PeVan CLEAN CUP letos nejen v kulturistice ale i v trojboji!

(text: PETR VANIŠ) Letošní jarní kulturistická a fitness sezóna byla poznamenaná pandemií COVID-19. Doufejme, že podzimní sezóna proběhne bez větších problémů a bude se moci uskutečnit 3. ročník kulturistické soutěže PeVan Clean Cup, která má již stálé místo v kalendáři soutěží Svazu kulturistiky a fitness České republiky (SKFČR). K zápolení v kulturistice a fitness přibude letos pod hlavičkou PeVan Clean Cup také závod v klasickém silovém trojboji (raw), který se uskuteční v sobotu 26. 9. 2020 v Sedlčanech. V Českém svazu silového trojboje (ČSST) tvrdě bojují proti dopování mládeže a jsem velmi potěšen, že ve spolupráci s předsedou komise mládeže Jiřím Práškem mohu být nápomocen.

Vraťme se ale ke kulturistickým a fitness závodům PeVan Clean Cup. Letošní ročník se uskuteční v neděli 25. 10. 2020 od 14 hodin v příbramském divadle A. Dvořáka. Soutěž oproti předchozím ročníkům dozná změny. Pro závodníky se zpřísní podmínky účasti, přihlášky soutěžících budou ukončeny již měsíc před konáním závodů!

Možná se ptáte, proč změna pravidel. Mým cílem je, aby soutěž PeVan Clean Cup byla jen pro ty, kteří chtějí dělat kulturistiku a fitness čistou cestu. A to na předešlých ročnících zřejmě nebylo. Potvrzuje to minulý ročník, kdy se testy dvou závodníků dopingové agentuře vůbec nelíbily a vzorky musely být přetestovány. Dle mých zkušeností závodníci očišťovali. Nakonec sice byly jejich dopingové vzorky označené jako negativní, ale dotyční dle mého očišťovali, tudíž podváděli. Pro ty z vás, kteří čtete tyto řádky a nejste tak zběhlí v kulturistických přípravách, zmiňovaní závodníci včas doping vysadili, aby byli v den soutěže čistí a měli negativní dopingový test…

Proto se letos podmínky účasti na PeVan Clean Cupu zpřísňují. Důvodem je snaha co nejvíce zkomplikovat některým závodníkům, nebo spíše podvodníkům, eventuální podraz na ty účastníky, kteří ctí pravidla a chtějí dělat čistý sport. A do budoucna plánuji uzavření startovních listin ještě dříve a dobrovolný monitoring.

V současné době již vím, kteří závodníci byli ti, kteří měli se svými odebranými dopingovými vzorky velké problémy. A velmi mě zarmucuje, že mezi těmi problémovými závodníky byl i svěřenec trenéra, s kterým se znám osobně a který spolupracuje se SKFČR.

Byl jsem také upozorněn, že když zpřísním podmínky účasti, sníží se na soutěži počty startujících. Odvětil jsem, že mým cílem není, aby byla soutěž hodně závodnicky obsazená. Mým záměrem je uspořádat závod obsazený mladými nadšenci kulturistiky a fitness, kteří opravdu chtějí dělat zdravý, čistý sport.

Proto se budu snažit ze všech sil udělat vše proto, aby se dalších ročníků Pevan Clean Cupu zúčastňovali jen závodníci, kteří ctí pravidla a budou ochotni kdykoliv podstoupit dopingové testy – tedy budou v dobrovolném monitoringu. Věřím, že se mi tak povede znemožnit aktivity některých neférových trenérů, kteří nabádají své mladistvé svěřence k dopingu a podvodu na mladé nadšence kulturistiky a fitness, kteří ctí pravidla a chtějí prezentovat čistý sport.

Pokud tedy patříte mezi ty, kteří dělají kulturistiku a fitness zdravou cestou, zvažujete účast na PeVan Clean Cupu 2020 a zajímají vás bližší informace, pište na info@petrvanis.cz. Popřípadě, pokud máte nějaký další nápad, jak očistit nejen mládežnickou kulturistiku a fitness, budu moc rád, když mi také napíšete.

V tomto směru mě těší, že již dostávám dotazy, jestli bude PeVan Clean Cup někdy i pro dospělé, že si klidně dopingové testy budou platit. Tak uvidíme, třeba někdy v budoucnu bude projekt Čistě s PeVanem nejen pro mládež.

Kulturistika a fitness má přinášet radost z cvičení a formovat zdravé tělo, nikoliv představovat činnost, která lidský organismus vede do záhuby a systematicky ho ničí.!