Peter Košarko: NPC je najkvalitnejšia federácia na svete

Ahoj Peťo. Ďakujem ti za tvoj čas a poprosil by som ťa, aby si sa predstavil čitateľom Muscle&Fitness.

Ahojte. Volám sa Peter Košarko, žijem v Košiciach, kde aj pracujem ako osobný tréner.

Cvičeniu si sa začal venovať už vo veku okolo 10-12 rokov a v roku 2014 aj súťažiť na prvej Men’s Physique súťaži na Slovensku (Mozolani Classic 2014), kde si skončil na fantastickom druhom mieste. Prečo si nezačal súťažiť už skôr v kulturistike alebo v klasickej kulturistike?


Áno máš pravdu, pamätám si na svoje začiatky, kde som mal prvú 5 kilovú činku, s ktorou som cvičil. To bol môj prvý kontakt s cvičením. Cvičeniu som sa venoval stále, ale mal som záľubu v hokeji, alebo futbale. Naplno som sa začal venovať činkám, až keď som mal okolo 26 rokov. Nato som išiel na súťaž Mozolani Classic, ktorá sa konala prvýkrát na Slovensku, kde som skončil druhý. A prečo som nezačal súťažiť skôr? Asi preto, že kategóriu Mens Physique som si zamiloval a o tom to má byť.

Čo pre teba znamená a ako si predstavuješ kategóriu Men’s Physique?

Kategória Mens Physique znamená pre mňa životný štýl, vždy sa mi páčila plážová postava, aj keď posledné roky sa tento trend uberá iným smerom, ako keď som začínal ja. Niekedy je to naozaj ťažké, lebo každému rozhodcovi sa páči niečo iné a každý má subjektívne rozhodovanie. V zahraničí letia veľké svaly, u nás v Európe je to skôr o vyrysovaní, ale myslím si, že podstata kategórie je zachovaná.

Momentálne súťažíš v NPC, ale prvú súťaž v NPC si absolvoval už v roku 2015, kedy sa ti podarilo dosiahnuť výborný úspech: druhé miesto na NPC Championships San Francisco 2015! Ako tento úspech ovplyvnil tvoj život?


Áno správne, súťažím vo federácii NPC a ako si už spomenul prvýkrát som bol na súťaži v roku 2015. Odísť na druhú stranu sveta do USA, z ktorej mal každý strach, prihlásiť sa na súťaž, byť takmer bez podpory, peňazí a s úplne biednou angličtinou, to môžem spraviť iba ja :). Vždy som chcel dokázať niečo, čo tu nedokázal nik a myslím si, že sa mi to týmto podarilo, pretože ak máte sen nič vás nezastaví.

V roku 2017 sa rozdelilo NPC od IFBB International, prečo si sa rozhodol pre americké NPC? Je to súčasť tvojho amerického sna?

Rozdelenie som vnímal citlivo, pretože som rád súťažil aj na Slovensku, ale Ameriku som si zamiloval. Tam na vás nepozerajú z akého ste oddielu, kto je váš tréner, alebo s kým sa poznáte. Myslím si, že je to tam slobodnejšie a férovejšie ako u nás. Na Slovensku som dosiahol pekné úspechy a nevidel som zmysel ďalej tu pretekať, keďže som sa tu už nevedel nikam posunúť. Chcel som veľmi reprezentovať SR na majstrovstvách Európy, ale šancu som nedostal, tak aj to bol dôvod pre NPC o ktorej si myslím že je najkvalitnejšia federácia na svete.

Peťo, na internete som nevidel nikde zhrnuté tvoje všetky doterajšie súťažné úspechy. Mohol by si ich spomenúť?


Niektoré z úspechov:
Mozolani Cup 2014, 2. miesto
NPC (National Physique Committee) San Francisco 2015, 2. miesto
Majstrovstvá Slovenska Dubnica nad Váhom 2016, 2. miesto
Extrifit Slovakia Cup 2017, 1. miesto+ absolútny víťaz
NPC (National Physique Committee) San Diego 2017, 5. miesto
NPC (National Physique Committee) West Coast 2017, 3. miesto
NPC (National Physique Committee) San Diego 2017, 5. miesto
Extrifit Slovakia Cup 2018, 1. miesto
Liptov Cup 2018, 1. miesto
Majstrovstvá Slovenska v Nitre 2018, 1. miesto
NPC (National Physique Committee) San Diego 2018, 1. miesto,
NPC (National Physique Committee) San Francisco 2018, 2 miesto
NPC (National Physique Committee) Los Angeles 2019, 4. miesto

Kedy ťa uvidíme opäť súťažiť?

Kedy ma opäť uvidíte súťažiť je naozaj ťažká otázka. Máme tu vírus a myslím si, že ten zamiešal karty vo všetkom, takže až keď naozaj pominie, tak sa postavím opäť na súťažne pódia.

Pracuješ ako osobný tréner, kuriér a zároveň musíš stihnúť svoj tréning a nachystať si jedlo na celý deň. Ako toto všetko zvládaš v súťažnej príprave?

Áno máš pravdu pracujem ako osobný tréner v Košickom fitku Bodva Sport Club, kde sa cítim naozaj fantasticky. Kuriéra už nerobím, keďže úprimne poviem, že som to už nezvládal, pracovať cca 10-12 h denne, neskoro večer cvičiť a v noci variť. To už nie je pre mňa, aj keď som to zvládal roky. A presne tu je aj moja odpoveď na tvoju otázku, všetko sa dá dokázať, ale je to stále na úkor niečoho. Spal som 5h denne, bol som max unavený, ale mal som sen a myslím si, že to stálo za to.

Ďakujem ti za rozhovor. Chcel by si povedať niečo na záver, prípadne niekomu poďakovať?

Ďakujem za prijemný rozhovor, kde som sa mohol predstaviť fanúšikom Muscle&Fitness. Na záver by som len chcel každému popriať všetko dobré a ak máte sen a chcete niečo dokázať, tak to proste realizujte a verte v samého seba.