LENKA NOVÁKOVÁ: Pozerať si každý deň nový uhol tváre, zadku alebo výstrihu toho istého človeka je strata času

Lenka, představ se prosím na úvod čtenářům M&F?

Volám sa Lenka Nováková a som z Košíc. Cvičiť som začala, pretože v roku 2011 som veľmi veľa jedla. V roku 2012 som chodila do posilňovne na pás, hladkať farebné jednoručky a cvičiť brucho podľa Cindy Crawford. Neskôr ma v cvičení usmernili kamaráti a zrazu som sa ocitla na pódiu, zle pripravená, vystresovaná a v žltých plavkách. A minulý rok na jeseň som sa na pódium postavila trochu lepšie pripravená, bez stresu a s úsmevom ale opäť v žltých plavkách. Cvičením sa zmenilo moje telo, môj prístup k práci a k životu a zmenil sa okruh ľudí, v ktorom sa pohybujem. Ako bonus, som si našla priateľa s rovnakým koníčkom a vášňou pre tento šport.

Zaujalo mě, že dokážete s přítelem nejen zvládat tu přípravu toho druhého, ale také tu svou. V roce 2018 jste si tohle období vyzkoušeli na ostro. V čem to bylo náročné a v čem snadné?

S Lacim prechádzame spoločnými súťažnými prípravami od roku 2016, takže sme už zvyknutí. Teda, ja som zvyknutá do neho nevyrývať a byť ticho v správnu chvíľu a on sa naučil pred výbuchom narátať do desať. Sme si veľkou oporou, dopĺňame sa v kuchyni, v domácich prácach a ja som naozaj šťastná žena, lebo mi doma pomôže so všetkým. Je to preto ľahšie aj pre mňa. Čo sa týka osobného života preto nemáme žiaden problém. Trénujeme v rovnakej posilňovni, ale spolu necvičíme – vzdal to so mnou už dávno. Dokonca mi ani nehovorí do diéty – aj to vzdal už dávno. Tréningy teda nikdy neboli závislé od toho, aby sme sa časovo zhodli. Čo sa týka stravy a nákladov na potraviny, sú naše jedálničky takmer vždy zhodné, len ja zjem 3x menej ako on.
Teším sa z jeho výhier, popravde sa zakaždým po výhlasení rozplačem. Vidím v ňom jednoducho budúceho profesionála a verím, že tento jeho sen sa aj splní. Jediná náročná téma sú náklady na súťaže a ich organizácia. U nás organizujem cestu ja, aj ubytovanie, tiež nás registrujem na súťaže aj plánujem cestu na hotel. Pred sezónou teda predbežne vyčíslim jednotlivé náklady na európske NPC súťaže a na základe nášho rozpočtu a ich prestížnosti sa rozhodneme pre 2-3. Minulú sezónu to bola Amateur Olympia v UK, Romania Muscle Fest v Bukurešti a Dennis James Classic vo Frankfurte.

Jaké máš za sebou úspěchy jako bikini fitnesska?

Úprimne, za svoj úspech považujem každú slovenskú alebo zahraničnú súťaž, kedy som sa prebojovala do semifinále. Ale v roku 2017 som sa ocitla na 4. mieste na Maxximum Open v Slovinsku a minulú sezónu mi prischlo 5.te miesto na Dennis James Classic a 4. Miesto na Romania Muscle Fest. Mám 300 fotiek s týmito dvoma a zároveň jedinými medajlami a ten pocit je doteraz neopísateľný. Naposledy som sa takto tešila z Diplomu Delfínik z plaveckého krúžku v mojich šiestich rokoch. Jednoduchá čistá radosť.

Jsi ambasadorkou FitPlusu, proč si myslíš, že si tě tato značka vybrala a jakým způsobem se snažíš prezentovat sebe, jako sportovce, ale i ženu?

Obchodný zástupca FitPlusu ma oslovil pôvodne cez Instagram – to bol jeden z mála momentov, kedy som si povedala, že aspoň z tejto siete niečo mám. Prezentoval spoluprácu so mnou ako skúšku iného prístupu k prezentácii produktov. Ako jediní odo mňa nechceli priame príspevky, odkazy na produkty, tlačenie na kúpu výhradne ich produktov. To mi bolo popravde sympatické – nič nechcú, ale pošlú mi produkty na skúšku. Zároveň sa im páčila serióznosť mojej komunikácie. Mnoho známych v mojom okolí už prešlo vďaka môjmu osobnému odporúčaniu tiež na doplnky, ktoré FitPlus ponúka, hlavne ženy. Na sieťach nie je moja prezentácia veľmi strategicky cielená a neplánujem si časové pridávanie príspevkov.
V prvom rade je podmienená môjmu času, udalostiam v mojom živote, alebo snahou propagovať niektoré združenia a eventy v mojom meste. Ak ma ale naozaj osloví určitý produkt, sama iniciujem jeho propagáciu. Zo štatistík svojho účtu evidujem 80% mužov, čo myslím majú na svedomí fotky, kde je viac kože ako oblečenia. Relevantných je pre mňa aktívnych cca 1000 ľudí, ktorých názory zbieram, vážim si ich a upravujem svoje príspevky podľa tohto aktívneho publika. Mám zvláštny zmysel pre humor, nie každý ho vie chápať, ale v príbehoch často reagujem na absurdity môjho života. Príspevky su skôr o mojom tele, alebo o spomínaných eventoch, či produktoch.

Lenka Nováková

Tvá videa na Youtube mě baví. Mluvíš jinak, než tradiční bikini fitnessky. Vnímáš se jako fitnesska, nebo kdo je Lenka Nováková a jakou roli plní fitness?

V prvom rade sa vnímam ako projektová manažérka. To definuje kým som a aká som už od mojich 22 rokoch, kedy som získala certifikát na jednu projektovú metodológiu. Svoj život, ako aj každú aktivitu mám naplánovanú, a ku každej aktivite mám plan B a C, poznám riziká svojho konania, neustále vyhodnocujem – to Laci potvrdí. V rámci môjho voľného času sa zapájam do výučby projektového manažmentu na jednej univerzite v Košiciach a postupne sa ešte s pár projektovými manažérmi snažíme o ďalšie univerzity. Tiež moderujem projektové konferencie a podieľam sa na ich organizácii. Fitnesskou by som sa teda vôbec nenazývala. Nikdy som do toho nedala svojich 100% – to šlo vždy do školy a do práce a tam je týchto sto percent aj vidieť.
Fitness bol pre mňa ventyl, zacvičila som si a mala som menší stres. Držala som stravu a nezaspávala som v robote, mala som dostatok energie na prácu cez víkendy – okrem predsúťažného obdobia, to bolo šialené. Ale fitness je vec, ktorá sa dá dokonale naplánovať a vpasovať do bežného života. Naučila som sa plánovať a skĺbiť time-management s energy-managementom. To nebolo ľahké, kým som pracovala na projektoch, chodila na výšku a ešte 2-fázovo trénovala a bola na to sama v našom hlavnom meste.
Fitness ma naučilo trpezlivosti a hlavne dodalo sebavedomie pred ľudmi a istotu vlastných pohybov, či schopnosť prezentovať sa. Prísť polonahá pred dav súdiacich a kritických ľudí a dokázať to ustáť s úsmevom na tvári, pokojným dychom, stiahnutým bruchom vás nenaučia na žiadnom soft-skillovom školení. Teraz vďaka tomu nemám problém prednášať odborné témy pred 80timi študentami, alebo viesť rozhovory s váženými ľudmi pred náročným publikom. Veď horšie by bolo, keby to musím robiť v plavkách, nie? ☺

Máte za sebou s Lacim nějaké hádky a neshody spojené s tím, že jste si v posilovně v něčem nerozuměli, a tak bylo lepší „to vzdát?“

Nenazvala by som to doslova hádkami. Išlo napríklad o to, že on chcel, aby som odcvičila cvik, ktorý som pred tým neskúšala. Lenže ja som veľmi tvrdohlavý a ješitný človek a pokiaľ mi to po prvých pár opakovaniach nejde, odmietam ten cvik cvičiť. On potom stratí nervy, lebo mi z dobrej vôle chce niečo nové ukázať, čo by mi pomohlo a ja ho potom zruším, lebo mi to ihneď nejde. Vždy mi potom hovorí ako jeho klientky super cvičia, len ja som neschopná haha. No a pri zopár cvikoch cvičím na pohľad netechnicky, pretože pri technicky správnom prevedení jednoducho danú partiu necítim, prípadne mám potom svalovku na úplne inom svale– a na toto cvičenie sa tiež Laci nedokáže pozerať.
Preto sa prestal snažiť o nejaké rady alebo o moje trénovanie a ja mu úplne rozumiem. Mať takého klienta, tiež by som to nedala. Čo sa týka stravy, zvyknem jesť veľmi málo a potom mu plačem, že som si spomalila metabolizmus. Samozrejme mi Laci hovorí o strave identické veci ako moja trénerka, alebo veci, ktoré aj ja sama vlastne viem, ale aj tak si urobím po svojom. Takže nič kritické sa nedeje, iba fakt, že ja nechcem takmer nikoho počúvať.

Kdo to má podle tebe v přípravě těžší? Ty, nebo přítel? Ženy, nebo muži? Bikinky, nebo kulturisté?

Ja nie som bikina, ktorá by žila životom v posilňovni alebo položila všetku svoju energiu do každého tréningu. Je to v prom rade pre mna reset hlavy a dávka endorfínov. Takže z tohto hľadiska, ak by som porovnávala seba a Laciho, maká kulturista rozhodne viac. Tréningy kulturistov sú podľa mňa ťažšie a obzvlášť pre neho, v tomto ho veľmi obdivujem. Muži majú viac testostéronu a preto ženám trvá dlhšie vybudovanie svalov. Mne stači chvíľu cvičiť silovo a svaly mi proste rastú, preto tie tréningy mám skôr s minimálnou váhou a vela opakovaniami. Ale bikinárky nejdú budovať 50 kilo nových svalov ako kulturisti. Aj ženy aj muži musia byť rovnako trpezliví, keď chcú dosiahnuť zmenu.
Čo sa týka stravy, ja nevidím problém v tom, keď náhodou vynechám jedno jedlo, ale viem, že Laci si to sleduje veľmi precízne. Jeho forma závisí od 100%tného tréningu a 100%tnej stravy, jeho ciele sú postavené oveľa vyššie, ako tie moje. Finančne je to tak isto trojnásobne vyšší náklad na jeho potraviny v porovnaní s mojou stravou. Predpokladám, že je to takto u všetkých kulturistov a bikín. Ale ak sa pozrieme na psychiku športovca, myslím si, že odolnejší sú muži, ako ženy. Každý mesiac sa stretáva bikina s týždňom, kedy je takmer nemožné odcvičiť si perfektný tréning – aspoň pre mňa.
Stres je na najvyššom leveli, môj kortizol maľuje stropy v byte a 4kg, ktoré zhodím za posledný mesiac prípravy sú aj s ďalšími naspäť za 2 dni. Potom sa ťa náhodou nejaká slečna vo fitku opýta, či teda ideš až ďalší rok na súťaž a vzdala si prípravu – to je ten krásny moment, kedy si pripomínaš legislatívu a vyčísľuješ trest za ublíženie na zdraví. Muž tieto srandy nepozná. Takže ak by som to mala zhrnúť, kulturisti makajú viac, jedia viac a aj ukazujú viac na pódiu. Toto celé je ale hodnotené len podľa mojej osoby v porovnaní s Lacim. Určite sú ženy bikini, ktoré si idú ťažké kulturistické tréningy a jedia 200g bielkovín a 300g sacharidov v diéte. Ja to ale nie som.

Máš na závěr nějaký vzkaz pro čtenáře Muscle&Fitness? Lidé v poslední době hodně bojují s tím, koho sledovat, kvantita zde sice je, ale já osobně kvalitu moc nevidím.

V prvom rade sa chcem poďakovať za váš čas, ktorý ste strávili čítaním týchto riadkov a dúfam, že vám to zbehlo rýchlo. Diskusia o tom, koho má človek sledovať by bola veľmi rozsiahla. Tiež nad tým často uvažujem. Je to ako voľba, ktorý program si večer pustiť, či Discovery, či film, či začnem čítať knihu. Záleží, či máme chuť sa zabávať alebo vzdelávať. Poďme sa na to ale pozrieť úplne inak – čo motivuje človeka, aby sledoval náhodný profil?
Použijem preto pohľad na motiváciu z Herzbezrgovej dvojfaktorovej teórie, kde tieto faktory rozdelil na hygienické a motivátory. On to síce aplikoval na pracovnú motiváciu, ale je to použiteľné všade. Môžeme preto motiváciu sledovania ideálneho influencera opísať akousi pyramídou faktorov, ktorej základňu budú tvoriť hygienické factory – vyvolávajú spokojnosť. Teda ak sa mi páči osoba fyzicky, fotky sú farebné, viditeľné a náhľad na profil človeka je pútavý a zrozumiteľný. To je tá najnižšia motivácia človeka, ktorý dá follow neznámemu profilu. Následne by sme sa presunuli ku vrcholu pyramídy k motivátorom – štartujú motiváciu. Tu by som zaradila schopnosť jedného príspevku donútiť nás k pozitívnym činom (vidím jedlo, idem si ho navariť; vidím nový cvik, idem si ho zacvičiť). Taktiež schopnosť vyvolať emóciu – smiech, radosť, ale aj súcit, či hnev. Ďalej schopnosť podávať nové informácie a tým pádom ponúknuť sledovateľom možnosť rásť a učiť sa.
Ale tak, ako sa pri učení 500 stranovej knihy neučíme od slova do slova, aj pri prijímaní týchto informácií sa musíme naučiť filtrovať. Základňa tejto pyramídy pre mňa predstavuje kvantitu. Vrchol zas kvalitu. Pozerať si každý deň nový uhol tváre, zadku alebo výstrihu toho istého človeka je strata času, nemá to žiadnu hodnotu. Ale pozerať si niečo, čo nás rozosmeje, či vyvolá inú emóciu, je len a len dobré. Najužitočnejší profil z môjho pohľadu je profil Breta Contrerasa @bretcontreras1. Ale len pre tých, ktorý cvičia. Následne je to menej známy, ale šikovný @visualexpert , ktorý rieši grafický dizajn. Zvyšok ludí, ktorých sledujem su väčšinou moji priatelia, alebo známi. Veľmi málo ľudí, ktorých sledujem zároveň nepoznám osobne.

Lenka Nováková s přítelem Laci Vozárem

Lenka Nováková

Lenka Nováková