Päť hlavných chýb v technike veslovania

Veslovací trenažér môže dostať vašu kondíciu na vyšší stupeň. Musíte však trénovať správnou technikou.

Ak hľadáte druh kardio aktivity, ktorá by mala zlepšiť vašu výkonnosť bez toho, aby poškodila vaše kĺby, zvoľte si veslovací trenažér. Oproti behu na bežeckom páse či skákaniu cez švihadlo je „veslo“ oveľa šetrnejšie. A tiež, keďže pracujete iba v koncentrickej fáze pohybu, nebudú vás na druhý deň priveľmi bolieť svaly, čo znamená, že vám to nebude brániť v ďalšom tréningu. Ak budete veslovať nesprávnou technikou, hrozia vám nielen bolesti chrbta, ale aj nižšia efektivita tréningu. Preto sa vyvarujte nasledovných piatich chýb, aby ste z veslovania vyťažili čo najviac.

1 Nesprávne umiestnenie chodidiel

Nastavte popruhy tak, aby držali chodidlá v ich najširšej časti. Tým dosiahnete, že nebudú zaťažované päty ani špičky, ale sila bude vychádzať zo stredu chodidla.

2 Nesprávne poradie pohybu

Väčšina cvičencov v gyme ťahá rukami a trupom. To je nesprávne. Hnacím prvkom by mali byť vaše nohy – každým ťahom vyviniete viac sily a budete sa pohybovať efektívnejšie. Zapamätajte si, najskôr veľké svaly, až potom tie malé.

3 Nesprávne držanie tela

Tak ako pri všetkých cvikoch vo fitku (a rovnako aj v bežnom živote) najdôležitejšie je správne držanie tela. Počas veslovania seďte vystretí, ramená tlačte vzad a hrudník vypnite. Hrbenie sa vedie k bolesti chrbta a negatívne vplýva na efektivitu pohybu.

4 „Veslo“ nie je kladka

Hlavný rozdiel medzi veslovaním na kladke a veslovaním na trenažéri je, že pri tom druhom ide o celotelový pohyb. Najskôr zatlačte nohami a až potom ťahajte držiak zasúvaním lakťov popri trupe. Váš pohyb by mal byť plynulý a hladký, nie trhavý a ťažký.

5 Prehnal si to s odporom

Najbežnejšou chybou pri veslovaní je nastavenie privysokého odporu. To vedie k chybám v technike a potom k zraneniu. Začnite medzi úrovňou 4 a 7, čo bude ľahšie pre kontrolu držania trupu a stabilitu. Tak, ako kvalitne vykonáte pohyb, s takou ľahkosťou prekonáte záťaž.

 

text: LAROY WARNER, foto: LIGHTFIELDS STUDIOS/SHUTTERSTOCK