Pohár Vojtecha Zamarovského 2013

| text: PAVOL GUGA   | foto: BORIS BÁRDOŠ

M-SR 2013 v Prievidzi), Martin Vrábel z Bratislavy a začínajúci mladí strongmani z Poľska, Krystian Zatorski a Matej Krzekala.

Na úvod čakalo pretekárov dvíhanie 105 kg vážiacej klady zo zeme nad hlavu. Impozantnú tlakovú silu pliec a tricepsov demonštroval Marek Tóth, keď v časovom limite 60 sekúnd zvládol 10 platných opakovaní. Na nedisciplinovanosť doplatil Jaroslav Daňo, ktorý v súťažnom zápale pri jednom z pokusov nepoložil kladu na zem, ale premiestnil ju z visu z úrovne stehien. Jedno opakovanie sa mu preto nezarátalo a zapísal si len 9 platných pokusov. Tretiu priečku obsadil Ladislav Zsemlye s 8 opakovaniami.

V druhom teste sily bolo úlohou pretekárov šesť otočení 400 kg vážiacej pneumatiky. Keďže až do začiatku súťaže pršalo, situáciu komplikoval vlhký terén i mokrá pneumatika… V časovom limite 60 sekúnd sa preto plný počet otočení podarilo urobiť iba piatim borcom. Najrýchlejším z nich bol Zsemlye (32 s) pred Štefanom Tummom (46,44 s), Tóthom (50,79 s), Daňom (51,48 s) a Fridrichom Bereczom (52,01 s). Víťazný Zsemlye a Tóth sa ujali aj pribežného vedenia v súťaži.

Ako tretie v poradí nasledovalo prenášanie páru 120-kilových kufrov na vzdialenosť 20 metrov. Najsilnejší úchop a najrýchlejšie nohy tentoraz predviedol Berecz (14,52 s). Druhé miesto patrilo prekvapivo novicovi Tummovi (17,77 s), ktorý – zdá sa – dobre zúročuje zimnú prípravu a má tie najvyššie ambície v Slovenskom pohári. Tretie miesto a upevnenie vedúcej pozície si vybojoval Zsemlye (17,83 s).

Víťazné trio a činovníci súťaže (zľava): Marek Tóth (2.), rozhodca Jozef Tomaszewski (Poľsko), najúspešnejší slovenský strongman Branislav Golier, Jaroslav Daňo (1.), medzinárodný rozhodca Pavol Guga, Štefan Tumma (3.).

Predposledným meraním síl bolo nosenie 300-kilového jarma na pleciach. Prvenstvo si pripísal Daňo, keď vytýčenú 10-metrovú trasu prekonal za 9,90 sekundy a v priebežnom poradí sa ocitol len o bod za vedúcim Zsemlyem. Druhý skončil Berecz (12,77 s) pred Zsemlyem (13,38 s).

O víťazovi súťaže tak mala rozhodnúť posledná disciplína – mŕtvy ťah s autom na kovovej konštrukcii. Pretekári nadvihovali zadnú nápravu, pričom relatívna hmotnosť bremena činila asi 250 kg. Impozantný výkon predviedli Tóth i Tumma, ktorí obaja zvládli zhodne po 11 opakovaní. Skúsený Tóth, ktorý v Slovenskom pohári súťaží už druhý rok, sa tak v celkovom poradí posunul na konečné druhé miesto. Tretia priečka v celkovom hodnotení patrila nováčikovi Tummovi, ktorý sa svojou výbornou výkonnosťou postaral o najväčšie prekvapenie súťaže.

Tretie miesto v mŕtvom ťahu za 8 opakovaní pripadlo Daňovi, ktorý sa po výkonnostne vyrovnanom účinkovaní v súťaži stal aj víťazom úvodného kola Slovenského pohára. Zsemlye, ktorý do poslednej disciplíny nastupoval ako priebežný líder, zvládol v mŕtvom ťahu len tri opakovania, čo ho v celkovom poradí odsunulo na štvrté miesto…

VÝSLEDKY

1. Jaroslav Daňo 46 bodov, 2. Marek Tóth 44,5, 3. Štefan Tumma 44,5, 4. Ladislav Zsemlye 43,5, 5. Fridrich Berecz 4b, 6. Richard Kotian 30,5, 7. Martin Vrábel 16, 8. Peter Rekenei 15,5, 9. Matej Krzekala 15,5, 10. Peter Supák 14,5, 11. Krystian Zatorski 6,b.

 

Marek Tóth (klada)

Marek Tóth (klada)

 

Jaroslav Daňo (klada)

Jaroslav Daňo (klada)

 

Ladislav Zsemlye (klada)

Ladislav Zsemlye (klada)

 

Richard Kotian (klada)

Richard Kotian (klada)

 

Štefan Tumma (pneumatika)

Štefan Tumma (pneumatika)

 

Fridrich Berecz (pneumatika) 

Fridrich Berecz (pneumatika)

 

Ladislav Zsemlye (pneumatika)

Ladislav Zsemlye (pneumatika)

 

Jaroslav Daňo (pneumatika)

Jaroslav Daňo (pneumatika)

 

Marek Tóth (kufre)

Marek Tóth (kufre)

 

Fridrich Berecz (kufre)

Fridrich Berecz (kufre)

 

Štefan Tumma (kufre)

Štefan Tumma (kufre)

 

Fridrich Berecz (jarmo)

Fridrich Berecz (jarmo)

 

Marek Tóth (mŕtvy ťah)

Marek Tóth (mŕtvy ťah)

 

Štefan Tumma (mŕtvy ťah)

Štefan Tumma (mŕtvy ťah)

 

Jaroslav Daňo (mŕtvy ťah)

Jaroslav Daňo (mŕtvy ťah)