Miloval kulturistiku a tá milovala rovnako jeho: Frank Calta je ikonou čarovnej Tampy!

Príbeh Franka Caltu slúži aj dodnes ako inšpirácia pre mnohých športovcov po celom svete. O Frankovi prezradil jeho syn Treon, že s posilňovaním začal, pretože mal pocit, že je moc vychudnutý, tak sa rozhodol svojpomocne postaviť telocvičňu vo vlastnom suteréne v Pensylvánii.

Potom čo dosahoval výsledky, ktoré začal vidieť nielen on sa rozhodol v tomto smere posunúť na iný level.  O pár rokov a zmene bydliska si vytvoril domácu posilňovňu v susedstve. Neskôr si otvoril ďalšiu a potom ďalšiu, neskôr sa stal majiteľom sietí telocviční po celej Tampe.

Frank Calta patrí medzi legendy kulturistiky nielen kvôli tomu, že sa stal niekoľkonásobným šampiónom na rôznych súťažiach, ale hlavne za odkaz, ktorý po sebe zanechal. „Môj otec bol skromný a hrdý muž, nechcel by, aby za ním ľudia plakali. Chcel len aby si ľudia pamätali to ako žil. Bol tvrdý a pracovitý,“ konštatoval jeho syn Treon pre tampabay.com.

Treon sa rozhovoril aj na tému prvej posilňovne jeho otca. „Jeden mal tie činky, iný zas tie a rozhodli sa, že celé vybavenie dajú dokopy. Potom si prenajali priestor, v ktorom začali vyberať členský poplatok. Neskôr sa otec rozhodol presťahovať do budovy cez ulicu a otvoril si aj druhé miesto.“

Calta bol pred založením reťazca fitness-centier kulturistom, ktorý vyhral v roku 1978 tituly Mr. Pennsylvania a Mr. North American. No podľa jeho rodiny ho omrzela zima a presťahoval sa do Tampy na Floridu, z ktorej to máte takmer na skok do Miami neďaleko sú Bahamy. Čo sa rovná ideálnym podmienkam pre kulturistiku.

Jeho športová kariéra spočiatku rozkvitala u Lea Oceana, ktorého Beach Park Health Club je najstaršou telocvičnou v celej Tampe. „Pamätám si, ako cvičil a stále hovoril, že si otvorí niečo svoje. Neskôr to spravil. Dokázal to, pretože bol vždy tvrdý pracant,“ konštatoval pre tampabay.com Ocean.

Po otvorení prevádzky Frank Calta´s Super Fitness sa stal víťazom Mr. Tampa a Mr. Florida, v tom čase 93 kilogramov. Jeho úspechy oslnili aj vydávateľov národných kulturistických časopisov. Neraz sa dokonca dostal na obálku.

Časom sa jeho sieť telocviční rozšírila na päť. To bol bod, v ktorom sa rozhodol sponzorovať viacerého súťaže a venoval sa najmä rozvoju tohto športu pozornosťou, ktorú venoval mladým kulturistom. V časoch najväčšej slávy jeho reťazca vlastnil až 11 centier po celom meste.

Caltov syn Treon v spomínanom rozhovore priznal, že jeho otec navrhol, aby tí, ktorí chcú dosiahnuť lepšie výsledky chodili cvičiť trikrát do týždňa a nie päť, alebo šesťkrát. „Potom sa sťažoval, že v posilňovni nie je v niektoré dni dosť ľudí. Povedal som mu: Tak im nehovor, aby chodili menej,“ zasmial sa Treon.

Frank Calta opustil tento svet vo veku 75 rokov, konkrétne 18. januára 2022. Tampa však tomuto mužovi nikdy nezabudne, čo všetko pre toto mesto a veľa mladých ľudí spravil.