Ronnie Coleman: Nebojte sa spýtať, najmä tých, čo majú čo povedať!

Ronnie Coleman je osemnásobným šampiónom Mr. Olympia, je teda jedným z mála mužov, ktorý sa môže pochváliť tým, že dokázal prekonať Arnolda Schwarzeneggera v rámci jeho kariérnych úspechov. Jeho život sa po konci aktívnej kariéry rapídne zmenil. 

Má za sebou tucet operácii chrbta a krku, ktoré mu zmenili život, no aktuálne sa podľa Men´s Health darí známemu kulturistovi omnoho lepšie aj vďaka liečbe kmeňovými bunkami. Je mimoriadne aktívny, pracuje ako promotér, venuje sa podcastom a spravuje vlastnú firmu s doplnkami výživy.

Ak nepoznáte známy príbeh o začiatku jeho kulturistickej kariéry, radi vám ho znova pripomenieme. Majiteľ Metroflex Gym Brian Dobson presvedčil Colemana, aby to skúsil na jeho prvej súťaži, vtedy to bola Mr. Texas, kde Coleman napokon uspel. „Nebolo to o tom, že by som chcel začať kariéru, chcel som len získať permanentku do fitka zadarmo,“ prezradil Coleman pre Men´s Health.

„Neustále opakujem, že dôvod, prečo som bol taký úspešný v kulturistike je ten, ž som bol obklopený skvelými trénermi a odborníkmi na výživu,“ pokračoval v rozhovore Coleman, ktorý sa počas kariéry dostal do pracovného kontaktu s Flexom Wheelerom či Chadom Nichollsom, ktorý ho naučil dôležité postupy profesionálov.

„Vtedy som videl, že Flex vyhráva súťaže, tak som si povedal, že sa s ním musím porozprávať. Položil som Flexovi veľa otázok a odpovede mi dosť pomohli. Na škole som prišiel na to, že ak niečo chcete naozaj vedieť musíte sa pýtať. V tom som naozaj dobrý, pýtam sa hlavne tých, ktorí mi majú čo odpovedať a poradiť,“ pokračoval v spomínanom rozhovore Coleman.

Ronnie vyštudoval účtovníctvo no pracoval ako policajt na plný úväzok. „Do práce som chodil aj počas toho ako som bol Mr. Olympia. Bavilo ma to, rovnako ako tréning. Nebola to práca, boli to v podstate koníčky. Pracoval som na rovnakej smene od tretej do jedenástej. To mi pomohlo si naplánovať jedlo a tréning, takže som bol konzistentný.“

Ronnie vďaka svojej práci stále cíti prepojenie so svetom kulturistiky a fanúšikmi. „Stále tvrdo trénujem ako vždy, vyšiel mi dokument a kniha, mám svoj podcast. Tieto veci mi pomohli zostať s týmto športom a ľuďmi v ňom ešte viac ako keď som súťažil. Teraz som rovnako zanietený pre kulturistiku ako keď som bol Mr. Olympia.“

„Teraz mám dokonca pocit, že dokážem viac. Vtedy som totiž len trénoval a súťažil, teraz môžem urobiť oveľa viac. Zostať spojený s týmto športom aj po aktívnej kariére je niečo, čo by podľa mňa mal robiť každý, kto niečo dosiahol,“ pokračoval Coleman.

Ronnie Coleman prezradil v rozhovore aj päť rád, ktoré podľa neho z človeka dokážu spraviť spokojného a úspešného jedinca.

  • Buďte oddaní
  • Buďte motivovaní
  • Buďte vždy ochotní vytrvať
  • Majte vášeň pre to, čo robíte
  • Najdôležitejšie je mať vieru

Podľa Ronnieho ak máte týchto päť vlastností, tak dokážete na všetko, čo si len zaumienite.

Aké doplnky odporúča Ronnie Coleman?

Základom je podľa neho multivitamín, aminokyseliny a srvátkový proteínový izolát. Rovnako dôležité je jedlo, takže nedávajte prednosť ani jednému, ani druhému, obe berte rovnako vážne.