Naturálny kulturista Donati odhalil tajomstvo: Pred tým ako vyjdem na pódium si dám toto…

Naturálna kulturistika je medzi športovcami stále viac obľúbenou kategóriou. Jeden z najúspešnejších mužov planéty v tomto obore Davide Donati sa podelil v rozhovore s Generation Iron o svoje skúsenosti. 

 

Taliansky kulturista Donati sa minulý rok umiestnil v TOP 5 na Grand Masters na súťaži Natural Olympia. Fanúšikom sa rozhodol odhaliť základy jeho tréningovej rutiny, vďaka ktorej je neustále vo forme.

  1. deň – Trénuje hrudník, ramená, triceps a brucho
  2. deň – Zameranie na nohy a lýtka
  3. deň – Trénuje chrbát, biceps a brucho
  4. deň – Oddych, kardio

 

Tak vyzerá jeho tréningová rutina, ktorú sa snaží nemeniť. Donati tiež prezradil, že v závislosti od toho, či sa jedná o tréningový deň alebo oddychový pracuje aj s množstvom sacharidov. Ak je vo fáze odpočinku a regenerácie konzumuje menej sacharidov, ale za to viac tuku. Konštantne si pritom udržiava príjem bielkovín. Aké potraviny nájdeme v jeho jedálničku?

Zdroj bielkovín – Kuracie mäso, morčacie mäso, treska, makrela, losos, vajcia, mliečne výrobky

Sacharidy – Ryža, Cestoviny, chlieb, ovos, špalda, jačmeňa a pohánka

Tuky – Evo olej, Omega 3, žĺtok z vajíčka, mandle, vlašský orech, ľanový olej

Nápoje – Voda, Coca Cola Zero

Doplnky – Vitamín C, vitamín B, minerály, zinok, horčík, cyklodextríny, kreatín, melatonín, EAA

Pred každou súťažou Donati večer vynecháva akúkoľvek soľ a vodu zo svojej výživy. A počas troch dní pred súťažou zníži príjem sacharidov a zvýši príjem zdravých tukov na 1g na kilogram hmotnosti a drží rovnomerné množstvo bielkovín na 2gramy na kilogram telesnej váhy. Sacharidov prijíma približne 300-400gramov na deň.

V deň súťaže konzumuje sacharidy vo forme sušienok, džemu a medu. A predtým ako vyjde na pódium si dá slané hranolky. Podľa Donatiho práve tento recept mu pomáha k tomu, aby jeho svaly vyzerali na pódiu čo najlepšie a najplnšie.

Naturálna kulturistika

Športovci sa spoliehajú výlučne na tréning a výživu, užívanie zakázaných látok je kontrolované. Naturálny kulturisti spoločne konštatujú, že užívanie steroidov vytvára konkurentom nespravodlivú výhodu. Najvýznamnejšia liga naturálnej kulturistiky nesie názov INBA/PNBA, ktorá sa vyjadruje aj k nepriaznivým účinkom zakázaných látok, ktoré sa často dostavia aj roky po ich užívaní.