Rasťo Valent: Prvý britský Elite PRO Men’s Physique má veľké plány do budúcnosti.

Ahoj Rasťo, mohol by si sa predstaviť čitatelom Muscle&Fitness?

Ahoj, moje meno je Rasťo Valent a som profesionálny Men´s Physique, žijúci v Anglicku už dvanásť rokov.

Prečo si sa rozhodol presťahovať do Anglicka?

Ako mladý chlapec som chcel zmenu a tiež robota bola jedným z dôvodov prečo som odcestoval do Anglicka.

Ako by si porovnal slovenskú fitness komunitu s tou anglickou?

Rasťo Valent

Anglická scéna je určite väčšia, ale čo sa týka kvality je veľmi podobná tej slovenskej. Slovensko má veľa kvalitných súťažiacich amatérov aj profíkov.

Ako si sa dostal k cvičeniu a prečo si sa rozhodol začať súťažiť?

Cvičím už od svojich dvanástich rokov, ale poctivejšie som to začal brať, až keď som sa presťahoval do Anglicka. Posilka bola tiež súčasťou mojej prípravy, keď som ako malý chlapec hrával hokej. Súťaženie ma vždy lákalo a po rokoch cvičenia, keď už som videl na sebe výsledky, tak som sa rozhodol vyskúšať prvú súťaž.

 

Začal si súťažiť v naturálnej kulturistike, prečo si sa neskôr rozhodol prestúpiť do novej kategórie Men´s Physique?

Men´s Physique kategória sa otvorila v ten rok, keď som si zranil kĺb a nemohol som naplno trénovať nohy. Súťaženie ma bavilo, takže som určite nechcel prestať. Tak vyskúšal som si Men´s Physique, lebo som si myslel, že moja postava dobre spĺňa kritéria a celkovo ma nová kategória veľmi zaujala. Videl som tam veľký potenciál do budúcna a ukázalo sa, že som nakoniec spravil dobré rozhodnutie.

Aké to bolo súťažiť na úplnom začiatku kategórie Men´s Physique?

Začiatky boli veľmi ťažké. Keď sa táto kategória otvorila, bolo nás veľmi veľa na súťaži a kritéria Men´s Physique sa ešte len vyvíjali, takže som nevedel, že čo presne porota chce vidieť.

Ako sa o vás ako pretekárov starali v UKBFF?

Nikdy som nemal žiadny problém s UKBFF, avšak federácia málokedy prepláca cesty na súťaže. Na druhej strane, ak si sa dobre umiestnil na britskom finále, tak ti vždy zaplatili poplatky za medzinárodne súťaže. Bolo to ale roky dozadu, neviem aké sú teraz pravidlá.

Aké to bolo stať sa prvým britským IFBB Elite Pro Men´s Physique a prestúpiť do profesionálov?

Super pocit, lebo to je asi sen každého pretekára získať IFBB profesionálny status, ale zároveň som si uvedomoval, že budem musieť na sebe zamakať, keď chcem uspieť medzi profíkmi..

Rasťo ty máš za ten čas, čo súťažíš za sebou neskutočné množstvo súťaží! Mohol by si zhrnúť tvoju súťažnú históriu aj s umiestneniami?

Rasťo Valent

BNBF st.albans 6.miesto 2012
UKBFF West midlands 3.miesto 2013
UKBFF British Finals TOP 10 2013
UKBFF Stars of tomorrow 6.miesto 2013

UKBFF Nationals 3.miesto 2014
UKBFF English Grand Prix bez umiestnenia 2014
UKBFF British Finals TOP 10 2014

UKBFF Nationals 3. miesto 2015
UKBFF English Grand Prix 2. miesto 2015
UKBFF Portsmouth Championship 2. miesto 2015
IFBB ARNOLD CLASSIC EUROPE AMATEUR 7. miesto 2015
UKBFF British Final 6. miesto 2015
IFBB NATHALIA MELO ABSOLÚTNY VÍŤAZ 2015
IFBB Amateur Olympia Liverpool 5. miesto 2015

IFBB Diamond Cup Žilina 8. miesto 2016
UKBFF English Grand Prix 1. miesto 2016
UKBFF Zack Khan Classic 1. miesto 2016
IFBB ARNOLD CLASSIC EUROPE AMATEUR 6. miesto 2016
UKBFF BRITISH FINALS 2. miesto 2016
IFBB Diamond Cup 4. miesto 2016
IFBB Olympia Amateur San Marino 12. miesto 2016

UKBFF ENGLISH GRAND PRIX ABSOLÚTNY VÍŤAZ 2017
IFBB OLYMPIA MARBELLA 2. miesto 2017
IFBB ARNOLD CLASSIC EUROPE AMATEUR 1. miesto 2017
IFBB BEN WEIDER Legacy 5. miesto 20
UKBFF BRITISH CHAMPION 1. miesto 2017

IFBB Slovakia ELITE PRO SHOW Nitra 3. miesto 2018
IFBB Portugal Pro TOP 6 2018
IFBB Arnold Classic Europe Pro 10.miesto 2018

Za tvoje dva najväčšie úspechy považujem absolútne víťazstvo na English Grand Prix a víťazstvo vo svojej kategórií na Arnold Classic Europe(2.miesto v absolutke). Ktorý z týchto úspechov je pre teba cennejší a prečo?

Ťažko povedať, ktoré prvé miesto si najviac cením. Arnold Classic je určite najcennejšia trofej, ale Britské finále, alebo English Grand Prix bola taká osobná záležitosť pre mňa☺

Mimo tvojej súťažnej kariéry pracuješ aj na iných veciach. Teraz prichádzaš s vlastnou sériou oblečenia?

Čo sa týka oblečenia, zatiaľ mi vyšli iba tričká, ktoré sa hneď v ten istý deň vypredali, čo som nečakal a čomu sa aj veľmi teším. Už som dal vyrobiť viac tričiek a do budúcna určite plánujem šiltovky, mikiny at. Plány sú veľké, len všetko chce čas.

Rasťo Valent

Rasťo, my sme spolu dva mesiace dozadu trénovali a rozprávali sme o tom, že sa držíš vo forme z ktorej sa za 4 týždne môžeš pripraviť na súťaž. Plánoval si súťažiť túto jar, ale všetko sa skomplikovalo kvôli vírusu SARS-CoV-2 (COVID19)… Ako tento problém vnímaš a ako ho vnímajú ľudia v Anglicku?

Áno správne, vo forme som cely rok a keď sme spolu boli naposledy, tak som už bol namotivovaný na súťaže..(Covid 19) všetko skomplikoval, takže neviem kedy budem súťažiť, ale dúfam, že tento rok ešte nastúpim na stage. V UK je situácia podobná ako na Slovensku. Všetko je zatvorené, takže aj posilňovne .. Momentálne makám doma a keď sa dá v parku. Stále si držím predsúťažnú formu.

Aké sú tvoje plány po skončení PANDÉMIE?

Určite navštíviť svoju rodinu, venovať sa biznisu a nabrať späť všetkých klientov, ktorých som nemohol trénovať kvôli Covid19.

Rasťo, ty sa v stravovaní držíš systému IIFYM(IfItFitsYourMacros), čiže po tréningu si dopraješ nejaké nutrične nie moc hodnotné jedlo. Fungoval si takto už od začiatku kariéry, alebo je to niečo, čo si zaradil až po rokoch tréningu?

Na začiatku som bol veľmi opatrný s jedlom a často som išiel len keto diéty, ktoré sú efektívne, avšak ťažko sa s nimi dosahuje denný kaloricky prijem, ktorý ja potrebujem na rast a na štýl tréningu, ktorý ja robím. V kulturistike a vo fitness všetko chce čas a každý si musí nájsť, čo naňho zaberá.. Momentálne sa držím rovnice: správny tip a množstvo tukov, cukrov a bielkovín v ten správny čas..

Rasťo ďakujem ti za rozhovor! Je niečo, čo by si chcel na záver odkázať čítateľom webu Muscle&Fitness?

Ja ďakujem a dúfam, že každý si tam našiel aspoň jednu užitočnú informáciu, ktorá mu pomôže priblížiť sa k svojmu cieľu, či už vo fitness, alebo v osobnom živote..

Rozhovor s Rasťo Valentem nám do redakce zaslal MÁRIO CRKOŇ

Rasťo Valent