Pohľadnica Juraja Višného. Môj nezabudnuteľný zážitok. Blog 9

  1. ročník M – SR 2011 v kulturistike mužov

S odstupom niekoľkých týždňov ešte stále rád spomínam na pekné zážitky koncom apríla tohoto roku v Bratislave. Mnohí si pomyslia, že na Majstrovstvá sveta v hokeji – určite aj na to. Vidieť veselých a pestrých turistov a fanúšikov z celého sveta v meste, ktoré sa vyčistilo, celkom slušne pripravilo na kritické pohľady, a vládla v ňom príjemná atmosféra, bolo naozaj nevšedné.

niekoľko záberov z hokejovej Bratislavy, kde si stretol v centre “hokejistov” všetkých zúčastnených krajín v životnej veľkosti

Ale popri tejto veľkej udalosti a konkurencii bolo 30. apríla ešte jedno veľké podujatie (hlavne pre prívržencov kulturistiky) a to len pár sto metrov ďalej od hokejovej Orange Arény. Boli to Medzinárodné 43. majstrovstvá Slovenska v kulturistike mužov v Športovej hale na Pasienkoch, alebo ako sa teraz volá v HANT Aréne.

HANT Aréna v Bratislave na Pasienkoch

Po minuloročných veľmi úspešných majstrovstvách SR, ktoré sa odohrali na tom istom mieste s exhibičným vystúpením Ronnie Colemana, boli očakávania veľmi vysoké. Tento rok pozvali usporiadatelia na čele s riaditeľom súťaže Ladislavom Meškom a promotérom Michalom Kováčom veľmi sympatického, špičkového profesionálneho bodybuildera Phila Heatha, ktorý je jedným z favoritov na tohoročný titul Mr. Olympia. Hala bola zase perfektne pripravená, s obrovskou obrazovkou, v popredí s VIP stolmi, a s chutným občerstvením pri stoloch pre 6 divákov.

Hala je pripravená na veľku udalosť – v popredí VIP stoly

Už dve hodiny pred pretekmi mali diváci možnosť pozrieť si vo vstupnej hale stánky rôznych výrobcov doplnkov výživy, suplementov a športového materiálu. Redakcia Muscle&Fitness usporiadala vo svojom stánku aj autogramiádu a možnosť fotografovania s dvomi vynikajúcimi českými kulturistami Tomášom Burešom a Petrom Vanišom, ktorí v posledných rokoch dosiahli veľké úspechy.

Juraj Višný, Tomáš Bureš, šefred. Ľudo Major a Petr Vaniš

Tu sa začal môj pekný zážitok, keď som mohol s týmito dvomi veľmi sympatickými a veselými kulturistami stáť za jedným pultom a sem-tam aj ja podpísať môj poster (fotka na ňom je z roku 1967 – to je už naozaj história), ktorý bol uverejnený minulý rok v časopise M&F, ale čo je zaujímavé, že Tomáš s Petrom majú spolu toľko rokov ako sa ja práve dožívam v týchto dňoch JJJ A za to, že sa cítim tak výborne, vďačím celoživotnému tréningu s činkami, fitnessu a zdravému životnému štýlu!

A ešte raz s Tomášom a Petrom

Na pretekoch (vyše 2 tisíc divákov) boli aj viacerí čestní hostia, ako napr. prezident Medzinárodnej federácie kulturistov (IFBB) Rafael Santonja, poprední česko-slovenskí kulturisti, traja slovenskí hokejisti, … a asi hodinu sa zdržal aj prezident SR Ivan Gašparovič.

Stretol som sa aj s mnohými starými známymi, pretekármi, funkcionármi a rozhodcami, s ktorými sme si pospomínali nielen na staré – dobré časy. Veľmi ma potešilo, že som sa zoznámil okrem iných aj s Petrom Stachom (prvým majstrom Európy v rokoch 1975 a 1977 z krajín tzv. Východného bloku) a od prvej chvíle to bolo ako keby sme sa poznali odjakživa – skrátka rovnaká vlnová dĺžka.

Ludvik Pokorný, Juraj Višný a Petr Stach

O celom podujatí bolo už hodne uverejneného aj s množstvom fotografického materiálu, dokonca pre záujemcov je aj možnosť pozrieť si dlhý (vyše 5 hodín) kompletný záznam televízie Huste z pretekov, zaujímavých programových vložiek a exhibície Phila Heatha.

Počas pretekov ma prekvapil Michal Čapla prezident SAKFST, ked prišiel k môjmu stolu a venoval mi slávnostnú medailu majstrovstiev a tá je tak pekná, že ju musím ukázať širokej verejnosti.

Medaila (priemer 8 cm) k Majstrovstvám Slovenskej republiky v kulturistike

Na záver pretekov som mal tú česť s prezidentom IFBB Rafaelom Santonja a s prezidentom SAKFST Michalom Čaplom odovzdávať cenu najlepšie pripravenému pretekárovi majstrovstiev, Števovi Havlíkovi, ktorý je vo vynikajúcej životnej forme.

Michal Čapla, Rafael Santonja, Štefan Havlík a Juraj Višný

Števo Havlík je podľa mňa ideálnym predstaviteľom mimoriadne estetickej kulturistiky na Slovensku, ktorá bola aj charakteristikou týchto majstrovstiev a aj skoro všetkých pretekárov.

a ešte aj čerstvý majster Európy Števo Havlík = maximálna estetika

Všetkých divákov nadchlo na záver vystúpenie Phila Heatha aj s exhibičnou prechádzkou v hľadisku, doslova na dotyk J. Potom mohli mnohí fanúškovia získať jeho autogram a dlho trpezlivo čakali kým prišli na rad.

Phil Heath na javisku v objatí fotografov a následne niekde v dave nadšeného obecenstva

Som rád, že som mohol byť zase očitým svedkom takého vydareného podujatia a voľakedy dávno, keď som ešte súťažil, sa mi ani nesnívalo, že raz ako postarší senior budem v kontakte s pretekármi a funkcionármi športu, ktorého začiatky  u nás som tak intenzívne zažil.

A v tom zmysle prajem všetkým nadšencom kulturistiky a fitnessu nielen poctivú drinu, ale aj veľa pekných a veselých chvíľ strávených s naším športom.