Nový Rush 2.0 obohatený aj o sustamín

|text: CHRIS LOCKWOOD, ERIK RÉDLI

Sustamín (L-Alanyin-L-Glutamin) je dipeptid zložený z aminokyselín alanínu a glutamínu. Jeho účinok je preto podobný: ochraňuje svalovú hmotu pred rozpadom, zvyšuje výkon a pomáha regenerácii. Podľa výskumu výhoda suplementácie sustamínom spočíva v tom, že ako dipeptid je stabilnejší a transportéry aminokyselín v tele naň reagujú lepšie, ako na samotný alalanín a glutamín. Výsledkom je lepšia vstrebateľnosť a využitie oboch zložiek.

Sloval strongman 17 006 kopieTalian klasik mastersÚčinky sustamínu pocítite najmä v silových športoch.

Ako funguje?

Účinky oboch aminokyselín sa vzájomne podporujú. Môžu byť v organizme pretvorené na glukózu a slúžiť ako zdroj energie. Glutamín prenáša oxid dusnatý uvoľnený pri rozpade bielkovín. Oxid dusnatý rozširuje cievy a zlepšuje prekrvenie, čo znamená že do svalov sa dostane viac kyslíka a živín a účinnejšie sa odplavia splodiny metabolizmu.

Alanín zvyšuje koncentráciu draslíka vo vnútri buniek, čo napomáha ich hydratácii. Draslík viaže vodu vo vnútri bunky.

Pri nadmernej záťaži zabezpečujú syntézu bielkovín, čím chránia svalovú hmotu pred rozpadom. Obe sú dôležité aj na tvorbu energie a činnosť nervovej sústavy.

Kedy a koľko?

V dňoch tréningu sa odporúča prijímať sustamín pred a po tréningu na podporu hydratácie, transportu elektrolytov a glukózy a metabolizmus BCAA, čo pomáha regenerácii.

Odporúčaná denná dávka je 500 mg na kg telesnej hmotnosti. Pre 80 kg vážiaceho muža to znamená okolo 40 g denne.

Sustamín sa pridáva k aminokyselinám na zlepšenie regeneračného účinku a je aj súčasťou predtréningového prípravku Rush 2.0 od firmy Weider.

Peto Rush SustaminOdporúča aj strongman Peter Supák. 

Follow @MF_CzechSlovak