Najsilnejším Slovákom opäť Igor Petrík!

|text: PAVOL GUGA foto: BORIS BÁRDOŠ

Slovenskej asociácie silných mužov (SASIM). Ako po minulé roky i tentoraz boli ouvertúrou nadchádzajúcej sezóny majstrovstvá Slovenska, teda atraktívne súperenie o prestížny titul Najsilnejší Slovák.

Podujatie moderoval viceprezident SASIM Milan Gabrhel, na regulárnosť súťaže dohliadali medzinárodný rozhodca Pavol Guga a bývalý šesťnásobný víťaz domáceho šampionátu Branislav Golier.

Adeptov na víťazstvo bolo hneď niekoľko. Vlaňajší titul obhajoval Igor Petrík z Levíc, na prvenstvo si brúsil zuby František Piros z Galanty. A zamiešať kartami sa chystali i veterán Pavol Jambor, skvele pripravený Maroš Kostelanský či objav vlaňajšej sezóny Maroš Kubovič.

Borcov čakalo päť náročných disciplín, pričom prvé tri boli zdvojené, kým posledné dve absolvovali siláci sólo. Úvod patril už tradične tlakovej disciplíne. Pretekári si mohli vybrať medzi 115 kg a 140 kg vážiacou kladou, pričom i jedno opakovanie s ťažšou métou znamenalo viac než opakované zvládnutie ľahšieho bremena.

Medailisti slovenského šampionátu strongmanov 2015 (v popredí zľava): František Piros (2.), Igor Petrík (1.), Maroš Kubovič (3.).Medailisti slovenského šampionátu strongmanov 2015 (v popredí zľava): František Piros (2.), Igor Petrík (1.), Maroš Kubovič (3.).

Z trinástich štartujúcich sa napokon sedem rozhodlo pre ťažšiu variantu. Podľa očakávania dominoval František Piros, ktorý poľahky zvládol sedem opakovaní. Borec s osobným rekordom 190 kg patrí medzi najlepších tlakárov nielen u nás ale i v rámci stredoeurópskeho regiónu, čo svojou výkonnosťou opäť potvrdil.

Druhé miesto si na úvod vybojoval s piatimi platnými pokusmi Petrík, ktorý sa tak oproti vlaňajšku v tlakových záležitostiach

značne zlepšil. Zhodne tretí skončili Kubovič a Marek Tóth, ktorí so 140-kilovou kladou zvládli po štyri opakovania.

Kombinácia nosenia ohrady, vážiacej 250 kg, na vzdialenosť 20 metrov a farmárskej chôdze s párom 150-kilových kufrov po tej istej dráhe. To bol test sily číslo dva, ktorý preveril najmä silu úchopu pretekárov. Suverénne zvíťazil Petrík a nechal za sebou Kostelanského i Ivana Hryhorovského, ktorý je povestný silou svojho úchopu. Naopak, nedarilo sa Pirosovi, pre ktorého je úchop dlhodobo slabinou a hoci systematicky pracuje na jej odstránení (čo predviedol napríklad vlani na domácom šampionáte), tentoraz s kuframi urazil len časť dráhy a skončil až na 10. mieste…

Do hry o najvyššie pozície sa však 29-ročný Galanťan vrátil hneď v nasledujúcom teste sily. Obrie, 350 kg vážiace, jarmo dostal do 30 metrov vzdialeného cieľa za bezkonkurenčných 10,96 sekundy a ani sa pri tom veľmi nezadýchal. Druhé miesto v tejto disciplíne patrilo Kostelanskému, ktorý tak zúročil skvelú prípravu s Pavlom Jamborom a účastníkom Slovenského pohára Jaroslavom Daňom. Tretí skončil priebežný líder Igor Petrík.

Predposlednou disciplínou súťažného popoludnia bolo prevracanie 600-kilovej pneumatiky. Cieľom boli štyri otočenia v čo najkratšom čase. Pravda, hmotnosť pneumatiky, aká sa bežne používa na siláckych podujatiach profesionálov tej najvyššej úrovne, spôsobila, že stanovený počet prevrátení zvládli len traja borci. Zvíťazil Petrík pred Kubovičom a Jamborom. Smolu mal Piros, ktorý obvykle v tejto disciplíne vyniká, tentoraz sa však v zápale boja pošmykol, spadol a nedokázal sa už vrátiť do pôvodného tempa…

Pred záverečnou disciplínou – mŕtvym ťahom so zadnou nápravou osobného automobilu – tak bolo o víťazovi prakticky rozhodnuté. Skvele pripravenému Petríkovi mohol v úspešnej obhajobe titulu zabrániť už iba nečakaný výpadok. To sa však nestalo a keďže mŕtvy ťah patrí k jeho silným stránkam, obhajujúci šampión do bodky naplnil očakávaný scenár. So 14 opakovaniami sa Petrík podelil o prvé miesto v tejto disciplíne s Pirosom a v celkovom poradí suverénne zvíťazil. Skúsený Levičan si tak po druhýkrát v rade odniesol titul Najsilnejší Slovák, pričom ukázal, že i po rokoch súťažnej kariéry sa možno výkonnostne naďalej zlepšovať. Demonštroval to najmä v dvíhaní klady, čo bývalo v minulosti jeho menej dominantnou stránkou, tentoraz však i v ňom patril k najlepším. Petrík sa tak profiluje ako komplexný pretekár, schopný dôstojne súperiť i s európskou špičkou na tých najprestížnejších podujatiach.

Druhú priečku v celkovom poradí obsadil František Piros. Jeho skvelý štart pribrzdili slabiny v úchopových disciplínach. Ak ich dokáže do budúcna eliminovať, bude to práve on, kto by mohol prevziať štatút domácej siláckej jednotky. Predpoklady na to má!

Tretí skončil prekvapivo ale zaslúžene Maroš Kubovič, mimoriadne perspektívny pretekár so sľubnou budúcnosťou.

Výsledky: 1. Igor Petrík 61,5 bodu, 2. František Piros 52, 3. Maroš Kubovič, 4. Pavol Jambor obaja po 46, 5. Marek Tóth 40,5, 6. Maroš Kostelanský, 7. Ivan Hryhorovskyj, 8. Peter Rekenei 29,5, 9. Martin Dulai 23,5, 10. Roland Hegedüs 23, 11. Miroslav Pohlodek 21,5, 12. Ľubomír Grigľák 20, 13. Juraj Rákoci 18,5.

 

 František Piros (dvíhanie klady)František Piros (dvíhanie klady)

Maroš Kostelanský (dvíhanie klady)Maroš Kostelanský (dvíhanie klady)

Marek Tóth (dvíhanie klady)Marek Tóth (dvíhanie klady)

 Nosenie ohrady: Kostelanský verzus Jambor. Prizerá sa rozhodca Braňo Golier.Nosenie ohrady: Kostelanský verzus Jambor. Prizerá sa rozhodca Braňo Golier.

 Ivan Hryhorovskyj (nosenie kufrov)Ivan Hryhorovskyj (nosenie kufrov)

Igor Petrík (nosenie kufrov)Igor Petrík (nosenie kufrov)

Pavol Jambor (prevracanie pneumatiky)Pavol Jambor (prevracanie pneumatiky)

Maroš Kubovič (nosenie kufrov)Maroš Kubovič (nosenie kufrov)

Maroš Kubovič (prevracanie pneumatiky)Maroš Kubovič (prevracanie pneumatiky)

Marek Tóth (nosenie jarma)Marek Tóth (nosenie jarma)

Roland Hegedüs (nosenie jarma)Roland Hegedüs (nosenie jarma)

Igor Petrík (prevracanie pneumatiky)Igor Petrík (prevracanie pneumatiky)

Ivan Hryhorovskyj pri mŕtvom ťahu. Odpočet opakovaní a časomieru zabezpečuje rozhodca Pavol Guga.Ivan Hryhorovskyj pri mŕtvom ťahu. Odpočet opakovaní a časomieru zabezpečuje rozhodca Pavol Guga.

Igor Petrík (mŕtvy ťah)Igor Petrík (mŕtvy ťah)