MICHAL BARBIER: Slovenský šampion, který učí děti pohybu

V čem bylo jiné zvítězit právě v Bratislavě? Měl jsi tam hodně hlasitou podporu.

Myslím si, že pre každého reprezentanta je veľkou radosťou pretekať na domácej pôde a ja určite nie som výnimkou. Zažiť takúto prestížnu súťaž a celkové vyvrcholenie sezóny u nás doma na Slovensku bolo pre mňa obrovským zážitkom. Jednak preto lebo som mal ako si poznamenal „hlasitú“ podporu. Čo znamená že ma prišli podporiť rodina, priatelia, fanúšikovia …, ktorý to dali z publika naozaj pocítiť 😀 Za to som im veľmi vďačný.

Michal Barbier

Za druhé preto lebo sme mohli ukázať nášmu štátu, že sme naozaj fitnessová veľmoc čo sa preukázalo aj tento rok. Dúfam, že organizácia tejto udalosti dostane náš šport do väčšieho povedomia ľudí.

Tvá sestava byla dle mého absolutním vrcholem víkendu, tedy celého šampionátu. Diváci byli v úžasu z toho, co jsi tam ukázal. Jsem první, kdo ti to říká?

Nie, nie nie si prvý a som rád, že si to myslíš. Na zostave som si dal tento rok naozaj záležať. Moje doterajšie skúsenosti zo súťaženia mi pomohli zostaviť niečo, čo si myslím že porotcovia doteraz hľadali vo fitnesse. Čiže nie gymnastu, breakdancera, preborníka v bojových umeniach, ktorý prišiel skúsiť fitness lebo počul že tam je to ľahké, ale pohybovo komplexného fitnessáka. Mojím cieľom bolo zostaviť choreografiu, v ktorej bude sila skombinovaná s ladnosťou a kontrolou. Flexibilita spojená s výbušnosťou a koordináciou a v neposlednom rade show a totálna súhra s publikom. Už na začiatku som zvolil prvky, ktorým som dal najavo porotcom že som prišiel s niečim novým. Čím si myslím že som zaujal ich pozornosť a prestali sa rozprávať 😀 Keď sa už pozerali tak som začal gradovať a robiť dynamiku a akrobáciu. Všetky pohyby boli do hudby a snažil som sa stále komunikovať s porotou a dávať im najavo že som tam 🙂

Tvá sestava byla o všem, co si představím při kategorii fitness. Nebudu tu rozepisovat, co znamená tato kategorie pro mě, co však znamená pro tebe? O čem je? Tvoji soupeři byli super gymnasti nebo break-danceři, ale zdaleka toho nenabídli tolik, co ty, a už vůbec to tak nedokázali prezentovat.

Myslím si že som čiastočne odpovedal na túto otázku v predošlej ale fitness pre mňa predstavuje istý druh kalokagatie, čo je ideál harmonického súladu a vyváženosti fyzickej a duševnej stránky človeka. Z toho fyzického hľadiska spojenie esteticky vypracovanej postavy s komplexne vybudovanými pohybovými schopnosťami na vysokej úrovni. Je to niečo, k čomu som vždy inklinoval. Keby to bolo len o pózovaní tak pravdepodobne robím Parkour na súťažnej úrovni alebo pracujem v cirkuse 🙂 Pre mňa tkanivo, ktoré budujem musí mať aj funkciu na to aby bolo vitálne a dlhodobo udržateľné.

Na MS juniorů jsi obsadil druhé místo. Jak jsi bral tento výsledek? Zklamal tě?

Dobrá otázka. Určite ma v ten moment sklamal. S odstupom času som si ale uvedomil prečo to tak asi bolo čo mi pomohlo to sklamanie odstrániť a uvedomiť si chyby. Zostava mi vyšla dobre ale čo sa týka pózovanie tak tam som pohorel. Pri pózovaní som dvíhal ramená a zaniklo mi aj to málo z hrudníka čo mám 😀 Nedostatočne som sa napumpoval čo mne osobne veelmi pomáha. Vyhral to jeden čínan, ktorý mal síce ten istý počet bodov ale dali ho nakoniec na prvé miesto. Neviem prečo ale asi kvôli postave, ktorú mal bez pochyby lepšiu. Vyhral teda najlepší 🙂

Jaké jsou tvé další sportovní cíle a ambice? Kam se ještě můžeš posunout?

No keď sme už pri tých majstrovstvách sveta tak mi ešte stále chýba juniorský titul, o ktorý môžem ešte jeden rok zabojovať. Určite sa budem snažiť obhajovať titul v amatéroch pokiaľ to pôjde. Nedávno sa ale stal Parkour olympíjskym športom, čo mi možno do budúcna pretočí kompas. Momentálne ale ešte nič nie je isté. Isté je len to že makám ďalej. Milujem pohyb a súťaženie stále beriem len ako takú príjemnú a obohacujúcu odbočku.

Jak vypadá tvé typické pondělí? Myslím, že moc hodin sezením netrávíš.

V tom máš teda pravdu. Ja si teraz po škole žijem na voľnej nohe s pár víziami, na ktorých každý deň pracujem. Mám 4 činnosti, ktoré mi zmysluplne vypľňajú čas a na ktorých som dlho pracoval aby ma uživili. Robím osobného trénera. Pred 3 rokmi som založil pohybovú akadémiu zameranú na základnú pohybovú prípravu u detí so špecializáciou na Parkour, Freerunning a Kalisteniku. Momentálne mám 7 trénerov, ktorý pravidelne trénujú okolo 150 detí v 3 mestách. Pravidelne vystupujem ako sólový performer / akrobat na rôznych eventoch. Venujem sa tvorbe edukačných videí na Youtube a z času na čas robím pohybové semináre. Každý týždeň je teda celkom plný činnosťami, ktoré som si vysníval a teraz mám tú radosť na nich každodenne pracovať a okrem seba budovať aj niečo čo ma zďaleka prerastá.

Chceš závěrem vzkázat něco našim čtenářům, nebo komukoliv poděkovat?

Čitatelom by som rád poprial tony disciplíny a jasných cielov sprevádzaných zdravým a vitalitou. Na záver by som sa rád poďakoval mojej rodine, priateľom a fanúšikom za neustálu podporu na mojej ceste. Lubomírovi Hečkovi a Dominike Multáňovej za to, že ma k fitnessu prehovorili 😀 a odvtedy sú mi v každej chvíli veľmi nápomocní. Bez Vás by som ani nevedel čo je fitness. Rolandovi Brosmanovi za skvelú prípravu formy na stage a dôsledne vypracovaný jedálniček, bez ktorého by som nevyhrával.:) Veľká vďaka patrí Vladovi Pečeňovi a Protan za víťaznú farbu, ktorá ma neskutočne odlíšila od ostatných a s istotou vám poviem, že mi pomohli vyhrať tieto majstrovstvá sveta. V neposlednom rade patrí veľká vďaka SAFKST´za super organizáciu súťaže, celoročnú starostlivosť a poskytnutie ideálnych podmienok na prípravu a súťaženie ako na domácej, tak aj na medzinárodnej úrovni.

Michal Barbier na MS ve fitness 2019