Poranený členok

| foto: GETTY IMAGES

120 TEDGE03 RRDPo všetkých tých drepoch, ktoré absolvujete v posilovni, máte možno pocit, že by ste boli dobrí v basketbale. Silné dolné končatiny vám umožnia nielen skákať vyššie, ale aj šprintovať rýchlejšie v porovnaní s netrénovanými súpermi. Aby ste uverili, že to tak naozaj funguje, uvedieme príklad bývalého vzpierača, dnes wrestlera Marka Henryho, ktorý dokáže „zapichnúť“ basketbalovú loptu do koša po výskoku zo stoja. Slušný výkon na muža vysokého 185 cm a vážiaceho 180 kg…

A na čo je dobrý basketbal?

Basketbal je vynikajúci prostriedok na zlepšenie aeróbnej výkonnosti, zvýšenie výdaja energie a udržanie štíhlej línie. Neslobodno však zabúdať na riziká, ktoré sú s týmto dynamickým športom spojené. Vedci na Pennsylvánskej štátnej univerzite (University Park) sledovali frekvenciu a typy úrazov, ktoré sa vyskytujú v mužskom aj ženskom basketbale. Analyzovali úrazy za šesť sezón v zápasoch NBA a ženskej WNBA a vypočítali frekvenciu výskytu poranení všetkých hráčov oboch súťaží. Podľa výsledkov uverejnených v časopise American Journal of Sports Medicine boli najčastejšie postihnuté dolné končatiny, ktoré tvorili 65 % všetkých poranení. Najčastejším typom poranenia bolo bočné podvrtnutie členka (15 % všetkých poranení).

Ak sa teda chystáte vybehnúť na basketbalové ihrisko, mali by ste uvažovať o preventívnych opatreniach na zníženie rizika podvrtnutia členka. Naše tipy sú na tejto strane.

 

10 tipov na prevenciu poranení členka

  • 120-basketbalStrečing Achillovej šľachy. Tuhá Achillova šľacha limituje normálny rozsah pohybu a predstavuje predispozíciu k tomuto typu poranenia. Naťahujte Achillovu šľachu pred a po cvičení.
  • Posilňovanie. Svaly a šľachy, ktoré ovládajú pohyb v členku musia byť v dobrom stave. Nezabúdajte trénovať lýtka.
  • Proprioceptívny tréning. Čas strávený cvičeniami na tzv. proprioceptívny tréning (napr. nestabilná platňa) podporuje vašu rovnováhu a učí členky ako sa adaptovať na tréning na nerovných povrchoch.
  • Vhodná obuv. Športová obuv býva špecifická. Nepoužívajte bežecké topánky na basketbal, či basketbalové topánky do posilovne. Každý šport si vyžaduje špeciálnu obuv.
  • Ortézy a tejpovanie. Vhodné členkové ortézy alebo tejpovacia páska založená kvalifikovaným odborníkom môže znížiť riziko poranenia u tých, ktorí sú náchylní na podvrtnutie členka.

Ak ste utrpeli poranenie členka, vyhľadajte lekársku pomoc. Dovtedy však dodržiavajte odporúčania, ktoré pomôžu znížiť závažnosť poranenia a urýchliť jeho hojenie.

  • Pokoj je vždy najlepší, nakoľko umožňuje telu, aby spustilo hojivé procesy. Pri miernych poraneniach je potrebné vyhnúť sa pohybovým aktivitám 48–72 hodín.
  • Aplikácia ľadu zníži rozsah opuchu a urýchli hojenie. Aplikujte ľadové obklady na 20 minút každú hodinu v úvodných 48–72 hodinách. Poznámka: používanie tepla vo včasnej fáze poranenia ho môže zhoršiť a predĺžiť dobu hojenia.
  • Kompresívny obväz dokáže tiež zmierniť rozsah opuchu a možno ho využívať spolu s aplikáciou ľadu alebo samotne. Vhodnú kompresívnu bandáž omotajte pevne okolo členka.
  • Zdvihnutie členka umožní krvi, aby odtekala z miestaporanenia a pomáha tak znižovať rozsah opuchu. Používajte kompresívny obväz v priebehu dňa a pri spaní a odpočinku polohujte členok vyššie.
  • Ibuprofén je dobrý prostriedok proti bolesti a zápalom. používajte ho podľa potreby a odporúčaní lekára.