MICHAL VALAŠTEK: Slovenský kulturista s budoucností!

Michale, představ se prosím našim čtenářům.

Volám sa Michal Valaštek, mám 23 rokov a pochádzam z Muránskej Huty. Šport ma bavil od malička, ale cvičeniu sa venujem od mojich 15 rokov. Momentálne pracujem ako osobný tréner vo fitness centre Fajn Club v Tv Markíza.

Michal Valaštek

Jak jsem zmiňoval v reportu z AMIX Patriot Cupu, letos jsi mě opravdu zaujal. Málokdo se na domácích soutěžích prezentuje ve formě, jakou jsi ukázal právě ty. Jak jsi spokojen s tím, jak ses ve Vranově nad Topľou prezentoval?

Zúčastnil som sa súťaže Amix Patriot Cup vo Vranove nad Topľou v kategórii Classic physique. S celkovou súťažou som spokojný. Myslím si, že svoju formu som urobil celkom dobrú. Čo sa týka prezentácie (pózingu) tam som bol upozornený na pár chýb, keďže človek sa v tej póze inak cíti a inak vyzerá ako pred zrkadlom. Keďže doposiaľ som súťažil len vo váhovej kulturistike.

V čem vnímáš rozdíly mezi kulturistikou a classic physique?

Najväčší rozdiel v týchto dvoch kategóriach je určite postoj k pózovaniu. Treba si tam dávať väčší pozor na uhol postavenia + by tam mala byť kreatívnejšia zostava ako u bežných kulturistov a taktiež tá symetria (úzky pás, široký chrbát ,vyseparované stehná).

Co pro tebe reprezentuje kulturistika a jak vnímáš classic physique?

Kulturistika pre mňa prezentuje silu, vytrvalosť, disciplínu a silné myslenie- jedným slovom (kalokagatia) 😀
Keď niekto spomenie kategóriu Classic physique prvé čo sa mi vybaví je Frank Zane, to je pre mňa Classic physique, preto viem, že ja sa tým smerom nemôžem uberať lebo už teraz mám svoju váhu na hranici maxima k svojej výške aj keď miestami predpoklady tam su. Beriem tú kategóriu ako jednu z najkrajších kategórii v súčastnosti, ktorá môže vystupovať na súťažiach ohľadom fitness.

Jaká je tvá budoucnost? Kde, kdy a v jaké kategorii tě uvidíme závodit?

Určite chcem v najbližšej budúcnosti reprezentovať Slovensko ako ďalšie veľké hviezdy (Horváth,Križanek, Tabačiar, atď…) súťažiť budem hlavne tam, kde sa dokážem dobre umiestniť. Nevidím význam na súťažiach, kde sa prídem len zúčastniť a skončím niekde medzi poslednými.

Michal Valaštek

Bylo těžké udělat takovou formu, trpěl jsi, nebo je to pro tebe brnkačka? Jak si zatím pochvaluješ spolupráci s Alexanderem Hlobikem, trenérem Mišo Križánka?

Na takú formu ktorú som predviedol na Amixe som mal veľmi málo času, keďže sme s Alexandrom Hlobíkom začali spoluprácu dosť neskoro. Nebolo to ľahké, ale ani nejako extra ťažké. Skôr je to ťažké až teraz, keďže ma čaká ďalšia súťaž na ktorú idem o pár dní v Dubnici Nad Váhom, ktorá bude vrcholom tohto roku (predsa čím je človek dlhšie v diéte, tým ťažšie to je).
Spolupráca s Alexandrom? 😃 Nedá sa to opísať nijako inak ako SUPER. Venuje sa mi. Vždy mi odpovie keď sa niečo opýtam. Proste je mi stále k dispozícii.

Jaké máš dlouhodobé ambice? Někdo končí po juniorce, jiní si jdou zazávodit a snaží se růst, ale stačí jim pohárovky. Na Slovensku je velká tradice jít cestou postupného zlepšování třeba i tak, že se z kulturisty stane mistr Slovenska, Evropy, světa a pak profík. To samozřejmě trvá roky a chce to velké objemy.

Do budúcna moje ambície sú také, že by som chcel súťažiť v kulturistike a raz patriť medzi tých najlepších, ale to je ešte ďaleko. 🙂 V roku 2020 si dám pauzu a budem sa venovať svalovému rozvoju s Alexandrom, aby som sa nestrácal ani medzi tými najväčšími. Ale hlavne sa chcem venovať mojej priateľke keďže čakáme spolu bábätko.

Rozhovor dokončujeme s odstupem po předchozích otázkách. Dubnici máš za sebou. Pochlub se, jak dopadla. Co jsi měnil oproti přípravě na Vranov a v čem byla forma jiná?

V Dubnici sa mi podarilo opäť vyhrať juniorskú súťaž v Open kategórii Kulturistika z čoho som bol nesmierne šťastný, keďže tam boli odo mňa ťažší súperi o 20kg.

Čo sa týka formy, forma bola oveľa plnšia ako vo Vranove, keďže vo Vranove sme museli sťahovať váhu, aby som navážil 68,5kg. V Dubnici som navážil 69,8kg.
Od Vranova som držal konštantne vyšší príjem sacharidov každý deň a cukroval o 1 a pol dňa dlhšie ako vo Vranove, čo urobilo na váhe o 1.3kg + to bolo aj vidieť na plnosti svalov a hlavne aj cítiť.

Máš své oblíbence a idoly v kulturistice? O koho jde?

Jeden z mojich obľúbených idolov bol pre mňa od začiatku Franco Columbu, to bol typ postavy v ktorej som sa stále videl. Bol nízky a strašne silný a tu hornú časť tela mal perfektnú hlavne prsia, ktoré mal predelene po celej dĺžke. Tak by som chcel niekedy vyzerať + mať o niečo lepšie nohy ako ich mal Franco.

Michal Valaštek