Peter Zembjak: 80% kvalitná strava a 20% občas sladké

Ahoj Peťo. Predstav sa prosím ťa čitateľom Muscle&Fitness.

Ahojte, pozdravujem všetkých čitateľov Muscle and Fitness, volám sa Peter Zembjak, mám 34 rokov, pochádzam z Dolného Kubína.

Pracujem v Bratislave ako osobný tréner a súťažím v kulturistike a fitness od roku 2014. K súťaženiu som sa dostal cez svojho prvého trénera v Kubíne Petra Kokošku, ktorý pripravoval aj Petra Tatarku, alebo Romana Vavrečana. Tí sa stali moji kluboví kolegovia, takže športových vzorov som mal v okolí dosť. Predtým som 10 rokov súťažne plával, no časom sa ukázalo, že genetické predispozície som mal viac na železnú hru. Začal som najskôr v kategórii Men’s Physique v roku 2014 pri prvej príležitosti na Slovensku vo federácii IFBB na Mozolani Cup a potom ešte na ďalších dvoch súťažiach. Neskôr, kedže som relatívne rýchlo naberal svalovú hmotu, som prešiel cez kategórie klasickej kulturistiky, váhovej kulturistiky do 90kg, Classic Physique a tento rok by som chcel na jeseň skusiť kategóriu do 100kg.

Ako tráviš čas v karanténe? Ako momentálne riešiš stravu a tréning?

Snažím sa prispôsobiť danej situácií ako viem, mám doma rotoped, cvičím s expandérmi alebo na vonkajších ihriskách s vlastnou váhou aj s jednoručkami, chodím viac do prírody na krátke túry a keď som doma v Kubíne, tak ma zavolajú kamaráti z gymu do starej klubovej búcharne, kde sú ešte po stenách plagáty M&F z 90tych rokov. Našiel som na nich veľa pionierov zo Slovenskej kulturistickej scény – je to ako návrat do minulosti, ale v dobrom. Nikdy by som si nepomyslel, aký budem vďačný aj za hrdzavú 20kg jednoručku, alebo pozváranú polohovaciu lavičku, či drepovací stojan. Stravovať sa snažím denne systémom 80/20 (80% kvalitná strava a 20% občas sladké), čiže nie úplne čisto, ale samozrejme, že sa strážim. Radšej sa snažím sa nevyžrať, aby som potom nemusel mať starosti ešte s vypalovaním prebytočného tuku, keď začnem prípravu vo fitku. Dúfam už o 5-6týždňov začnem prípravu na jesenné súťaže.

Si príklad evolúcie v súťažení. Začal si ako Men´s Physique v roku 2014, v roku 2016 si súťažil už v klasickej kultutistike. V 2017 si súťažil ešte v klasickej kulturistike a zvyšok sezóny si dosúťažil v kulturistike do 90kg. V roku 2018 a 2019 si súťažil v Classic Physique a momentálne plánuješ prestúpiť do kulturistiky do 100kg. Je dôvodom tohto postupu motivácia sa stále zlepšovať?

Samozrejme, že sa na každú súťaž snažím pripraviť na 100% a vždy je môj cieľ, dostať sa aspoň do finále a za sezónu som nikdy nerobil prípravu na viac ako 2-3 súťaže. V objemovej, alebo mimosúťažnej prípravnej fáze som sa naopak nikdy neopustil v strave, alebo tréningu dlhodobejsie a každý rok sa mi podarilo pribrať 3-4kg novej hmoty, a tým pádom som vedel, že kategórie ako Men ‚ s Physique alebo klasická kulturistika sú pre mňa krokom späť. Viacerí kulturisti, včetne môjho trénera Maja Čambala mi odporučili, aby som v závere prípravy na súťaž nezhadzoval veľa hmoty do nižšej kategórie, čo mi často uškodilo na objeme a plnosti svalov, ale sa radšej posunul do vyššej váhovej kategórie. Podľa predsúťažnej fazóny moja postava vyzerala najestetickejsie vo váhe 94-97kg a na takú súťažnú formu na pódiu som sám zvedavý.

V ktorej kategórií si sa cítil najlepšie?

Peter Zembjak

Páči sa mi kulturistika konca 80 a 90tych rokov, kde estetika, pripravenosť a symetria boli vždy viac oceňované ako obludné rozmery. Mne sa najlepšie súťažilo vtedy, keď som nemusel robiť drastické zhadzovanie, kardio, alebo odvodňovanie, aby som sa zmestil do váhového limitu, takže to boli väčšinou prvé súťaže v Men’s Physique, váhovke do 90kg, ale aj Classic Physique. Následne ďalšie súťaže boli dosť trápenie, hlavne v závere, keď som absolvoval už druhý, alebo tretíkrát danú kategóriu a musel spáliť aj dosť hmoty, aby som sa vošiel do hmotnostného limitu.

Za tvoj najväčší úspech považujem 1. miesto na EVLS Prague Showdown Amateur v Classic Physique. Mohol by si čitateľom spomenúť tvoje doterajšie úspechy?

V roku 2014 som sa zúčastnil prvej súťaže v kategórií Men’s Physique pod hlavičkou IFBB u nás SAKFST v Žiline Mozolani Cup, ktorú som vyhral a už rok a pol nato som súťažil na MSR v klasickej kulturistike, kde som postúpil do finále v mužskej kategórii, vtedy vyhral Paťo Štiglic. Prvá moja súťaž vo váhovej kulturistike do 90kg bol Extrifit Cup v Michalovciach kde som skončil tretí a následne MSR v Púchove ktoré, som vyhral do 90kg.

Peťo, pripravuje ťa legendárny kulturista Marián Čambal. Aké je to pripravovať sa pod Majom a v čom si sa od tejto spolupráce najviac zlepšil?

Majo je perfekcionista a má dosť trefný pohľad na tréningový postup pre pretekárov aj preto, že sám je ešte stále aktívny profesionálny pretekár a to už od dorasteneckých kategórií až po profesionálnu Olympiu, súťažný rozhodca a takisto aj výborný fotograf. To všetko samozrejme vie zúročiť aj ako tréner, ktorý má na svedomí najviac zverencov na Slovensku, z ktorých vychoval profesionálov. V mojom prípade to bola zmena hlavne v pózovaní, tréningových postupoch, ale aj nových cvikoch, ktoré som dovtedy nepoznal a v neposlednom rade aj v technike. Uvidím, čo sa nám podarí na jeseň, keď budú otvorené prvé súťaže po karanténe v NPC federácii, no nezavrhujem ani NABBA alebo PCA súťaže.

Ďakujem ti za rozhovor. Chcel by si povedať niečo na záver, prípadne niekomu poďakovať?

Trénerovi Majovi Čambalovi za odborný a kamarátsky prístup, mojej rodine za pomoc a trpezlivosť, priateľke Miške za pevné nervy so mnou, kamarátovi Majovi Pálenčíkovi za užitočné rady a Maximus Gym a PUMP fitness v Petržalke za komfortné podmienky na prípravu seba aj mojich klientov.

Rozhovor nám do redakce zaslal Mário Crkoň