepší zážitek spojený s bodybuildingem?

Úprimne najkrajší zážitok neviem vypichnúť, so zbraňou pri hlave by som asi povedal, že to bol moment keď ma vyhlásili ako víťaza MSR Dorastencov minulý rok, ale ja toto proste nerobím kvôli medailam aj keď bez nich to súťaži odchádzať nechcem, užívam si celý tento process a najkrajšie chvíle su pre mňa posledné dni pred súťažou, keď mám sucho v ústach, cukrujem, oddychujem, predstavujem si sám seba na pódiu a mam zimomriavky, chvíle keď som na pódiu a vidím v hľadisku moju maminu a priateľku ako mi fandia. A aby som nezabudol, každý jeden krát ktorý som v závere prirpavy dokázal 2 krát denne odšlapať 30 minút na prekliatych schodoch ktoré nenavidima nevzdal to, tak presne to sú tie momenty ktoré si vážim, vtedy som vo svojich očiach víťaz.

Jaké věci ti na tomhle světě fitness a kulturistiky vadí?

Zatiaľ sa necítim v pozícii kedy môžem niečo kritizovať, ale ak mám byť úprimný, tak proste budem. Vadí mi, že Kulturistika po športovej stránke upadla, fitko sa stalo vecou imidžu a je to teraz v móde, čo ma samozrejme teší a očividne to teší aj organizátorov súťaži a funkcionárov zväzov, preto začali vznikať rôzne pseudo-kategórie, na súťaže chodia bez hanby ľudia po roku vo fitku úplne bez formy, ale na Instagrame majú v profile IFBB competitor, majú kopu followers len pre to že každý deň plaču na stories a v príspevkoch aké je to náročné držať diétu, no oni to zvládli a splnili si svoj sen a sú hrdinovia! Čo to v konečnom dôsledku znamená ze to zvladli? Podpriemerná tučná forma, 3 miesto niekde na slabej súťaži v kategórii Physique a po súťaží 2 týždne cheat days a počas ktorých sa zmenia to zlého pretekára na celkom dobrého absolventa extrémnej premeny, ale oni si to predsa zaslúžia, ved tak moc dreli! Ó tomto tento šport proste nie je, veľa ľudí využíva fitness len ako pózu, cvičia kvôli tomu ze chcú mať sociálny status nadčloveka a hádžu podľa mňa zlý tieň na ľudí ktorí tento šport milujú a robia ho od srdca. O fitness šte*tkach na Instagrame a pseudo-treneroch s víkendovým kurzom a profi online coachoch možno niekedy nabudúce.

Jaké máš plány pro zbytek roku 2019?

Na Jar 2019 mam súťažnú sezónu ktorú som začal na Extrifit Cupe kde som si bol len vyskúšať formu a ako najmladší medzi juniormi som nakoniec skončil 2. a medzi mužmi som skončil 5. z cca 14 pretekárov co si veľmi vážim. Aktuálne keď píšem tieto odpovede som na ceste na BFC CUP v Českej Lipe kde chcem predviesť oveľa ostrejšiu a o cca 2-3kg ľahšiu formu, vrch sezóny ma čaká o týžden 8.6 na Diamond Cupe Ostrava kde idem s malou dušičkou, veľkou pokorou a dúfam že zatiaľ s najlepšou formou akú som mal zabojovať proti veľkým chlapom. Potom pravdepodobne nabehnem hneď na trening, dám nejakých 6-8 týždňov pocas ktorých sa budem snažiť využiť anabolické okno po súťaží, potom nabehnem na oddychovú fázu alebo takzvaný offseason, nechám telo oddýchnuť, prečistiť cca 4 mesiace a potom pravdepobne nabehnem na poriadny objem, na pódium by som sa chcel vrátiť asi na jeseň 2020 keďže na Jar maturujem.

Díky, za rozhovor. Chtěl bys závěrem komukoliv něco vzkázat, nebo poděkovat těm, kteří si tvé díky zaslouží?

SIMON ORŠULA

SIMON ORŠULA

V prvom rade ja chcem poďakovať za možnosť spraviť s pre vás tento rozhovor, váš záujem je pre mňa veľká pocta. Každému kto číta tento rozhovor by som rad poprial krásny deň a pozitívny život plný zdravia, robte to co milujete a nikdy nebudete nešťastný, verte mi, tvrdím to po týždňoch plných 2 fazovych tréningov a 100-50 sacharidov haha. A teraz by som ešte rád poďakoval mojej milovanej mamine, ktorá je pre mňa oporou a fanúšikom číslo jedna ktorého si snáď ani nezaslúžim, ďalej mojej priateľke ktorá to so mnou celé vydržala aj napriek tomu ze mala sama svoju prípravu, a veľmi dôležitý človek na koniec je môj tréner Matej Ryšavý s ktorým makáme už 2 roky a zbierame placky kade chodíme a hlavne Každú sezónu robíme kvalitný progress a to je v tomto športe to najdôležitejšie.