MÁRIO CRKOŇ: I přes revmatoidní artritidu dokáže chodit a nabírat svaly!
Mário, představ se prosím čtenářům M&F
Takže zdravím všetkých čítatelov. Mám 20 rokov. Som z Púchova, ale momentálne bývam v Žiline. Sútažím v kategórií Men s Physique. O tento šport sa zaujímam 6 rokov.
Ty si nejen do sportu, ale také do života přenášíš výrazný handicap v podobě zdravotních problémů. Pověz o tom našim čtenářům.
Ked som mal 7 rokov, tak som sa jedno ráno zobudil s extrémne opuchnutým kolenom bez nejakého narazenia alebo úrazu. Išiel som k doktorke, ktorá ma poslala do nemocnice, kde mi diagnostikovali reumatoídnu artritídu. Do nejakých desiatich rokov som mal extrémne problémy, kedy som nemohol vôbec chodiť. Učil som sa chodiť úplne znova.
Cez obrovaké dávky glukokortikoidov, methotrexatu a analgetík sa môj stav stabilizoval – nedá sa vyliečiť. Liečba mi spôsobilia aj dalšie zdravotné problémy ako začínajúcu osteoporózu alebo výzor tzv. Skinny fat z velkých dávok glukokortikoidov – katabolických hormónov. Mal som strašne tenké a ochabnuté svaly s velkým množstvom tuku okolo pása, kvôli ktorým sa namne ľudia aj smiali. Počas základnej školy som mal častokrát prezývky: postih, ZŤPák, špáratko. Tak som sa rozhodol, že s mojou tvrdohlavostou napriek pochybnostiam doktorov a všetkým dokážem nabrať nejakú svalovú hmotu a napriek nepretržitej liečbe sa dostat do formy.
Jakým způsobem ti pomáhají tréninky v posilovně bojovat jak po fyzické, tak i psychické stránce, s tím, co tě tak omezuje?
Tak hlavne po psychickej stránke po fyzickej stránke len do učitej intenzity kedže súťažím a chcem sa zlepšovať. Občas pri intenzívnych tréningoch to nezvláda palec alebo koleno. Ttiež mi prospieva vačšie množstvo svalovej hmoty v oblasti klbov pre jeho šetrenie. Tréningy mi teda pomáhajú hlavne po psychickej stránke. Je to jediná vec, čo mi udržuje zdravé sebavedomie. Bez cvičenia by mi chýbalo zdravé sebavedomie a psychická sila.
Ja cvičenie beriem hlavne ako psychickú drinu… Nastaviť sa na každé opakovanie psychicky, držať deň po dni striktný režim a hlavne robiť progress na sebe vo vnútri nie zvonku. Aj ked‘ viem, že s mojím obmedzením nemožem bodovať na medzinárodných sútažiach viem, že možem zlepšovat silu svojej duše. Do hrobu si nezoberieš autá, nehnuteľnosti, peniaze ani sošku Sandowa, ale možeš so sebou zobrat svoju dušu a tá sa dá týmto športom vytrénovať maximálne.
Kde čerpáš informace o silovém tréninku, výžive, suplementaci nebo například regeneračních postupech, které ti pomáhají v tom, aby ses cítil lépe a dosahoval nejlepší možné výsledky?
Informácie čerpám hlavne zo zahraničných stránok, podcastov ako RX Muscle, Ben Pakulski, John Meadows, Enhanced Athlete, Cary Nosler a rozne stránky, čo sa zaoberajú rastlinnými extraktmi na minimalizáciu zápalov v tele. Alebo od krála vedomostí Honzu Kavalíra!
Jsi velikánským fanouškem kulturistiky. Kdo jsou tvoji oblíbení kulturisté a jaký je tvůj oblíbený zážitek spojený s kulturistikou?
Tak ťažko povedať, kto je môj obľúbený, stretol som ich veľa… Každý je v niečom iný.
Najradšej mám ale kulturistov, ktorí sú vzory ako športovci a aj ako osobnosti napr. Dorian Yates, Tom Platz, Dexter Jackson, Tomáš Tabačiar, Milan Šádek, Andrej Mozolani, Rado Filip, Lukáš Topinka.
Môj obľubený zážitok spojený s kulturistikou je, ked‘ som bol na otvorení Činkárne Čambal, kde mal seminár Tom Platz. Po seminári som čakal na kamaráta, čo ma mal odviezť na stanicu, tak som si sadol na sedačku k recepcii a prišiel zamnou Tom Platz a povedal, že videl oheň v mojich očiach a chcel, aby som mu vyrozprával svoj príbeh a povedal mi, že v Amerike majú s týmto ochorením obrovské problémy a nedokážu s tým cvičit a mám to vraj dané aby som v tom ludi poučoval a motivoval ako sa stabilizovať a fungovať.
Mário, jaké jsou tvé cíle ve světě fitness a kulturistiky? Čeho bys rád dosáhl ať už jde o soutěže, nebo i to, co se odehrává mimo pódia?
Mojím hlavným cieľom je dostať môj príbeh čo najdaľej, aj do zahraničia… určiťe byť nejaký vzor pre ľudí s problémami či už so zdravým alebo genetikou. Získavať nové a nové vedomosti či už vo fitnesse, autoimunitných ochoreniach, rastlinných extraktoch, adaptogénoch, nootropikách a látkach, ktoré zlepšujú kvalitu života a v budúcnosti tieto skúsenosti predať možno niekam ďaľej.
Čo sa týka súťaženia, tak cieľ je zlepšovať sa viac a viac krok za krokom pri udržiavaní zdravia vo forme.
Vnímáš, že stále děláš nějaké chyby v tréninku i jídelníčku? Pokud ano, o jaké chyby šlo a jak se je pokoušíš napravit? Sám víš, že ty potřebuješ dělat všechno co nejlíp, abys měl co nejlepší výsledky.
Určiťe je to šport o detailoch… Ľudia vo fitku mi chválili techniku upažovania a ty si mi tento víkend ukázal, že som ich nevedel ani poriadne cvičiť a ťahal ich trapézmi. Priestor zlepšovať tam bude aj keby tento šport robíš 300 rokov.
V tréningu som zo začiatku zdvíhal váhy pri ktorých mi to preberali ostatné svaly, nebol som silný v každej pozícií opakovania a ani vo všetkých rozsahoch opakovanií.
Nedbanie na to, aký čas je sval pod tenziou a aký čas trvá séria.
V jedálničku za tie roky tých chýb bolo strašne veľa napr. málo tukov v strave, 0 sacharidov v naturálnej príprave 3 týždňe pred súťažou, nezmyselné množstvo jedla v OFFSEASON.
Máš nějaký vzkaz pro mladé kluky i holky, kteří se třeba potýkají s těmi svými zdravotními problémy, kvůli kterým je jejich cesta složitější?
Určite si veriť, niekedy nepočúvať svoje telo ale svoje srdce.
Nepočúvať ostatných, ktorý im hovoria nech sa nato vykašlú, že nato nemajú.
Nesťažovať sa a neporovnávať sa s ostatnými, o koľko to oni majú ľahšie.
Hľadať motiváciu v ľuďoch, ktorý to dokázali s obrovskými zdravotnými problémami umňa napr. Andrea Neumannová.
Nájsť si dobrého trénera, ktorý vaším problémom rozumie.
Myslieť pozitívne.
Odstrániť zo svojho života ľudí, ktorý vám berú energiu, prípadne ich nepočúvať.
Pamätať nato, že psychika hrá obrovskú úlohu v každom ochorení.
Hladať informácie pre zlepšenie zdravia z každého možného zdroja a nie sa sťažovať a nič preto nerobiť.
Žiť pre moment a nemyslieť nato,že sa ich stav v budúcnosti zhorší.