Načo slúži pôst?

ERIK RÉDLI

24. 12. 2017

Zlaté prasiatko

Podľa ľudových tradícii sa pôst dodržiaval aj na Štedrý deň. Poznáme to z reklamy na Kofolu — ak vydržíme nejesť celý deň, večer uvidíme zlaté prasiatko. Človek si tým vlastne odoprie potešenie, ktoré mnohí v jedle nepochybne nachádzajú, a tým sa pripraví na slávenie sviatkov. Dnes by som to videl skôr ako tréning pevnej vôle. Zdravotný význam takéhoto jednorazového pôstu je veľmi slabý, najmä ak sa potom človek napchá pri štedrovečernej večeri. Nárazový pôst v trvaní osem a viac hodín prinúti telo využívať tuk, ale začne rozkladať aj svalové bielkoviny. To je nežiadúce najmä pre športovcov a kulturistov, ktorí si chcú udržať svalovú hmotu.

pastries

Prerušované hladovanie

Viaceré lekárske štúdie potvrdili pozitívne účinky stravovania sa pomocou regulácie príjmu potravy. Existuje viacero druhov. Najznámejšie je prerušované hladovanie, intermittent fasting, kedy sa človek 16 hodín z dňa postí a potravu prijíma len v 8-hodinovom okne. Pri dodržaní všetkých podmienok a správnom zložení stravy počas tých ôsmich hodín to môže mať pozitívne účinky. Určite to však nie je univerzálny spôsob stravovania sa, vhodný pre širokú populáciu.

Jednorazovým hladovaním si človek otestuje pevnú vôľu. Na výraznejšie prečistenie organizmu alebo zefektívnenie metabolizmu tukov to však nestačí.

24 a viac hodín

Niektorí ľudia z času na čas zaradia dlhší 24 alebo 36 hodinový pôst na očistenie organizmu. Je to dobrý tréning vôle a človek pritom spozná schopnosti vlastného tela. Stále je to ale krátka doba na to, aby došlo k výraznejšej očiste organizmu. Telo akurát strávi všetku potravu, čo v ňom ostala, a siahne na glykogén v pečeni. Detoxikačné kúry s minimálnym príjmom potravy počas niekoľkých dní až týždňov sú účinnejšie, určite však nie bezproblémové. Pri podobných hladovkách trpí najmä mozog. Tento relatívne malý orgán spotrebuje až 20 percent denného príjmu energie. Dlhodobým obmedzením prísunu sacharidov sa dá dosiahnuť to, že mozog bude efektívnejšie využívať ketóny mastných kyselín – výsledné produkty metabolizmu tukov. Podobne aj telo bude čerpať energiu z tukov vo zvýšenej miere. Nie každý to však vydrží a nesie to so sebou viacero rizík. Dlhodobo vynechávať jednu zložku potravy nie je rozumné, a už vôbec nie všetky tri (bielkoviny, sacharidy, tuky).

Pravidelný režim

Štúdie uvádzajú pozitívny vplyv pravidelného pôstu na dĺžku života, spaľovanie tukov, imunitu, dokonca aj rakovinu. Znie to logicky, pretože kontrolovaným príjmom potravy človek znižuje množstvo látok, ktoré sa bežne v tele hromadia a spôsobujú zápalové procesy a degeneráciu buniek. Chce to však pravidelný režim. Človek si musí nájsť spôsob stravovania, ktorý mu vyhovuje. Tu by som sa skôr sústredil na dosiahnutie týchto pozitívnych účinkov pomocou vyváženej stravy a primeraného príjmu potravy. Snažím sa o to už niekoľko rokov, počas ktorých som menej často chorý a napríklad aj v športe podávam lepšie výkony, ako keď som bol mladší.

Môj pôst

Post Adventny

Telo sa vyčistí

Jeden deň bez prísad v potrave a veľa vody odplaví aspoň časť nečistôt, ktorý sa v tele ukladajú počas konzumácie moderných, najmä priemyselne spracovaných potravín.

Mobilizácia energetických rezerv

Telo po niekoľkých hodinách začne spaľovať podkožný tuk, pretože nemá k dispozícii rýchle energetické zdroje z potravy. Moja výkonnosť vo vytrvalostných výkonoch počas pôstu klesne len mierne, čo potvrdzuje, že moje telo celkom efektívne využíva tuk ako zdroj energie. Nasvedčuje tomu aj moja telesná stavba. Rýchlostno-silové výkony utrpia počas pôstu viac.

Mentálny tréning

Mozog je závislý od „rýchlej“ energie zo sacharidov. Pri pôste objavíte silu vôle a prestanete sa viazať na chutnú odmenu. Namiesto toho sa teším na iné veci: priateľov, knihy, dokonca aj na prácu. Počas pôstu sa lepšie sústredím, pretože na mňa pôsobí menej negatívnych stimulov z potravy, ktoré ovplyvňujú hormóny v mozgu. Jednoduchý cukor podnecuje inzulín; aminokyseliny tvoria serotonín resp. adrenalín. Mám však problém pri riešení zložitejších úloh a objavuje sa sklon k agresivite. To otestuje vôľu…

Úplná abstinencia je najlepšia verzia striedmosti.”  Sv. Augustín 

Človek vydrží bez potravy 4-5 týždňov, preto jeden deň hladovania raz za pár mesiacov nemôže uškodiť. Predtým, ako to skúsite, poznajte dôkladne svoj zdravotný stav, najmä hladinu krvného cukru, prípadne sa poraďte s odborníkom. Ja som zaznamenal hore uvedené výhody. Pôst trvajúci 24 hodín pravdepodobne nestačí na výraznejšie očistenie organizmu, je to však dobrý mentálny tréning. Na začiatok stačí 12-hodinový pôst (niekedy dá zabrať aj 8 hodín). Navečerajte sa okolo siedmej a ďalšie jedlo konzumujte o siedmej ráno. Postupne odďaľujte raňajky, až kým nedosiahnete 16 hodín. Určite o sebe zistíte niečo nové.

Follow @MF_CzechSlovak