Pôrodná nadváha

| text: JEFF O’CONNELL  | foto: archív M&F

 

Pred dvoma mesiacmi sa mi narodilo dieťatko. Nedarí sa mi však zbaviť sa kíl, ktoré som nabrala počas tehotenstva. Ako dlho môže trvať, kým sa mi vráti moja pôvodná váha a čo môžem urobiť pre to, aby som sa dostala čo najskôr opäť do formy? Podotýkam, že dieťatko nekojím.

To, ako skoro sa dostanete do svojej pôvodnej kondície, závisí od viacerých faktorov. Najdôležitejším z nich však je, koľko kilogramov ste počas tehotenstva pribrali a aká veľká nadváha vám zostala. Štúdie dokazujú, že ženy, ktoré v tehotenstve priberú 9–11 kg, nemajú zväčša problém vrátiť sa čoskoro ku svojej pôvodnej váhe. Ak však priberú viac ako 15 kg, návrat k pôvodnej váhe trvá oveľa dlhšie. Je to pochopiteľné, nadváhu ste získavali postupne deväť mesiacov, takže zbaviť sa jej nemôžete za dva-tri mesiace.

 

130-1 23 1 2013

 

Len veľmi málo žien má to šťastie, že ich postava sa rýchlo vráti do pôvodných proporcií. Tie ostatné musia na tom tvrdo pracovať. Najlepší spôsob, ako sa zbaviť nadváhy, je kombinácia obmedzeného prísunu kalórií a cvičenia minimálne trikrát v týždni. Zo zdravotných dôvodov by ste však nemali pristúpiť k tomuto kroku skôr ako šesť týždňov po pôrode. Odporúča­me tiež konzultovať s vašou lekárkou, pretože tá najlepšie vie, či nemáte nejaký zdravotný popôrodný problém.

Rozumný váhový úbytok je 0,5 kg za týždeň, čo u ženy, ktorá však nekojí (!), predstavuje deficit 500 kcal denne. Kombinácia tréningu a diéty záleží na vás. Podstatný rozdiel v spaľovaní spočíva najmä v počte tréningových dní (3–6).

Pri vašom rozhodovaní sa o tom, koľko času a koľkokrát v týždni venujete cvičeniu závisí najmä od toho, koľko voľného času máte k dispozícii a aká je vaša momentálna kondícia. Ak ste začiatočníčka a so športom začínate až po narodení dieťatka, mali by ste cvičiť menej často a s nižšou intenzitou. Odporúčam začleniť si do tréningového programu posilňovanie aj aeróbny tréning.

Na redukovanie kalórií je vhodné zaradiť do jedálneho lístku stravu bohatú na vlákninu, napríklad ovocie, zeleninu, ovsené vločky, müsli. Vyhýbajte sa kalorickým jedlám a polotovarom bohatým na cukry a tuky, akými sú koláče, keksy, hranolky, čipsy, výrobky z bielej múky, ale aj maslo, margaríny či dresingy.