Sabína Pleváková ukončila kariéru bikini fitnessky!

Pokud má kategorie bikini fitness legendy, tak mezi ně musí patřit Sabína Chovanec Pleváková. Je neuvěřitelné, jaké úspěchy mezi lety 2012 až 2016 tato půvabná slovenská závodnice dokázala posbírat. Z Beckova na “Majstrovtsvách Slovenska juniorov” v roce 2012, kde absolvovala svůj vůbec první závod v bikini fitness, až po italský George Farah Classic 2018, kde svou kariéru završila. Sabína má za sebou sportovní kariéru a především výsledky, které z ní dělají dost možná tu nejlepší a nejúspěšnější bikini fitnessku, jakou kdy Slovensko mělo.

Sabina Pleváková

Více, než jen závodnice

Samotné úspěchy a výsledky z ní však nedělají osobnost, jakou Sabína je. Já ji vnímám jako ikonu a skutečnou legendu amatérské světové bikini fitness scény. Když se řekne Sabína Pleváková, tak se mi kromě jejího soutěžního úsměvu a růžových plavek, vybaví především její profesionalita, férový přístup k soutěžení a její vkusná prezentace na sociálních sítích.
Sabína se nikdy nezalekla konkurence. Závodila proti těm nejlepším z nejlepších v době, kdy zažívala kategorie bikini fitness obrovský boom. Úspěchy na ME a MS, ale také na domácím Mistrovství Slovenska, znamenaly všechno. A právě ona byla mezi lety 2013 až 2016 opravdu světovou závodnicí.
Zájem o její osobu byl obrovský ať už ze strany sponzorů nebo fanoušků. Ona však nikdy nesklouzla za hranu (ne)vkusné sebeprezentace. Zároveň se z ní nestal někdo, kdo by zanevřel na sport, který ji z velké části otevřel dveře do světa, ve kterém je nyní. Stala se z ní hvězda, která však nemá hvězdné manýry. Ostatně, toho si můžete všimnout v příspěvku, ve kterém Sabína definitivně oznámila konec kariéry.

Sabíno, bylo mi ctí.

Nádherně sepsané “oficiální oznámení o konci kariéry”

„Už dávnejšie som spomínala, že súťažiť nebudem. „Vyblafla“ som to v podstate len tak, na základe jedného podnetu na storries… O tomto som presvedčená dávno, vedelo to moje blízke okolie a priatelia. Veľa krát som si to prebrala, a poviem Vám úprimne, že túto myšlienku už som mala v hlave od 2016 a ťahala sa so mnou hore dole, ešte dva roky, až kým som si týmto rozhodnutím nebola úplne istá.
Dôvod, prečo som Vás všetkých o tom ihneď neinformovala bol jednoduchý… niektoré veci si treba nechať uležať v hlave, aby ste pre ne našli tie správne slová. Ja nechcem a nemám dôvod na tento šport vrhať zlé svetlo, ako som videla u mnohých, keď končili svoju kariéru, ak sa to tak dá nazvať a ani nechcem nikoho odrádzať od jeho súťažnej cesty, ani na to nemám dôvod a už vôbec nie žiadne právo. Ak sa vidíte na pódiu, je to všetko v poriadku. Ja som sa na ňom už nevidela. Nevidela som sa byť konkurencie schopná a nevedela som si to už ani predstaviť. Jednoducho povedané, prestalo sa mi páčiť, kam táto kategória smeruje, respektíve, nevedela som si tam predstaviť seba.

Ale aby ste ma pochopili, ešte to viac rozviniem… Jedinou vecou a jediným vysvetlením, prečo som prestala súťažiť bol bod, do ktorého som sa dostala. Každá z kategórií vo fitness niekam napreduje a aj od Vás sa očakáva, že sa budete zlepšovať a výrazným spôsobom napredovať zo sezóny na sezónu. Samozrejme, nebudeme si klamať, niekedy dochádza k určitej stagnácií aj keď sa všemožne snažíte, ale cieľom by malo byť zlepšovať sa. No ja som už ten cieľ strácala. Prestala som vidieť obraz toho kam sa chcem dostať. A to bola v celej príprave vždy moja ALFAOMEGA. Pretvárať predstavu, ktorú som mala o súťažnej forme do reality. Ale v momente, keď som sa na tréningoch ramien pozastavila nad tým, že moje ramená sú pre mňa už príliš veľké, cítila som sa príliš mohnutne, no zároveň som si uvedomovala, že preto, kam sa posúva táto kategória, som stále drobná… povedala som si a dosť.
Začala som nad sebou uvažovať ako o klientke – zverenkyni. Čo by som si na to asi povedala? Prvou otázkou by bolo: „tak prečo to vlastne ešte robíš, keď sa ti nepáči kam smeruješ, kam by si mala ísť?“ a odpoveď bola veľmi jednoduchá…
Niekedy sa stačí pozrieť na seba a svoje konanie, ako na cudziu osobu. Rozmýšľať nad tým čo by ste jej povedali a ako by jeho. (Vaša) odpoveď na Vás pôsobila a možno nájdete aj tie najtajnejšie odpovede. Ja ju viem a preto s istotou tvrdím, že na pódium sa už určite nevrátim.

Sabina Pleváková


Fitness mi dalo veľa a ja nikdy nezabudnem na túto etapu môjho života. Stále využívam všetko, čo som sa naučila a som vďačná za každú úžasnú spomienku z tejto doby. Ničoho neľutujem a ani nerozmýšľam, akoby to bolo, keby to bolo inak. Dokonca som dnes vďačná za to, že ma nepustili do PRO skôr… aj vďaka tomu som dosiahla všetky tie úžasné výsledky, o ktorých sa mi ani nesnívalo. Všetko zlé je na niečo dobré, aj keď to vidíme až odstupom času… A ako sa hovorí, v najlepšom treba prestať. Pre mňa to najlepšie neznamenalo skončiť prvým miestom – to by bol človek asi blázon, ak by v takejto situácií odišiel. Pre mňa odísť v najlepšom znamenalo nenechať sa zničiť tým, čo sama nechcem a len sa to odo mňa očakáva … znamenalo to pre mňa odísť sama sebou.“

https://www.instagram.com/p/CHu86hKF0O3/

Vybrané úspěchy

Majstrovstvá Európy juniorov :
– 1.miesto , Španielsko Santasusanna 2013
– 1.miesto , Španielsko Santasusanna+ absolútne víťazstvo 2014
– 1.miesto , Španielsko Santasusanna + absolútne víťazstvo 2015
– 1.miesto , Španielsko Santasusanna + absolútne víťazstvo 2016
Majstrovstvá Európy žien :
-1.miesto , Španielsko, SantaSusanna 2014
– 1.miesto , Španielsko, SantaSusanna 2015
– 1.miesto , Španielsko, SantaSusanna2016
Majstrovstvá sveta juniorov :
– 3.miesto , Maďarsko – Budapešť 2012
– 1.miesto , Mongolsko – Ulambathar 2013
– 1.miesto, Dominikánska Republika – Santa domingo + absolútne víťazstvo 2016
Majstrovstvá sveta žien :
– 1.miesto, Ukrajina – Kyjev 2013
– 2.miesto, Poľsko – Bialystok 2016
Olympia amateur :
– 1.miesto, Česká republika, Praha 2013
– 1.miesto, Česká republika, Praha 2014
-2.miesto, Česká republika, Praha, 2015
– 2.miesta, Anglicko, Liverpool 2015
Arnold Classic USA :
– 1. miesto, Columbus, Ohio 2015
– 3.miesto, Columbus Ohio 2016
NicoleWilkins Cup :
– 3.miesto, Fínsko, Lahti 2015
Diamond Cup :
– 1.miesto, Slovenská republika, Žilina
Prestup do PRO – Výsledky :
* 4. miesto San Mrino Pro 2017
* 5. miesto George Farah classic 2018