Návrat estetiky do profi kulturistiky? Najlepšie pózovanie na Arnold Classic 2019

Arnold Classic je všeobecne považovaná za druhú najlepšiu súťaž sezóny, hneď po Mr. Olympia. Vynikajúca organizácia, mediálne pokrytie, odmeny pre víťazov, bohatý sprievodný program pre fanúšikov aj účasť samotného Arnolda Schwarzeneggera, to všetko jej dáva punc výnimočnosti. Okrem tohtoročných výsledkov mohlo fanúšikov kulturistiky zaujať aj pózovanie niektorých pretekárov.

Vo včerajšom článku „Ronnie Coleman a legendy kulturistiky na Arnold Classic 2019“ som sa venoval zaujímavému stretnutiu legendárnych kulturistov, bývalých víťazov Arnold Classic, dnes by som chcel upozorniť na niektoré výnimočné voľné zostavy kulturistov súťažiacich tento rok. Vynikajúcim pózingom je známy impozantne stavaný Cedric McMillan – ktorý zaujal (nie len) tento rok aj Arnolda (pozri video), komplexný a vždy dobre pripravený William Bonac, zaslúžený víťaz Brandon Curry, disponujúci klasickými líniami s výnimočným V tvarom trupu… Nakoniec si ale cenu za najlepšiu voľnú zostavu odniesol Josh Lenartowitz (v celkovom poradí skončil nakoniec na 8. mieste).

Zaujímavá voľná zostava Cedrica McMillana zaujala Arnolda aj tento rok:

William Bonac sa za svoje pózovanie tiež nemusí hanbiť:

Víťazný Brandon Curry s jeho klasickými líniami predviedol pekné pózovanie:

Josh Lenartowitz podľa rozhodcov nakoniec predviedol najkrajšiu voľnú zostavu:

Návrat estetiky?

Kulturistika počas svojej vyše 50 ročnej éry zažila niekoľko období. Zo začiatku bol kladený obrovský dôraz na celkovú vyváženosť postavy, široké ramená, úzky pás, estetické pózovanie. Neskôr, v 80-tich rokoch prišla do módy väčšia masa svalov a dokonalá vyrysovanosť. 90-te roky znamenali obrovský objem svalov a estetika sa začala vytrácať. V poslednom desaťročí bola profi kulturistika často terčom kritiky za odklon od pôvodných ideálov a musíme priznať, že právom. Obrovské „monštrá“ svalov, vypuklé bruchá a robotické pózovanie často až odpudzovalo nie len širokú verejnosť, ale aj fanúšikov kulturistiky.

Výmenou „stráží“ na najprestížnejšej súťaži Mr. Olympia – zvíťazil Shawn Rhoden, ktorý porazil 7-násobného Mr. Olmypia Phila Heatha začala esteticky orientovaným fanúšikom svitať nová nádej. Shawn Rhoden predsa len predstavuje tú „krajšiu“, estetickejšiu kulturistiku minulých čias.

Netrúfam si povedať, že víťazstvom Rhodena na Mr. Olympia začína nová éra kulturistiky. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Či to bola iba „ojedinelá lastovička“ alebo jasný signál rozhodcov a funkcionárov IFBB volajúci po zmene. Ono to nie je také jednoduché zrazu obrátiť kormidlo iným smerom, keď vždy v histórii Mr. Olympia vyhrával mohutnejší pretekár a každý ďalší víťaz bol masívnejší než jeho predchodca. Tento trend nemôžeme zo dňa na deň zmeniť.

Verím, že budeme svedkami návratu k pôvodným ideálom kulturistiky, aj keď si nechcem robiť ilúzie. Vrátiť sa v čase nie je možné. Čo prinesie budúcnosť nikto nevie. Každopádne som rád, že aj na tohtoročnom Arnold Classic sme videli signály, že estetika sa vracia do vrcholnej kulturistiky.