Šesť spôsobov, ako zlepšiť vytrvalosť I.

|text: LINDSAY SILBERMAN

1. Kombinujte silový tréning s kardiom

Čím viac svalov je pri pohybe v akcii, tým viac musí pracovať váš srdcovo-cievny systém. Pri dlhotrvajúcom výkone svaly pre prácu potrebujú kyslík. Pre lepšie zapojenie veľkých svalových skupín spájate posilňovanie a kardio v rámci jedného tréningu.

„Začnite super-kombináciami zhybov a benčpresu a po odcvičení 4 kôl zabehnite jednu míľu,“ radí Torres. Ďalší tip je kruhový tréning pozostávajúci zo štyroch jedno minútových intervalov skákania na švihadle, drepov s činkou na pleciach, tlakov činky nad hlavu a sed-ľahov. Opakujte okruh niekoľko krát. Rôzne typy aktivít spájajú aj crossfitové workouty. preklik

2. Skráťte prestávky medzi sériami

Vytrvalosť sa dá rozvíjať aj v posilňovni s činkami, stačí manipulovať s odpočinkovými pauzami.

„Dajte si prestávku len keď už naozaj nevládzete pokračovať,“ hovorí Torres. Zvýšte počty opakovaní na 15-20 a prestávky skráťte pod 30 sekúnd. Ku koncu tréningu sa dostaví pálenie svalov a kyslíkový dlh. Takéto tréningy sú účinné na rozvoj vytrvalostných schopností vo svale a spaľovanie tuku.

 3. Vyberajte si komplexné cviky

Cviky, ktoré zapájajú viacero kĺbov a veľkých svalových skupín sú účinné aj na budovanie aeróbnej vytrvalosti, za predpokladu, že cvičíte v primeranom tempe a po dostatočne dlhý čas.

„Izolované cviky ako bicepsové zdvihy alebo zakopávanie zapoja len niekoľko svalov a nepredstavujú dostatočný podnet pre srdcovo-cievny systém,“ dodáva Torres.

Follow @MF_CzechSlovak