Khabib Nurmagomedov víťazný ale nečakane škandalózny!

Khabib Nurmagomedov vs. Conor McGregor. Najsledovanejší zápas v MMA sa dočkal svojej slávy. Vynikajúci športový zážitok ale i obrovský škandál, ktorý nemá v UFC obdoby. Každopádne tento zápas predčil svoje očakávania po všetkých stránkach a určite sa navždy vryje do pamäti MMA. Poďme pekne po poriadku.

Napínavý zápas

Conor McGregor zaútočil počas váženia na svojho súpera nohou

Tak ako to už býva vo všetkých zápasoch Conora McGregora zvykom, kontroverzné správanie a vyhlásenia boli na dennom poriadku. Na vážení, deň pred zápasom, Conor opäť nešetril súpera provokáciami a pokúsil sa ho kopnúť, v čom mu zabránili ostatní vrátane šéfa UFC Dana Whita. Nič, čo by sme doteraz nezažili, aj keď v teatrálnom mcgregorovskom štýle, ktorým sa preslávil. Khabib všetky provokácie zvládal pomerne vyrovnane. Nikto by nečakal, čo urobí po zápase, navyše preňho víťaznom. Ale nepredbiehajme.

V prvých kolách jednoznačne dominoval Khabib Nurmagomedov, za čo mu rozhodcovia dali zhodne víťazstvo v týchto kolách. Niekoľkokrát Íra zvalil na zem, ale uštedril mu aj pár prekvapujúcich a dobre mierených rán. Po prvom kole ešte tréner povedal McGregorovi „teraz spomalí, toto bolo najviac, čo dokáže…“ no po druhom kole McGregor, hoci sa usmieval, dobre vedel, že zatiaľ prehráva.

V treťom kole sa trochu karta obrátila a rozhodcovia pripísali víťazstvo McGregorovi, čo je pre Nurmagomedova historický moment, keďže vo svojej 26-zápasovej kariére nikdy neprehral ani jedno kolo. Po treťom kole bol teda stav 2:1 v prospech Nurmagomedova.

Vo štvrtom kole opäť dominoval dagestánsky zápasník a v tretej minúte a tretej sekunde donútil McGregora odklepať – vzdať zápas. Pokúšal sa o škrtenie zo zadu „rear naked choke“, ale technika vyzerala skôr ako páka na krk, keďže jeho predlaktie nebolo pod bradou. Tak či tak, Khabib Nurmagomedov zaslúžene zvíťazil a väčšinu zápasu dominoval a nepustil súpera do výrazných šancí.

Do tohoto bodu to bol vynikajúci športový zážitok a historický moment pre celý svet MMA. To, čo sa stalo potom, by nikto nečakal a tiež ide o historický moment, aj keď nie pozitívny.

Vybičované emócie

Khabib Nurmagomedov vs. Conor McGregor. Víťazná technika Nurmagomedova, McGregor sa vzdáva.

Ihneď po tom, čo McGregor odklepal, rozhodca vstúpil medzi nich, rozovrel Khabibovi ruky a odstrčil ho. Khabib v stoji niečo kričal na zlomeného McGregora na zemi, rozhodca mu bránil a odstŕčal ho mimo McGregora. Takéto situácie poznáme. To čo nasledovalo po tom, bol šok!

Khabib sa otočil smerom k miestu, kde sedeli ľudia z McGregorovho tábora, začal niečo kričať, dal si dole chránič zubov a hodil ho ich smerom. Následne preskočil oktagon a zaútočil na jedného z nich. V sále sa strhol veľký chaos, do bitky sa zapojili prísediaci, niektorí sa snažili udrieť, iní bitkárov rozdeliť.

O pár okamihov neskôr do ringu postupne nabehlo niekoľko ľudí z tímu Khabiba a začali útočiť na McGregora. Jeden obzvlášť nechutným spôsobom, kedy skočil do oktagonu a udrel niekoľkokrát nič netušiaceho McGregora do hlavy. V celom hľadisku bol jeden veľký chaos, security aj polícia a kopec ľudí naokolo sa snažilo situáciu vyriešiť alebo sa aspoň zorientovať.

Čo bude ďalej???

Conor McGregor v sprievode ochranky a polície opúšťa zápas porazený

Nikto nevie, čo bude ďalej. Situácia takýchto rozmerov sa ešte nikdy nestala. Po zápase sprievod ochrankárov a policajtov eskortoval McGregora do bezpečia, Khabib Nurmagomedov sa v oktagone dožadoval svojho opasku: „Kde mám opasok“, „Aj keď ma zavrú, chcem svoj opasok“. Bolo to divné. Celú prípravu na zápas, tlačové konferencie a nekonečné McGregorove útoky znášal s kľudom, teraz akoby úplne stratil kontrolu a nechal sa uniesť inštinktom zabijaka.

Šéf UFC Dana White mu nakoniec opasok nedal a na tlačovej konferencii po zápase stále nepovedal, čo bude ďalej.

Príde Khabib o opasok?

Je reálne, že Khabib príde o opasok skôr, než ho vlastne získa. Hoci v zápase zvíťazil, dopustil sa mimoriadneho prešľapu, ktorý môže vážne poznamenať ale aj ukončiť jeho kariéru. Môj osobný názor je, že UFC bude musieť zareagovať exemplárne, pretože toto už prekročilo všetky hranice a určite vrhá zlý tieň na bojové športy. Jedno je však isté, „Peniaze za zápas určite dlhšie neuvidí,“ povedal Dana White na margo zápasu.

Pár videí zo zápasu: