Príbeh rekordmana Olympie motivoval mnohé legendy: Gentleman, podnikateľ a veľký víťaz Haney!

Muž, ktorý sa dostal ku kulturistike, pretože si zlomil dvakrát nohu pri futbale je pre dnešných kulturistov stále vzorom aj vďaka tomu, že na trend v 90-tych rokoch patril medzi najväčších mužov na scéne. To potvrdzuje aj jeho triumf na NPC Nationals v roku 1982, kde patril medzi najmasívnejších súťažiacich. To je začiatok príbehu osemnásobného víťaza Olympie Leeho Hayneho. 

vegan, weider, fit plus, cookie, protein,

Okrem rekordného počtu triumfov na Olympii získal tento dnes 62-ročný rodák z americkej Georgie triumf na majstrovstvách Anglicka, Švédska, Švajčiarska či Nemecka. Ako tínedžer sa presadil na Teen Mr. America. Už ako mladík obdivoval kulturistov a jeho vzorom sa stal víťaz Mr. America či Mr. Universe-Robby Robinson. Rodičia Haynemu kúpili prvú sadu závaží keď mal desať rokov a k nej dostal aj príručku na cvičenie.

Vo veku 14 rokov sa stal azda najsvalnatejším dieťaťom vo svojej vekovej kategórii, aj preto dostal pozvánku do rôznych športových tímov na strednej škole v Južnej Karolíne kde študoval. Neskôr sa zapísal na školu Spartanburg Methodist College, kde získal titul poradenstva pre mládež.

„Lee bol vždy totálny gentleman, s ktorým sa dalo pred fotením ľahko jednať. Raz si pamätám, že počas bežného striekania vody na svaly kvôli efektu na fotografii mi povedal: Bill už žiadnu vodu prosím! Vtedy som si uvedomil, aké to muselo pre neho nepríjemné v horkom gyme, keď už muž s jeho povahou zareagoval výrazným južanským hlasom,“ konštatoval známy americký redaktor Bill Dobbins.

Veriaci chlapec sa pridal ku kresťanskému združeniu mladých mužov, ktorých trénoval Danny Rogers, ktorý Leemu povedal, že má mimoriadne vyváženú postavu, vďaka čomu by mal vážne uvažovať o kariére v kulturistike. Lee mal len 16 rokov keď sa dostal na pódiá pre seniorov a svoju prvú súťaž absolvoval na regionálnej scéne v Južnej Karolíne v roku 1975.

Prezentáciu vtedy údajne nezvládol najlepšie, keďže nezaujal najmä oblečením, ktoré obsahovalo spodnú bielizeň zo supermarketu. Po štyroch rokoch tvrdej driny sa kvalifikoval na Teen Mr. America, ktorú aj ovládol. Vo veku 25-tich rokov prvýkrát zvíťazil na Mr. Olympia, čím nastavil v súťaži nový rekord a za ďalším sa nevedomky „vybral“.

Len Ronnie Coleman dokázal rovnako osemkrát za sebou zvíťaziť na Mr. Olympia. Lee Haney miloval postavy gréckej mytológie, aj preto si počas kariéry vyslúžil prezývku Hercules, jeho fantastická kariéra napokon končila v roku 1994, kedy sa rozhodol odísť do športového dôchodku. Podľa mnohých odborníkov mal pritom v čase ukončenie kariéry najlepšiu formu.

V roku 1991 už bolo cítiť stopu jeho možných nástupcov, ktorým sa stal medzi inými aj Dorian Yates. Britský kulturista na Mr. Olympia skončil najprv za hviezdnym Haneym a následne súťaž ovládol na šesť po sebe idúcich sezón.

Po konci aktívnej kariéry sa začal venovať komunite mladých ľudí aj v programe TotaLee Fit, v ktorom spoločne so svojimi športovými hosťami vzdelával najmä kresťanské publikum o dôležitosti rozvoja okrem duchovnej aj fyzickej zdatnosti.

Lee napísal množstvo kníh, ktoré sa venujú kulturistike a rovnako je aktívnym podnikateľom. Vytvoril tiež neziskový projekt s názvom „Haney´s Harvest House Charity Organization“, ktorý ponúka 8-týždňový zážitok pre chlapcov vo veku 8-17 rokov na farme s rozlohou 40-tich hektárov.

Od vtedajšieho prezidenta USA Billa Clintona si úspešný kulturista vydvihol ocenenie za dlhodobý prínos do spoločnosti tým, že bol vymenovaný za predsedu Rady prezidenta pre telesnú zdatnosť a šport. V roku 2011 uviedla americká športová verejnosť Haneyho do Medzinárodnej športovej siene slávy.

Haneymu úspešné podnikanie vynieslo podľa odhadov majetok vo výške 5,5 milióna dolárov, čo sa mu podarilo najmä vďaka jeho odbornej práci v oblasti fitness. Na rozbehnutie podnikania mu mali výrazne pomôcť aj Prize Money a partneri z obdobia, v ktorom víťazil na Mr. Olympia.

weider, vegan, tyzden, akcia, protein, sojovy, ryzovy, tycinka, zlavy